English
شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بررسی سوددهی قرارداد های خرید برق تضمینی در سیستم بانکی و مسایل بانکی مرتبط با آن در صنایع انرژی تجدیدپذیر ایران

بررسی سوددهی قرارداد های خرید برق تضمینی در سیستم بانکی و مسایل بانکی مرتبط با آن در صنایع انرژی تجدیدپذیر ایران
ایران با داشتن زمین های فراوان، تابش خورشیدی قوی و ظرفیت متغیر در شبکه الکتریسیته یکی از امیدبخش ترین مقاصد برای پیشرفت و توسعه انرژی تجدید‌پذیر است. اما آیا یارانه ها و قیمت های تضمینی موجود و امکان بازگشت سرمایه خوب در آن ارزش ریسک کردن و سرمایه گذاری در این بازار نو ظهور را دارد؟

5 سپتامبر 2016

نوشته شده بوسیله Solarplaza

 

اگرچه قیمت خرید تضمینی برق برای انرژی ‌های تجدیدپذیر در ایران کاهش پیدا کرده است، اما قیمت‌های جدید که در اردبیهشت 1395 اعلام شده است، هنوز جذاب به نظر می رسد. نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت 10 تا 30 مگاوات و نیروگاه های بادی با ظرفیت کمتر از 50 مگاوات برای هر کیلووات ساعت 400 تومان دریافت خواهند کرد.

 "ایران می تواند یکی از بزرگترین بازارها برای انرژی تجدیدپذیر در 5 سال آینده باشد. دولت ایران برای افزایش 5 گیگاوات انرژی تجدیدپذیر برنامه ریزی کرده است و سوال اکنون این نیست که این امر کی محقق خواهد شد، بلکه سوال این است که این امر توسط چه کسانی محقق خواهد شد." این ها گفته های مدیر پروژه Rik Teeuwen در Solarplaza است.

 

تردید ها و شکیات

قیمت خرید تضمینی برق توسط وزارت نیرو با توجه به قیمت کنونی نفت، هزینه های زیست محیطی و ضریب تبدیل نفت به برق تعیین می شود. در حالی که وزارت قصد دارد تا قیمت واحدی برای خرید تضمینی برق در هر سال ارائه دهد، در صورت تغییرات قابل توجه در هر یک از سه مورد گذشته، آن ها حق تغییر قیمت خرید تضمینی برق را برای خود محفوظ نگه می دارند. به طور مثال، در سال قبل شاهد تغییر قیمت خرید تضمینی برق به خاطر تغییر قابل توجه در قیمت نفت بودیم. 


هدیه کیانی فرد

"تغییر تعرفه ها بین 18 تا 43 درصد در قیاس با تعرفه های اولیه، که اولین بار در سال 2015 اتفاق افتاد، نشان از عدم ثبات در سیاست ها و معضلات سیستمی است" این ها بخشی از سخنان خانم هدیه کیانی فرد کارشناس اقتصادی با Themis Energy یکی از شرکت های زیرمجموعه Abraaj Group که بر توسعه پروژه های حوزه انرژی در مراحل اولیه سرمایه گذاری تمرکز دارد، بود.

 

به گفته خانم کیانی فرد، تعرفه های جدید در قرار دادهای پیشین خرید تضمینی برق تاثیری ندارد، اما از آنجایی که هیچ جریمه و قانونی برای نهاد های دولتی در صورت تخطی از قانون وجود ندارد، موثر بودن تعرفه های کنونی در طول دوره قرارداد قطعی نبوده و در معرض ریسک قرار دارد.

 

به گفته Clint Dempsey  مدیر تیم بانکی و سرمایه گذاری شرکت حقوقی Eversheds در امارات متحده عربی، قراردادهای خرید تضمینی برق در ایران در فرم کنونی آن قابل تضمین برای سوددهی در سیستم بانکی نیست.

Clint Dempsey

" در حالت کلی این امر موجب بی میلی و مقاومت سرمایه گذاران بین المللی برای ورود به بازار ایران می شود. با توجه به استاندارد های بین المللی، فرم کنونی قرار دادهای خرید تضمینی برق برای پروژه های انرژی تجدیدپذیر در ایران قابل تضمین برای سوددهی در سیستم بانکی نیست. بخشی از قیمت نهایی خرید تضمینی برق در قرارداد شما به وسیله قیمت کنونی نفت محاسبه می شود، در نتیجه شما از قیمتی که قرار است به شما داده شود اطمینان ندارید."

در حال حاضر سازمان انرژی های نو ایران که بخشی از وزارت نیرو است طرف قرارداد توافقنامه های خرید تضمینی برق می باشد که مورد پشتیبانی و حمایت سندی 6 ماه از جانب یکی از بانک های ایرانی خواهد بود.

نخستین سند پشتیبان شش ماهه بر عهده سازمان انرژی های نو ایران است، اما هر گونه تجدید آن بعد از 6 ماه بر عهده و با هزینه مجری پروژه است.  به نظر Jean-Pascal Boutin همکار شرکت Eversheds و مدیر بخش مدیریت و قانون گذاری انرژی این شرکت "این یک قید و ماده کاملا غیر معمول است." 

Jean-Pascal Boutin

" نه تنها هزینه های این سند پشتیبان یک معضل است، بلکه اگر این سند پشتیبان تجدید نشود، مجری طرح کاملا از نظر قانونی در خطر است و تنها کاری که می تواند انجام دهد پیگیری و مطالبه حقوق خود از طریق قرارداد خرید تضمینی برق است. اما در حال حاضر هیچ راهکاری برای پشتیبانی و ضمانت این حقوق و مطالبات وجود ندارد."

این معضل یکی از مواردی بود که اخیرا توسط Eversheds در جریان یک کنفرانس در تهران مطرح شد که معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران پیشنهاد کرده که ارائه یک ضمانتنامه از جانب دولت و یا بانک مرکزی ایران می تواند درآینده امکان پذیر باشد.

"بانک های بین المللی که قصد دارند در پروژه های انرژی تجدید پذیر ایران سرمایه گذاری کنند توقع دریافت یک ضمانتنامه از وزارت نیرو دارند، همانگونه که ما در سایر بازار های نو ظهور در جهان شاهد چنین پدیده ای بوده و هستیم. اما در ایران شما فقط یک ضمانتنامه برای 6 ماه از یکی از بانک های ایرانی دریافت خواهید کرد که در حال حاضر دارای رتبه اعتباری از هیچ یک از موسسات رتبه بندی بین المللی نمی باشد." این ها بخشی از سخنان Dempsey در این مورد است.

تجارت در ایران

مجریان طرح برای امنیت بخشیدن به قرار دادهای خرید تضمینی برق در ایران باید برای مجوز ساخت نیروگاه از طریق سازمان انرژی های نو اقدام کنند و سپس باید مجوز های لازم را از سایر ارگان ها تهیه نمایند. این موارد شامل خرید و یا اجاره زمین، مجوزهای زیست محیطی و مجوز اتصال به شبکه می باشد. زمانی که این مجوز ها آماده شود، قاعدتا قرار داد خرید تضمینی برق آماده امضا شدن با سازمان انرژی های نو خواهد بود.

قرارداد خرید تضمینی برق معمولا 6 ماه زمان برای توسعه و طراحی پروژه در نظر می گیرد که برای 3 ماه دیگر می تواند قابل تمدید باشد. در ادامه، 12 ماه زمان برای ساخت نیروگاه در نظر گرفته می شود که می تواند حداکثر برای مدت 6 ماه تمدید شود. مدت زمان عملیاتی برای نیروگاه 20 سال است که شامل مدت زمان ساخت نیروگاه می باشد.

همچنین Boutin اضافه کرد، "با توجه به تعداد زیاد پروژه هایی که در حال حاضر مجوز خود را دریافت کرده اند ولی پروژه آن ها پیشرفت چندانی نداشته است، سازمان انرژی های نو به ما اعلام کرده است که از این پس مجوز ساخت نیروگاه محدود به یک مورد برای هر مجری طرح و برای پروژه های کوچکتر با ظرفیت 20 مگاوات خواهد بود." زمانی که مجریان طرح بتوانند توانایی خود را اثبات کنند، سازمان انرژی های نو می تواند اقدام به صدور چند مجوز برای یک مجری و با ظرفیت های بیشتر کند.

 

درحالی که تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا به طور موثر و قابل توجهی منحل شده است، تحریم های ایالات متحده آمریکا هنوز پا برجاست. این بدان معناست که شرکت های آمریکایی نمی توانند با ایران به معامله بپردازند و وارد بازار آن شوند چون این کار موجب تخطی از تحریم های ایالات متحده علیه ایران می شود.

Dempsey همچنین می گوید "ریسک هایی مربوط به تحریم های ثانویه ایالات متحده آمریکا که شرکت هایی با سهامداران آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد نیز هنوز پا بر جا خواهد بود." سرمایه گذاران خارجی که به دنبال بازار ایران هستند سوالاتی در مورد امکان جا به جایی سرمایه به خارج از ایران دارند. به گفته خانم کیانی فرد، ضامن ها نمی توانند در بیمه نامه ریسک های سیاسی خود جا به جایی آزادانه سرمایه را تضمین کنند.

کیانی فرد اضافه می کند "این نه تنها یک معضل برای سرمایه گذاران است، بلکه معضلی برای وام دهندهگان ارز های خارجی نیز هست که حضور آن ها برای اجرای پروژه های بزرگ لازم می باشد. مشکل اصلی قرارداد های کنونی خرید تضمینی برق، تضمین سود دهی آن ها در سیستم بانکی و یا تعرفه ها نیست، بلکه سیستم قانونی و حقوقی، و منبعی قابل اطمینان برای تضمین پرداخت ها برای پروژه های انرژی تجدید پذیر در 20 سال آینده است."

آقای Boutin پیشنهاد می کند که شرکت ها به دنبال قرار داد های دو جانبه سرمایه گذاری که مرتبط با سهامداران است باشند. اینگونه قرارداد ها در برابر مصادره دارایی ها و یا عدم انجام پرداخت ها توسط سازمان انرژی های نو و یا دولت ایران مورد حفاظت خواهد بود.

 

همکاری با شرکت ها و مجریان طرح محلی

بر طبق اطلاعات شرکت حقوقی آتیه، فراهم کردن تمامی مدارک لازم برای ثبت یک شرکت محلی نیاز به حدود یک ماه وقت دارد که پس از ثبت درخواست، نتیجه آن پس از 3 تا 4 هفته نهایی می شود.

کیانی فرد همچنین اشاره می کند که در حدود یک سال پیش، بسیاری از مجریان پروژه های انرژی تجدید پذیر در ایران مجوزهای نیروگاه خود به همراه بسیاری از زمین های خوب را به دست آورده اند، اما مشکل اصلی آن ها سرمایه گذاری بود. این مساله نتیجه ی ساده شدن مراحل اخذ مجوز بود که توسط سازمان انرژی های نو به کار گرفته شد.

کیانی فرد اشاره دارد که "حاصل این سیاست سازمان انرژی های نو اعطای مجوز به مجریان طرح نا شناس در حدی بود که امروزه معلوم نیست چه تعداد مجوز اعطا شده است." از آن جایی که این مجوز ها قابل انتقال نیست، خانم کیاتی فرد پیشنهاد می کند که سرمایه گذاران خارجی به مشارکت با شرکت ها و مجریان طرح با تجربه بپردازند که در حال حاضر مجوز های لازم را دارند.

آقای Teeuwen از Solarplaza نیز اضافه می کند که " بسیاری از مجریان طرح به دنبال جلو افتادن در بازار جذب سرمایه گذار هستند. این احتمالا آخرین شانس برای برقراری تماس با ذینفعان اصلی در ایران از جمله سازمان انرژی های نو وشرکت های محلی است، قبل از اینکه بازار انرژی های تجدیدپذیر با قیمت های حال حاضر خرید تضمینی برق اشباع گردد."

خانم کیانی فرد همچنین تایید می کند که "حضور در مراسمی مانند پروژه تجارت انرژی های تجدید پذیر در ایران که توسط Solarplaza برگزار می شود موقعیت فوق العاده ای برای سرمایه گذاران بین المللی است تا بازیگران اصلی بازار انرژی های انرژی تجدید پذیر در ایران را بشناسند."

شرکت Solarplaza در راستای آشنایی بیشتر شرکت ها با اینگونه مسایل و ایجاد همکاری میان شرکت های ایرانی و سرمایه گذاران و شرکت های بین المللی اقدام به برگزاری کنفرانس "انرژی های تجدید پذیر در ایران آینده" به تاریخ 28 مهرماه 1395 کرده است که از شما عزیزان خواهشمندیم در صورت هرگونه سوال درباره شرکت در مراسم، جزئیات و یا مشارکت در قالب همکار یا حامی به وبسایت این کنفرانس مراجعه نموده و یا با ما تماس بگیرید.

وبسایت فارسی:

http://www.renewableenergyfuture.com

وبسایت انگلیسی:

http://www.retrademissioniran.com/conference

Rik Teeuwen, Project Manager
tel. +31 103 027 908, rik@solarplaza.com 

Sanglaj 
tel. + 98 218 831 1219, secretariat@sanglaj.ir

 


۱۹ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.