English
پنج شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷, ۱۳:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو»

برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو»
سمینار تخصصی «من و آینده من» با تمرکز بر مهندسی شغل در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به همت شرکت «میر» از مجموعه‌های تابعه شرکت بزرگ «موننکو» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو» برگزار شد.


صبا در این سمینار که در دو بخش برگزار شد، مدرسان و سخنرانان به بررسی و ارائه راهکار در خصوص مهارت افزایی در حوزه مهندسی شغل پرداختند.

 

آنچه در ادامه ملاحظه می‌کنید، ماحصل گفتگوی پایگاه اطلاع‌رسانی صبا با سخنرانان پنل‌های مختلف این سمینار است.

 

فارغ التحصیلان کشور ما فقر مهارتی دارند

 

سید جلال حسینی، مدیر عامل شرکت «میر» در بخش اول این سلسله مصاحبه در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی صبا، گفت: شرکت «میر» که یکی از مجموعه‌های تابعه شرکت بزرگ «موننکو» است بر اساس برنامه‌های استراتژیک خود از سه سال قبل تا کنون تصمیم به برگزاری دوره‌های تخصصی مهارت افزایی در بخش انرژی گرفته گرفته است.

 
برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو» 4

وی افزود: هدف اصلی مجموعه ما از برگزاری چنین دوره‌هایی به بحث اشتغال بر می‌گردد، به این معنا که؛ امروز در جامعه مکرر مطرح می‌شود که شغل وجود ندارد. مجموعه «میر» معتقد است شاید در برخی از بخش‌ها مشکل اشتغال وجود داشته باشد اما، بخشی از مشکل عدم اشتغال جوانان تحصیلکرده، موضوع فقر مهارتی است.

 

مدیر عامل «میر» با پرداختن به مشکلات فارغ التحصیلان در کشور، ابراز داشت: همواره کسانی که مدارج تحصیلی را کسب می‌کنند از این موضوع گله‌مند هستند که چرا شغل مناسب برای آنها وجود ندارد، در نقطه مقابل اما صاحبان صنایع نیز از فقر مهارتی فارغ التحصیلان گله می‌کنند.

 
برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو» 3

حسینی تصریح کرد: شغل امروز در جامعه تا حد برطرف کردن نیاز فارغ التحصیلان وجود دارد، اما افراد ماهر برای کسب این‌گونه از مشاغل بسیار کم هستند، اگر فرض را بر این بگذاریم که برای 1 میلیون فرصت شغلی 5 میلیون نفر متقاضی باشند، قطعا از این تعداد داوطلب تنها 200 هزار نفر هستند که مهارت کافی را برای هدایت شغل‌های موجود داشته باشند.

 

وی در خصوص دوره‌های آموزشی مجموعه «میر»، عنوان داشت: دوره‌های آموزشی جاری در شرکت «میر» هم به بخش صنعتی توجه دارد، و هم به آن دسته از مشاغلی که در حوزه انرژی فعالیت دارند، ارتباط پیدا می‌کنند.

 

حسینی ادامه داد: با برخی از شرکت‌های مطرح به علاوه «مپنا» و «موننکو» صحبت شده است تا دوره‌های جاری افراد فارغ التحصیل دانشگاهی را جذب کند تا ضمن مهارت افزایی این افراد، آنها را برای فرصت‌های شغلی شرکت‌های ذکر شده ارتباط دهد.

 
برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو» 2

مدیر عامل شرکت «میر» ابراز داشت: کسانی که دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند از سوی شرکت «میر» به عنوان افراد ماهر به برخی از شرکت‌ها «توصیه» می‌شوند تا بتوانند فرصت‌های شغلی موجود را کسب، و در مشاغل مورد نیاز مجموعه‌ها مشغول به کار شوند.

 

وی اضافه کرد: تا کنون برخی از مهارت آموزان که توانسته بودند در دوره‌ها نمرات بالایی را کسب کنند در برخی از شرکت‌ها به واسطه مجموعه «میر» مشغول به کار شده‌اند.

 

مدیر عامل شرکت «میر»، بیان داشت: دوره‌های جاری شامل چند مجموعه مهارت افزایی است که در زمینه‌های مختلف افراد را تحت آموزش قرار می‌دهد. پیش بینی ما این است که ماهانه حدود 80 نفر را برای دوره‌ها جذب کنیم، ضمن اینکه تا کنون با احتساب برگزاری دوره برای برخی از شرکت‌ها، بیش از 3 هزار نفر از پکیج‌های مهارت افزایی شرکت «میر» استفاده کرده‌اند.

 
برگزاری سمینار تخصصی «من و آینده من» در سالن اجتماعات شرکت «موننکو» 1

حسینی در پایان، گفت: قطعا افرادی که از این دوره‌ها فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند برای جریان انرژی بسیار سودمند باشند، زیرا امروز متاسفانه جریان انرژی در کشور در برخی از حوزه‌ها با خلا مواجه است و لازم است نیروهای ماهر به این حوزه ها ورود و جریان انرژی را متحول کنند.

 

شرکت میر حلقه واسط صنعت و دانشگاه است

 

مهندس علی مانی زاده، مدرس و سخنران سمینار «من و آینده من» در حاشیه این سمینار در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی صبا، گفت: زمانی که از مهارت صحبت می‌کنیم قطعا به این نقطه می‌خواهیم برسیم که افراد متخصص برای مشاغل تربیت شوند. قطعا تربیت نیروهای متخصص علاوه بر بالا بردن راندمان کاری می‌تواند به این موضوع کمک کند که، از نظر صرفه اقتصادی و زمانی مجموعه‌های بهره‌مند از افراد ماهر بیش از سایر شرکت‌ها سود ببرند.

 

وی در پاسخ به این سوال که وجود خلا مهارت افزایی در بخش آکادمیک کشور از چه طریقی می‌تواند جبران شود؟، گفت: همواره یک تصور غلط وجود دارد که با حذف بخش‌های آکادمیک و ایجاد مجموعه‌های کسب تجربه، می‌توان نیروهای ماهر تربیت کرد.


مانی زاده تصریح کرد: فضای آکادمیک باید در ابتدای امر علم کار را به مخاطب منتقل کند و در ادامه مجموعه‌های مهارت افزایی به گسترش علم و تربیت نیروهای ماهر بپردازند. برای مثال شرکت‌هایی مانند «میر» می‌توانند بسیار مفید باشند، با این شکل که در کمترین زمان ممکن افراد تحت آموزش قرار دهند و به فراخور نیاز بازار کار، این مهارت آموزان را قبل از داشتن سابقه کار به صورت کاملا حرفه‌ای و تجربه‌مند آماده کنند.

 

وی در پایان، گفت: ایجاد فضاهایی مانند دانشگاه «علمی و کاربردی» در جریان مهارت افزایی نمی‌تواند بازده مطلوبی داشته باشد، زیرا قطعا نوعی از موازی کاری با فضای آکادمیک را به وجود می‌آورد. قطعا روندی که امروز مجموعه «میر» دنبال می‌کند بسیار مفید است، زیرا به صورت موردی و در بخش‌هایی که خلا مهارتی وجود دارد به برگزاری دوره‌های آموزشی  همت می‌گمارد.

 

تفاوتی میان مهندسان داخلی و خارجی وجود ندارد

 

در بخش انتهایی این سمینار، مهندس فواد گلعذاری مدرس و سخنران این سمینار در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی صبا در خصوص اهداف برگزاری دوره‌های آموزشی در توسعه بخش انرژی، گفت: یکی از بزرگترین مشکلات صنعت نفت ایران وابستگی بسیار شدید آن به کشورهای خارجی است، این وابستگی هم شامل تامین تجهیزات می‌شود و هم در قسمت مهندسی نمود پیدا می‌کند.

 

وی افزود: در بخش مهندسی، فاصله بسیار زیادی میان دروس دانشگاهی و صنعت «نفت» وجود دارد. در صد سال اخیر در صنعت «نفت» به بخش‌های مهندسی پایه کم توجهی شده است و علی‌رغم سابقه طولانی در این عرصه همچنان کشور ما با فقر دانش در این حوزه مواجه است.

 

گلعذاری تأکید کرد: در سمینار «من و آینده من» تلاش شد به مهندسان داخلی این مطلب منتقل شود که هیچ تفاوتی میان آنها و مهندسان خارجی وجود ندارد و تنها وجه تمایز موجود کمبود مهارت و دانش فنی کافی است.

 

وی پیرامون خلاءهای آکادمیک در کشور، بیان داشت: اگر مهندسان ایرانی بتوانند از دانش کافی برخوردار شوند، حتی نیاز به شرکت‌های خارجی نیز مرتفع خواهد شد. امروز با تلاش‌های معاونت ریاست جمهوری در زمینه تقویت شرکت‌های دانش بنیان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

 

گلعذاری در پایان، گفت: شرکت «میر» در حال جبران خلاءهای آموزشی در بخش مهارت افزایی است. قطعا بهره گیری از مهندسان با تجربه حوزه انرژی برای آموزش به مهارت جویان توانسته یک ظرفیت بسیار خوب برای مهندسان جویای کار ایجاد کند.

 

گفتنی است؛ سمینار «من و آینده من» به همت شرکت «میر» برگزار شد.

به گفته مسؤولان «میر» قرار است افرادی که در دوره آذر ماه ثبت نام کرده‌اند در نیمه دوم این ماه به کلاس‌های آموزشی راه یافته و پس از کسب مهارت و دریافت مدارج مورد نظر به شرکت‌های حوزه انرژی جهت اشتغال معرفی و توصیه شوند.

 

لازم به ذکر است طبق توافق پایگاه اطلاع‌رسانی صبا با شرکت «میر» زمان‌بندی دوره‌ها و اطلاعات کامل کلاس‌های آموزشی در سایت Sabainfo.ir جهت استفاده مخاطبان قرار خواهد گرفت.

کد اختصاصی -126355
۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.