English
پنج شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷, ۲۲:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فیروزی: آینده خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است

فیروزی: آینده خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است
معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا در آینده در جریان انرژی‌های تجدیدپذیر به صورت فعال و مستقل ظاهر شویم.

احمد فیروزی، معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی صبا، در خصوص مبحث مهم انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران با وجود قدمت؛ همچنان در مراحل ابتدایی رشد خود قرار دارد. «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» نیز به فراخور اهمیت این موضوع از دو دهه قبل به عرصه ورود پیدا کرده است.

 

 
احمد فیروزی، معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» 2

وی افزود: در کشور ما با وجود منابع فسیلی فراوان همچنان چالش‌هایی در این عرصه وجود دارد، متاسفانه با وجود این شرایط همچنان توسعه لازم در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام نشده است.

فیروزی با تأکید بر این نکته که در سال‌های اخیر گشایش‌هایی در فضای مناسبات سیاسی کشور رخ داده است، ابراز داشت: امروز حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان یک حوزه اقتصادی و با اولویت در اقتصادهای دنیا مطرح است، بر این اساس کشور ما نیز با وجود بستر بسیار مناسب در این عرصه، می‌تواند یک موقعیت بسیار خوب و جذاب برای سرمایه‌گذاران در این عرصه باشد.

معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» اضافه کرد: در عرصه داخلی نیز امروز شاهد هستیم که سرمایه‌گذاران تخصصی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و یا سایر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به دلیل جذابیت موضوع، تمایل بسیاری برای ورود به حوزه انرژی‌های پاک را از خود نشان می‌دهند.

وی با مهم خواندن نفس برگزاری همایش‌ها و سمینارهای تخصصی، عنوان داشت: در محافل تخصصی به راحتی می‌توان بخش خصوصی را با چالش‌ها و مشکلات موجود در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر آشنا ساخت، ضمن اینکه می‌توان مواردی را که بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام در حوزه اقتصاد دانش بنیان وجود دارد را، در این‌گونه همایش‌ها تبیین کرد.

فیروزی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که کشور به نوعی بازار مصرف صِرف کشورهای خارجی شود، به همین دلیل باید نهادهای حاکمیتی تلاش کنند تا کسب و کارهای موجود در فضای انرژی‌های تجدیدپذیر را به شکل دانش بنیان و بومی ایجاد و هدایت کنند، زیرا نقشه‌های راهبردی کشورهای خارجی در این حوزه الزاما نمی‌توانند در کشور ما راهگشا باشند.

 

 
احمد فیروزی، معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» 1

معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» در پاسخ به این سوال که چرا در کوتاه مدت بازار مناسبی برای انرژی‌های تجدیدپذیر وجود ندارد؟، گفت: امروز در مراحل ابتدایی رشد در حوزه انرژی‌‌های تجدیدپذیر هستیم، پس؛ باید از هم‌اکنون تلاش کنیم تا در این عرصه با ایجاد ساز و کارهای مناسب فضا را برای رشد و جلوگیری از چالش‌های احتمالی مهیا کنیم.

وی تأکید کرد: حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در آینده نزدیک به مسأله‌ای استراتژیک تبدیل خواهد شد، زیرا تحدیداتی در حوزه منابع فسیلی وجود دارد، ضمن اینکه فضای استفاده از انرژی در آینده به طور کل می‌تواند دستخوش تغییر شود.

معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» در خصوص توجه به ظرفیت‌های داخلی، عنوان داشت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که در آینده بتوانیم با خود اتکایی در جهت پیشرفت کشور در حوزه انرژی گام برداریم.

فیروزی در خصوص آینده بازار انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: تمام پیش‌بینی به موضوع سرعت و رشد در این عرصه می‌پردازد. حتی برخی از کشورها پایه تأمین برق خود را به صورت صد در صدی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر دیده‌اند. بر همین اساس می‌توان آینده بسیار خوبی را برای این عرصه متصور بود.

معاون و مدیر کارگروه ترویج و آموزش «ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر» در پایان، گفت: لازم است که بخش خصوصی وارد جریان انرژی‌های تجدیدپذیر شود، ضمن اینکه نیاز حمایت‌های حاکمیتی نیز دیده می‌شود، اما نباید این بخش به طور کل دولتی شود.

کد اختصاصی -127147
۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۶:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.