English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آغاز مطالعات برای بازتوانی نیروگاه قدیمی طوس

آغاز مطالعات برای بازتوانی نیروگاه قدیمی طوس
نیروگاه بخاری طوس پس از بازتوانی و تبدیل شدن به نیروگاه سیکل ترکیبی به جای تولید ۳.۱ کیلووات ساعت برق از هر مترمکعب گاز، با مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی ۱۱.۸ کیلووات ساعت برق تولید خواهد کرد و راندمان نیروگاه به مرز ۵۰ درصدی می رسد.


صبا به نقل از تسنیم،  38سال پیش قرارداد احداث نیروگاهی به منظور تأمین مطلوب برق شهر مقدس مشهد با شرکت های براون باوری (Brown Boveri) و پاتله آلمان به امضا رسید. آغاز عملیات اجرایی این نیروگاه به سال 1360 باز می گردد و بیش از 30 سال است که نیروگاه بخاری طوس به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید برق خراسان رضوی در مدار بهره برداری است.

این نیروگاه 600 مگاواتی که در 12 کیلومتری شمال غرب مشهد مقدس ، حدفاصل دامنه کوه های بینالود و شهر طوس بنا شده، 4 واحد بخاری 150 مگاواتی دارد که تکنولوژی مورد استفاده از ساخت این واحدها به 3 دهه پیش باز می گردد.

در سال 1361 نیز قرارداد ساخت بویلر نیروگاه با شرکت اتریشی واگنربیرو (Wagner Biro) منعقد شد و در پی آن، عملیات اجرایی ساخت و نصب این بویلر اجرایی شد. پس از ساخت و نصب بویلر نیروگاه، نخستین واحد آن در آبان‌ماه سال 1364 و دیگر واحدها تا پایان سال 1366 به بهره برداری رسیدند.

این نیروگاه در حال حاضر با راندمان 35 درصد به تولید برق مشغول است و در حالی که سالانه به طور متوسط 575 میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی مصرف می کند، تولیدی بالغ بر یک میلیارد و 786 میلیون کیلووات ساعت برق دارد. به عبارتی با مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی، 3.1 کیلووات ساعت برق در این نیروگاه تولید می شود.

به منظور افزایش راندمان این نیروگاه و همچنین جلوگیری از فرسوده شدن تأسیساتی که بیش از 3 دهه در مدار بهره برداری هستند؛ طرح بازتوانی نیروگاه طوس در مجموعه وزارت نیرو در حال پیگیری است و مطالعات و بررسی های آن در شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران در حال انجام است.

به موجب این طرح، مقرر شده تا نیروگاه بخاری طوس با احداث واحدهای گازی از حالت سیکل ساده بخاری تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی شود. طبق برآوردهای فنی صورت گرفته در مطالعات بازتوانی این نیروگاه، در صورت تبدیل آن به سیکل ترکیبی و تعویض و نوسازی تجهیزات قدیمی واحدهای بخاری این نیروگاه، تولید خالص آن به 4 میلیارد و 272 میلیون کیلووات ساعت در سال می رسد که این میزان تولید فقط با مصرف 362 میلیون مترمکعب گاز طبیعی حاصل می شود.

به عبارتی نیروگاه بخاری طوس، پس از بازتوانی و تبدیل شدن به نیروگاه سیکل ترکیبی با مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی 11.8 کیلووات ساعت برق تولید خواهد کرد و راندمان نیروگاه به مرز 50 درصدی می رسد.

به منظور بازتوانی و تبدیل نیروگاه بخاری طوس به نیروگاه سیکل ترکیبی، احتمال آغاز مذاکرات وزارت نیرو با شرکت آلمانی براون باوری (Brown Boveri) وجود دارد و صحبت های اولیه در این زمینه مطرح شده است.


کد خبر: 1278558
۸ دی ۱۳۹۵ ۰۱:۳۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.