English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۰۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نیروگاه‌های قدیمی با راندمان ۲۰ درصد بازنشسته می‌شوند

نیروگاه‌های قدیمی با راندمان ۲۰ درصد بازنشسته می‌شوند
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور در حال حاضر ۳۷ درصد است که تا ۳ سال آینده باید به ۴۵ درصد افزایش یابد گفت: نیروگاه‌های قدیمی با راندمان ۲۰ درصد یا کمتر به‌زودی از مدار تولید خارج شده و بازنشسته می‌شوند.

لوگوی صبا به نقل از فارس،هوشنگ فلاحتیان در اولین نشست تخصصی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران که با حضور مدیران بخش خصوصی، انجمن‌ها، سندیکاها و تشکل ها با عنوان "رشد بهره‌وری در صنعت برق" برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: در سال‌های اخیر تلاش کردیم تا به سمت احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی گام برداریم و در یک دهه گذشته نیروگاه بخار جدیدی را وارد مدار نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه استفاده از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی بهره‌وری در سوخت و انرژی را به همراه دارد ادامه داد:مذاکره اولیه با با یک شرکت اروپایی برای تولید توربین‌های گازی کلاس f در کشور انجام شده است.

 

فلاحتیان افزود: در حال حاضر توربین‌های کلاس E در کشور تولید می‌شود، ولی توربین‌های کلاس F در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی قادر است میزان بهره‌وری انرژی را بیش از 50 درصد افزایش دهد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی گفت: سرمایه‌گذارانی که در این بخش سرمایه‌گذاری کنند به میزان سوخت صرفه‌جویی شده می‌توانند معادل ریالی آن را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور در حال حاضر 37 درصد است، بیان داشت: تا سه سال آینده بیشتر نیروگاه‌های بخش بخار کشور بایستی به سیکل ترکیبی تبدیل شوند تا بتوانیم راندمان نیروگاه‌ها را به 45 درصد افزایش دهیم.

*هوشمندسازی تمام کنتورهای برق از اول سال 95

وی با بیان اینکه تلاش داریم طرح هوشمندسازی شبکه‌های برق را اجرایی کنیم، افزود: در کشورهای در حال توسعه نیز شبکه هوشمند کامل نداریم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این مطلب که با تولیدکنندگان کنتور مذاکراتی در خصوص تولید کنتورهای هوشمند داشته‌ایم، افزود: بایستی کنتورهای هوشمندی طراحی و ساخته شود که قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را داشته باشند تا چنانچه بنا به هر دلیلی یک پیمانکار نتواند در سال بعد در مناقصه برنده شود، کنتورهای پیمانکار بعدی، با کنتورهای قبلی سازگار بوده و خللی در سامانه توزیع برق ایجاد نشود.

وی خاطر نشان کرد: در صدد هستیم از اوایل سال 95 تمام کنتورهای جدید هوشمند باشند و به مرور زمان کنتورهای قدیمی نیز با کنتورهای هوشمند تعویض شود.

فلاحتیان با بیان اینکه در حوزه بهره‌وری انرژی تلاش داریم از تجهیزاتی استفاده کنیم که تلفات‌زا نباشد، ادامه داد: استفاده از ترانسفورماتورهای کم‌تلفات می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

 

* هدف‌گذاری کاهش تلفات برق به 6 درصد

فلاحتیان با بیان این مطلب که در بودجه سال 95 منابع عمومی به بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع تخصیص خواهد یافت، افزود: اگر زیرساخت‌های اساسی اجرایی شود، تلفات فوق توزیع از 3 درصد به 2 درصد کاهش خواهد یافت.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در خصوص کاهش تلفات برق در شبکه‌های توزیع گفت: میزان تلفات در سال 92، حدود 15 درصد بود که با تلاش فراوان توانستیم این میزان را در پایان سال 93 به 12.9 و در حال حاضر به 11 درصد برسانیم.

وی اضافه کرد: با مدیریت بهینه در سامانه اندازه گیری قادر خواهیم بود تا سال آینده این رقم را به 5 یا 6 درصد که میزان تلفات کشورهای توسعه یافته است، برسانیم.

فلاحتیان خاطرنشان کرد: برای کاهش تلفات از 20 درصد به 15 درصد بیش از 10 سال طول کشید، در حالی‌که در 2 سال گذشته تلفات 15 درصدی به 11 درصد کاهش یافته و این یک موفقیت چشمگیر است.

کد خبر:13940818000907
۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۱:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.