English
چهارشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۷, ۰۳:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور

بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور
محققان کشورمان موفق به بومی‌سازی تمام اجزای پیل سوختی پلیمری با توان 100 وات شدند که با این اقدام ایران در زمره کشورهای دارای دانش فنی طراحی و ساخت این اجزاء قرار گرفت.


به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، مهران جوانبخت، مجری پروژه طراحی و ساخت اجرای پیل سوختی پلیمری اظهار کرد: در این پروژه بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری مد نظر بود؛ در واقع بر روی غشاهای پیل سوختی، صفحات دو قطبی، لایه کاتالیست و کاتالیست کار کردیم و در نهایت فعالیت ما منجر به ساخت این اجزا در داخل کشور شد.

جوانبخت ادامه داد: با این اقدام دانش فنی طراحی و ساخت این اجزا در کشور وجود دارد که در این پروژه یک پیل سوختی 10 سل که سطح هر غشا 25 سانتی متر مربع بود، ساخته شد که دارای توان 100 وات است.

رییس پژوهشکده انرژی‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین عنوان کرد: هدف ما این است که فناوری میکرو سی اچ پی پیل‌ سوختی را ارتقاء دهیم. با توجه به اینکه در سند ملی پیل سوختی روی توسعه فناوری انواع پلیمری و اکسید جامد تاکید شده است، بنابراین ما نیز این نوع را انتخاب کردیم.

وی بازار جهانی برای پیل سوختی را بیش از 3 هزار میلیارد دلار دانست و گفت: فناوری‌های مرتبط با این حوزه توسعه یافته و کاربردهای آنها نیز افزایش پیدا کرده است، همانطور که می‌بینیم، بسیاری از برندهای خودروسازی از پیل سوختی استفاده می‌کنند یا بحث تولید برق در پیل‌های سوختی که همه از موضوعات پراهمیت است.

جوانبخت با بیان اینکه در کشور ما نیز در زمینه توسعه بازار این حوزه باید سیاست‌های حمایتی بهتری در نظر گرفته شود، تصریح کرد: این فناوری برای بلوغ نیاز به حمایت دولت دارد تا ما از حوزه تحقیقات صرف خارج شویم و بازار گسترده‌تری در نظر گرفته شود؛ زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در کشور در این عرصه فعال هستند.

کد خبر: 95071207530
۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۶:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.