English
شنبه، ۲ بهمن ۱۴۰۰, ۱۴:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران هفتمین کشور استفاده کننده از فناوری نانو در صنعت برق است

ایران هفتمین کشور استفاده کننده از فناوری نانو در صنعت برق است
دبیر علمی چهارمین همایش نانو در صنعت برق و انرژی گفت: براساس برنامه ریزی ها قرار بود در افق 1404 ایران در جایگاه پانزدهم استفاده از فناوری نانو در صنعت برق باشد که با تلاش محققان و دست اندرکاران، امروز در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

صبا به نقل از ایرنا، «نسترن ریاحی» امروز(سه شنبه) در چهارمین همایش نانو در صنعت برق و انرژی در محل پژوهشگاه نیرو، هدف از برگزاری این را شناسایی محصولات نانو که دارای قابلیت استفاده در صنعت برق و انرژی هستند، عنوان کرد و گفت: استفاده از فناوری نانو به رفع مشکلات کمک می کند.
وی افزود: هم اینک استفاده از فناوری نانو با بکارگیری نانو فیلترها و نانو سیالات در نیروگاه ها، نانو پوشش ها برای جلوگیری از بروز خردگی، آب شیرین کن ها، تصفیه خانه ها و پساب نیروگاهی در دستور کار است اما از این فناوری کمتر در عرصه برق و انرژی استفاه شده است.
ریاحی خاطرنشان ساخت: استفاده از فناوری نانو، مشکلات صنعت برق را کاهش داده است و با کاهش هزینه ها، صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور را بیش از پیش توسعه خواهد داد.
وی بیان داشت: در نظر داریم با حمایت از سرمایه گذاران، صاحبان و بهره برداران از این فناوری ها، ریسک های مربوطه را کاهش دهیم تا بدون نگرانی به توسعه دانش خود بپردازند.
دبیر علمی چهارمین همایش نانو در صنعت برق و انرژی، به فراوانی تابش خورشیدی در کشور تاکید کرد: توسعه نسل سوم سلول های خورشیدی در دستور کار قرار دارد؛ در واقع نیازی به واردات مواد اولیه نداشته و از قابلیت تولیدی بالایی در کشور برخوردار است.
وی به قیمت پنج دلاری هر کیلو وات ساعت سلول های خورشیدی اشاره و خاطرنشان کرد: با استفاده از فناوری نانو، قیمت سلول های خورشیدی جدید نسل سوم، به یک چهارم تا یک پنجم سلول های نسل اول و دوم کاهش می یابد.
ریاحی همچنین از امضای سه تفاهم نامه برای توسعه دانش خورشیدی نسل سوم و نانوساختارها با دانشگاه های کشور به ارزش 10 میلیارد ریال در روز جاری خبر داد.
وی افزود: نقشه راه و تعیین اولویت های تحقیقاتی با همکاری و همفکری خبرگان حوزه های برق و انرژی و فناوری نانو در کشور تدوین شده است.
وی یادآور شد: از میان همه طرح ها، 42 طرح با حضور وزیر نیرو در اردیبهشت ماه گذشته رونمایی شد.
دبیر علمی چهارمین همایش نانو در صنعت برق و انرژی گفت: از جمله این طرح ها، ساخت سلول های خورشیدی نانوساختار و همچنین استفاده از نانو پوشش ها برای همه تجهیزات مورد استفاده در صنعت برق است که در این زمینه 39 پروژه تایید و به دانشگاه ها ابلاغ شد تا در یک برنامه زمانبندی به اجرای آنها بپردازند.
وی افزود: براساس برنامه ریزی ها قرار بود در افق چشم انداز 1404 ایران در جایگاه پانزدهم استفاده از فناوری نانو در صنعت برق باشد که با تلاش محققان و دست اندرکاران، امروز در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

کد خبر: 82199282
۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۰:۴۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.