English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

علاقه اروپایی هابرای مشارکت در طرح های اقتصادی/ ایران دیگر بازاری برای واردات کالاهای ساخته شده نیست

علاقه اروپایی هابرای مشارکت در طرح های اقتصادی/ ایران دیگر بازاری برای واردات کالاهای ساخته شده نیست
محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به ابراز علاقه شرکت های اروپایی برای مشارکت در طرح های اقتصادی ایران، تصریح کرد: ایران دیگر بازاری برای واردات کالاهای ساخته شده نیست وهرکس بخواهد با آن همکاری کند بایستی به فکر مشارکت در سرمایه گذاری باهدف صادراتی باشد لوگوی صبا به نقل از ایرنا، «محمد نهاوندیان» که برای شرکت در کنفرانس اقتصادی 'بررسی فرصت ها و چالش های اقتصادی ایران' به انگلیس سفر کرده است، روز جمعه در گفت وگو با ایرنا، تصریح کرد: اما لازمه قطعی هرگونه گسترش همکاری ها، اجتناب کامل از هرگونه مداخله در امور داخلی و حرکت براساس احترام به استقلال ایران اسلامی و همسویی باسیاست های توسعه ملی است. 
نهاوندیان در این گفت وگو با اشاره به حضورش در کنفرانس 'بررسی فرصت ها و چالش های اقتصادی ایران و مذاکراتش در جریان سفر سه روزه اش به لندن، عنوان کرد: برگزاری این کنفرانس ( در روز چهارشنبه گذشته ) فرصتی بود برای اینکه واقعیت های اقتصادی ایران و پتانسیل های پیش رو و اهداف توسعه ای که ایران دنبال می کند در این مرکز اقتصادی اروپا ارائه شود.
وی افزود: با توجه به شروع فصل پسا تحریم و هدف گیری تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی که بر پایه رشد درون زا و برون نگر طراحی شده ، لازم است از فرصت های موجود برای دسترسی به بازار و فناوری و سرمایه، برای تقویت بنیه تولید ملی استفاده شود.
نهاوندیان اضافه کرد: علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس، ملاقات هایی هم با مقامات سیاسی و مدیران اقتصادی در حوزه های مختلف با تأکید بر سرمایه گذاری مشترک در حوزه های زیرساخت، نفت و گاز و انرژی ، و نیز بخش های مختلف صنعتی و محیط زیست صورت گرفت.
وی افزود: نکته مهم دیگری که در این سه روز مورد تأکید قرار گرفت، در رابطه با گسترش همکاری ها و تامین خدمات مالی و بانکی بود.
رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: با توجه به جایگاه ویژه بازار مالی لندن در اقتصاد اروپا و جهان، تأکید بر این بود که گام های سریع تر و جدی تر برای گسترش ارتباط کارگزاری میان بانک های ایران و بانک های اروپایی و انگلیسی، برداشته شود.
نهاوندیان اضافه کرد: در جلسات و گفت وگوهای صورت گرفته بر این نکته تأکید شد که اجرای کامل برجام مستلزم این است که بانک های غیر آمریکایی که مشمول تحریم های اولیه آمریکا نیستند بتوانند هر چه سریع تر انواع خدمات مالی را ارائه بدهند.
وی گفت: البته گام های نخست در ارتباط بانک های ایرانی با سیستم سوئیفت برداشته شده و این ارتباط پیام رسانی مالی کاملا برقرار شده است و بسیاری از بانک ها الآن گشایش ارتباط اسنادی را انجام می دهند و گام هایی نیز برای برقراری کارگزاری برداشته اند.
نهاوندیان افزود: اما الآن خواسته واقعی بخش اقتصادی در انعقاد قراردادهای مشترک سرمایه گذاری این است که سرعت بیشتری در ارائه خدمات مالی ایجاد شود و با توجه به اینکه توافق های خوبی با بیمه های صادراتی صورت گرفته است، بانک های تجاری بایستی گام های بلندتری در ارائه این خدمات مالی بردارند.
وی اضافه کرد: همچنین امروز ( جمعه ) نشستی با اعضای اتاق بازرگانی مشترک انگلیس و ایران برگزار شد که در آن شرکت های مختلف اروپایی علاقه مندی خودشان را برای حضور و مشارکت در طرح های توسعه اقتصادی ایران ابراز کردند.
نهاوندیان گفت: در کنار این بحث ها، علاوه بر گفت وگو با 'ساجد جاوید' وزیر تجارت و لرد 'فرانسیس مود' معاون وزیر تجارت در امور سرمایه گذاری، دیدارهایی هم روز پنجشنبه گذشته با 'فیلیپ هاموند ' وزیر خارجه انگلیس و 'مارک لایل گرانت 'مشاور نخست وزیر در امنیت ملی صورت گرفت که علاوه بر مباحث دوجانبه، برخی مباحث بین المللی و منطقه ای هم مورد مذاکره قرار گرفت.
وی افزود: در همه این گفت وگوها بر این نکته تأکید شد که اروپا و به طور خاص انگلستان بایستی تلاش مضاعفی برای اینکه از این مذاکرات ( هسته ای و برجام ) هر چه سریع تر نتیجه عملی حاصل شود، صورت دهند و این مساله موردتأکید مقام معظم رهبری بوده است .
وی افزود: اگرچه لازمه قطعی هر گونه گسترش همکاری ها، اجتناب کامل از هرگونه مداخله در امور داخلی و حرکت براساس احترام به استقلال ایران اسلامی و همسویی باسیاست های توسعه ملی است.
نهاوندیان در مورد استقبال انگلیسی ها از گسترش روابط اقتصادی و تجاری گفت: فعالان اقتصادی و مدیران شرکت های بین المللی که در این جلسات حضور داشتند از هر فرصتی برای ابراز آمادگی شان برای مشارکت در برنامه های توسعه ایران استفاده می کردند و علاقه مند بودند هرچه بیشتر با واقعیات اقتصادی ایران آشنا شوند و فرصت های ازدست رفته دوره تحریم بتوانند جبران کنند.
وی تصریح کرد: این نکته بسیار مهم بود که حال که تحریم ها برچیده شده است، همه طرف ها به بیهوده بودن این تحریم ها اذعان دارند.
نهاوندیان افزود: همزمان با این سفر همچنین اعلام شد که یک یادداشت تفاهم و همکاری بین صندوق ضمانت صادرات ایران و موسسه مشابه انگلیسی که مسوولیت بیمه صادرات بر عهده دارد، امضا شده است.
وی گفت: نکته بسیار قابل توجه اینکه دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در نامه ای به بانک 'بارکلیز' تأکید کرده است که در فعالیت بانک های انگلیسی برای ارایه خدمات بانکی به روابط اقتصادی ایران و انگلیس بایستی تسریع شده و هرگونه مانعی از سر راه همکاری های مشترک اقتصادی برداشته شود.
نهاوندیان افزود: هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز تأکید کرد که ما همه گونه تلاشی را برای برقراری گسترده روابط کارگزاری بانکی میان بانک های انگلیس و ایران به عمل خواهیم آورد و همچنین اعلام کرد که در ماه های آینده یک هیات اقتصادی ، صنعتی بانکی به سرپرستی 'ساجد جاوید' وزیر تجارت این کشور به ایران سفر خواهد کرد که گسترش همکاری ها را پیگیری کند.
وی گفت: با توجه به کاهش شدید مبادلات اقتصادی، آنچه در این سفر مشاهده شد توجه طرف انگلیسی به از دست دادن فرصت ها درگذشته و تلاش برای انطباق با اقتضائات جدید اقتصاد ایران در مشارکت برای سرمایه گذاری بود.
وی گفت: به خصوص این نکته در مذاکرات تأکید شد که ایران دیگر بازاری برای واردات کالاهای ساخته شده نیست و هر کس بخواهد با اقتصاد ایران همکاری کند بایستی به فکر مشارکت در سرمایه گذاری باهدف صادراتی باشد و دسترسی به بازار و فناوری را فراهم کند.
وی افزود: همچنین در جلسه ای که ( عصر روز پنجشنبه ) در اندیشکده 'روسی ' در لندن برگزار شد، فرصتی شد که به برخی ابعاد فرهنگی و سیاسی مسایل منطقه و ارتباط با غرب پرداخته و بر ضرورت تجدیدنظر و اصلاح برخی سیاست های غرب در مقابله با تروریسم اشاره شود .
نهاوندیان اضافه کرد: در این نشست به آثار بسیار زیان بار اسلام هراسی در تقویت حرکت های افراطی تروریستی اشاره و بر ضرورت توجه به ابعاد انسانی اسلام مورد تأکید شد.
وی افزود: در جریان این سفر همچنین ( شامگاه چهارشنبه ) فرصت دیداری با مجمع علما و مدیران مراکز اسلامی در انگلیس به دست آمد که در جریان آن بر ضرورت وحدت و همگرایی و مقابله با سیاست های تفرقه افکنانه بدخواهان اسلام و توجه بیشتر به ضرورت تقریب مذاهب اسلامی و معرفی اصول و ارزش های انسانی اسلام در مقابله با جریان منحرف اسلام هراسی و شیعه هراسی تأکید شد.
محمد نهاوندیان روز جمعه پس از دیدار با اعضای هیات مدیره اتاق بازرگانی انگلیس و ایران از جمله لرد نورمن لامونت رییس اتاق و فرستاده ویژه تجاری کامرون به ایران، لندن را به مقصد تهران ترک کرد
ایرنا
۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.