English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاهش تلفات شبکه با استفاده از فناوری‌های نو

کاهش تلفات شبکه با استفاده از فناوری‌های نو
در بخش بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری قانونی به نام "رفع موانع تولید" داشتیم که ماده 12 آن ظرفیت‌های مناسبی را پیش روی بخش دولتی و غیر دولتی گذاشته که وضعیت مصرف را در بخش انرژی بهینه کنند.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با کاهش تلفات فنی شبکه به زیر ده درصد می‌توانیم شاهد صرفه‌جویی بزرگی در مصرف سوخت باشیم.
لوگوی صبا به‌ نقل از پاون، مهندس "آرش کردی" امروز (سه‌شنبه) در سومین نشست تخصصی با عنوان "اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی" که با حضور شماری از مدیران، کارشناسان، مشاورین و سندیکاها در محل سالن خلیج فارس برگزار شد، با اعلام این مطلب اظهار داشت: در بحث کاهش تلفات باید به سمت ترانس‌هایی با بازدهی بالا برویم و تلفات فنی شبکه معضل بزرگی است که باید با اصلاح ولتاژ، اصلاح سطح کابل‌ها، بحث اتوماسیون شبکه و هوشمند کردن آن در صدد رفع آن برآییم.
وی افزود: وابستگی ما روز به روز به صنعت برق بیشتر می‌شود و این صنعت در عرصه حیات بشر بیشتر خودش را نشان می‌دهد که برق در واقع در میان سایر انرژی‌ها نوع برتر محسوب می‌شود که جایگزینی ندارد و به همان اندازه که برق در زندگی مردم اهمیت دارد، موضوعات آن نیز قابل بررسی و رسیدگی است.
کردی، گردش مالی این صنعت را سالانه مبلغی در حدود 24 تا 25 هزار میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: شبکه ما از لحاظ حجم جز شبکه‌های بزرگ است که 73 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، 124 هزار کیلومتر خطوط انتقال و 735 هزار کیلومتر خطوط انتقال و توزیع شبکه توسعه و گستردگی دارد.

* شاخص تولید برق در ایران مطلوب است
وی میزان تولید نیروگاه‌ها را در ظرف مدت 16 یا 17 روز یک میلیارد کیلووات ساعت عنوان کرد و گفت: یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها میزان مصرف انرژی و اموراتی است که در انرژی برق صورت می‌گیرد و اعداد و ارقام ما در توسعه شبکه در بخش بار و اقلام مطلوب است اما بهره‌وری و بازدهی تاسیسات و مصرف ما جای کار دارد.

وی همچنین تاکید کرد: در نیروگاه های کشور 94.6 درصد از کل انرژی که در سال 93 تولید کردیم از سوخت فسیلی استفاده شده که در حقیقت از 68 میلیارد لیتر سوخت معادل استفاده کرده‌ایم.
وی همچنین با بیان اینکه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی 58 تا 62 درصد راندمان را ارایه می‌دهند و 7 هزار مگاوات از طریق بخار به شبکه اضافه می‌شود، تصریح کرد: این میزان قانع کننده نیست و ما نیازمند ورود تکنولوژی‌های بالاتری هستیم که در حدود 60 درصد به ما راندمان بدهد و اگر بتوانیم 3 الی 4 درصد به راندمان کنونی نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم، کمک شایانی به منافع ملی ما خواهد شد.
وی در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر در جهت اصلاح مصرف سوخت گفت: سالانه 1000 مگاوات در این عرصه باید فعالیت داشته باشیم و برای سال 1400 تولید ما باید به 100 هزار مگاوات برسد که در این راستا باید از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: اعداد و ارقامی که به لحاظ وضعیت انرژی در ایران داریم نگران کننده است؛ چنانچه در سال 84 کل انرژی عرضه شده به نسبت نفت خام 1.2 میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده که این مقدار به 1.7 در سال 92 رسیده است که اگر با همین روند جلو برویم در سال 1404 باید کل انرژی تولید شده را در داخل کشور مصرف کنیم.

*لزوم کاهش مصرف در بخش تولید برق
وی با اشاره به این نکته که باید کاهش مصرف در نیروگاه‌ها، توسعه انرژی‌های نو و بهینه‌سازی در مصرف را داشته باشیم، بیان کرد: آنچه مربوط به صنعت برق است، بحث تلفات انرژی در شبکه توزیع کشور است که میزان تلفات در حدود 18 الی 21 درصد است، اما امید است با اقداماتی که در سال گذشته تحت عنوان "طرح جهادی کاهش انرژی" آغاز کردیم، بتوان این تلفات را جبران کرد.

کردی افزود: تلفات شبکه در دو سال قبل 15 درصد بوده است، که اکنون این میزان به 10.5 درصد رسیده است.

* رایزنی برای اصلاح الگویمصرف در صنایع
وی اعداد و ارقام در بخش انرژی را زیبنده کشور ندانست و میزان شدت انرژی در بخش کشاورزی، خانگی، عمومی و تجاری را به ترتیب
3.2 ،1.6 و 1.8 و 1.5 برابر بیشتر از متوسط جهانی دانست.
وی تصریح کرد: برخی معتقدند که بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌های حامل انرژی واقعی شود که البته اعتقاد بی‌راهی نیست، اما تنها راه حل این موضوع نیست، زیرا ما باید بدانیم که به چه نحوی انرژی را در کشورمان استفاده می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه طی رایزنی‌هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم، 38 صنعت در کشور ملزم به رعایت اصلاح الگوی مصرف شده‌اند، بیان کرد: در مرحله بعد نوبت به ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی می‌رسد که در مرحله ابلاغ به توسط موسسه ملی استاندارد است.
وی در پایان با ذکر این نکته که مسئولان صنعت برق نباید بدون در نظر گرفتن الگوهای مصرف تنها به دنبال افزایش مصرف باشند، خاطر نشان کرد: در بخش بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری قانونی به نام "رفع موانع تولید" داشتیم که ماده 12 آن ظرفیت‌های مناسبی را پیش رو بخش دولتی و غیر دولتی گذاشته که وضعیت مصرف را در بخش انرژی بهینه کنند.

کد خبر:19085
۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۲۳:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.