English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

باید قاعده هم‌جواری با طبیعت را از قنات الهام گرفت

باید قاعده هم‌جواری با طبیعت را از قنات الهام گرفت
تمام مشکلات بخش آب کشور را نمی‌توان با اقدام اجرایی و سازه‌ای حل کرد و باید این مدیریت با مشارکت بهره‌برداران و ذی‌نفعان همراه باشد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: باید بهره‌برداری و قاعده همجواری با طبیعت را از قنات الهام گرفت.
لوگوی صبا به‌ نقل از پاون، "رحیم میدانی" در کارگاه بین‌المللی تکامل فناوری قنات و سایر سازه‌های آبی وابسته اظهار داشت: امیدوارم این کارگاه آموزشی بتواند دریچه‌ای به سوی ارزش‌های فرهنگی و تاریخی این سرزمین باز کند.
وی گفت: همه پدیده‌ها در معرض گذر زمان هستند و زمان بر همه چیز تأثیر می‌گذارد و آن را کهنه می‌کند، ولی سازه‌هایی مثل قنات یا آثار تاریخی متعلق به گذشتگان مشمول کهنگی نمی‌شود و با گذر زمان زیبایی و جذابیت خود را از دست نمی‌دهد.
میدانی خواستار پایداری یاد و خاطره قنات در ذهن نسل‌های بعدی و استفاده از آموزه‌های برگرفته از قنات برای ساختن آینده بهتر شد.
وی ابراز داشت: کشور ایران یک کشور پرجمعیت با منابع آب محدود و پراکندگی نامناسب نسبت به توزیع جمعیت است که مدیریت منابع آب در آن کار آسانی نیست.
وی افزود: باید بهره‌برداری و قاعده هم‌جواری با طبیعت را از قنات الهام گرفت، قنات با طبیعت هم‌زیستی دارد و آسیبی به منابع آب زیرزمینی وارد نکرده است، اما امروزه کشور ما با مشکل خالی شدن سفره آب‌های زیرزمینی روبرو است و باید با همکاری یکدیگر از این فاجعه زیست‌محیطی خارج شویم.
وی تصریح کرد: تمام مشکلات بخش آب کشور را نمی‌توان با اقدام اجرایی و سازه‌ای حل کرد و باید این مدیریت با مشارکت بهره‌برداران و ذی‌نفعان همراه  باشد.

میدانی ادامه داد: آنچه در دولت جدید و با نگاه به گذشته و نگاه عبرت آموز به این نتیجه رسیدیم که مدیریت منابع آب کشور باید بازنگری شود و باید به همه اصول مدیریت بهم پیوسته منابع آب توجه لازم را داشت.
وی با بیان اینکه در مدیریت کیفیت منابع آب با مشکل روبرو هستیم، گفت: کشور ایران در حال صنعتی شدن و توسعه است و معضل فاضلاب خانگی و صنعتی نیز جدی است که متناسب با این تهدیدات در مورد مدیریت کیفیت منابع آب هم توجه لازم را باید داشته باشیم.

* چاه‌های عمیق منافع زودگذر را تأمین می‌کنند
استاندار یزد که در این کارگاه سخن می گفت، ابراز داشت: تمدن‌های بشری از آب و منابع آبی سرچشمه گرفته و زندگی جمعی ما با استفاده از آب آغاز می‌شود.

"سیدمحمد میرمحمدی" مردم در مناطقی مثل یزد و کرمان و سمنان، خراسان و قم و شهرهایی که در مناطق خشک قرار گرفته‌اند، برای تأمین آب مصرفی خود، فنآوری قنات را ابداع نموده و با ایجاد تونل و چاه‌های عمودی دسترسی به آب رابیشتر نمودند.
وی افزود: فنآوری قنات سامانه پایداری است که بسته به شرایط طبیعی، با بارندگی کمتر آب‌دهی قنات هم کم می‌شود و با بارندگی بیشتر میزان آب‌دهی قنات هم اضافه می‌شود و با توجه به این شرایط کشاورزان نوع و سطح کشت خود را تنظیم می‌کند.
میرمحمدی حفر چاه‌های عمیق را برای حیات قنوات مضر دانست و گفت: چاه‌های عمیق منافع زودگذر را تأمین می‌کنند و منافع پایدار همچون قنوات را از بین می‌برد؛ منافع حقیقی و حقوقی سبب شده یک منبع آب پایدار وتمدن ساز را با آسیب مواجه نماید.

* امضای تفاهم نامه‌ بین ایران و یونسکو
در ادامه مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد از امضای تفاهم نامه‌ای فی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و یونسکو خبر داد و گفت: با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو، وزارت نیرو و مرکز بین المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی تفاهم‌نامه برای یک دوره شش ساله دیگر تمدید شد و لذا فعالیت‌ها و برنامه‌های مرکز می‌تواند تداوم داشته باشد؛ این مرکز در میان نخستین مراکز وابسته به یونسکو است که موفق به تمدید تفاهنامه ی خودشده است.

"حسین غفوری" ابراز داشت: قنات را می توان به‌عنوان یک فناوری دانست که سازگاری انسان را نسبت به تغییرات محیطی به خوبی ارتقا داده و ادامه‌ بقا در شرایط نامساعد فلات مرکزی ایران را امکان‌پذیر ساخته است.
حسین غفوری افزود: قنات پاسخ گروهی، جوامع انسانی به تغییرات اقلیم است و قنات نیز به نوبه‌ خود نظام تولید و ساختار اقتصادی ویژه‌ای را پدید می‌آورد که این ساختارهای اقتصادی بستر روساخت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شده و تا زمان حاضر در فلات مرکزی ایران دوام و بقا داشته‌ است.
سرپرست مرکزبین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی اعلام کرد: پژوهشگران و صاحب نظران از 10 کشور جهان شامل آلمان، آمریکا، الجزایر، تونس، فرانسه، کانادا، هلند، یونان، چین و عراق در خصوص پاسخ به این دو پرسش که قنات چگونه و تحت چه شرایطی توانسته سازگاری انسان با طبیعت را بهینه نماید و همچنین چگونه قنات می‌تواند در حفظ سازگاری میان انسان و طبیعت نقش ایفاء کند، به ارائه‌ آخرین یافته‌های خود می‌پردازند.
وی افزود: افزایش بازدهی و کارآیی قنات می تواند ماندگاری این میراث کهن راتضمین نماید. درهمین راستا کتاب" گردشگری قنات " که به نقش گردشگری در ماندگاری قنات ها می پردازد و نوشته مجید لباف خانیکی و علی اصغر سمساریزدی می باشد توسط مرکز بین المللی قنات وسازه های تاریخی آبی منتشر شده است.
در ادامه "علی اصغر سمساریزدی" دبیر همایش ابرازداشت: در این کارگاه جنبه‌های تکاملی قنات در زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرارداده می‌شود و دانش گذشتگان را مبنایی برای الهام‌بخشی به‌ویژه در رفع چالش‌های فراروی آب کشور قرار می‌دهد.
همچنین "آنگلا کیس" نماینده انجمن بین‌المللی آب (IWA)) گزارشی در خصوص فعالیت‌های این انجمن در سراسر جهان ارائه نمود.
بر اساس این گزارش، با حضور  معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، میرمحمدی استاندار یزد ، شرافت مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان یزد، حسین غفوری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد و سرپرست مرکز بین المللی قنات وسازه های تاریخی آبی ، علی اصغر سمساریزدی دبیر همایش ،جمعی از صاحبنظران و پژوهشگران از 10 کشور جهان در مرکز بین المللی قنات وسازه های تاریخی آبی برگزارشد.
سابقه‌ کارگاه بین المللی تکامل قنات و فناوری های آبی وابسته به کارگاه دیگری با عنوان کارگاه بین المللی فناوری قنات بازمی‌گردد که با همکاری مؤسسه بین المللی آب و فاضلاب مراکش، مرکز ملی آب شرب مراکش و انجمن بین المللی آب در تاریخ 24 الی 26 اکتبر 2013 برگزار شد و هدف اصلی آن ،گردآوری و ارائه‌ی آخرین تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران و متخصصین قنات در خصوص شناخت، حفاظت و احیاء فناوری قنات بود.
برگزارکنندگان این کارگاه بر این باور بودند که قنات، هنوز ظرفیت‌های ارزشمندی برای ایجاد نظام‌های پایدار بهره‌برداری از منابع آب دارد.
همچنین این فناوری بومی دارای ارزش‌های تکنیکی و فرهنگی مناسبی است که می‌تواند دیدگاه جامعه را نسبت به منابع طبیعی و به ویژه بهره‌برداری از آبهای زیرزمینی تغییر دهد.
کمیته‌ علمی آن کارگاه را متخصصین بین‌المللی از کشورهای مراکش، یونان، ایتالیا، ایران، فرانسه، آمریکا، الجزایر، هلند، قزاقستان و ترکیه تشکیل می‌دادند. علاوه بر کشورهای نامبرده، شرکت‌کنندگانی از کشورهای آلمان، آذربایجان، چین، عمان، عربستان سعودی و اسپانیا نیز به ارائه‌ی مقالات و نتایج تحقیقات خود پرداختند.

کد خبر:19005
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ۲۱:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.