English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صرفه‌جویی یک میلیارد مترمکعب گاز با تبدیل نیروگاه توس به سیکل ترکیبی

صرفه‌جویی یک میلیارد مترمکعب گاز با تبدیل نیروگاه توس به سیکل ترکیبی
مدیر پروژه طرح نیروگاه توس گفت: با تبدیل نیروگاه توس به سیکل ترکیبی ۵۰ درصد معادل ۴۸۰ مگاوات، سه واحد گازی ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت تولید اضافه می شود که در صورت عدم تبدیل نیاز به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز و یا معادل آن گازوئیل بود.


صبا به نقل از ایسنا، شریفی در جریان بازدید خبرنگاران از نیروگاه توس در نشستی خبری با بیان این‌که تبدیل نیروگاه به سیکل ترکیبی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت ۴۸۰ مگاوات به ظرفیت تولید شبکه نیز اضافه خواهد کرد، گفت: بخش گازی نیروگاه توس در سال ۱۳۸۵ به بهره‌برداری رسید قرار بود بخش بخار نیروگاه با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۲۹۰ میلیون یورو به سیکل ترکیبی تبدیل شود که این پروژه از ابتدای سال جاری آغاز شد.

وی ضمن انتقاد به این مساله که تمام شرکت‌های توربین‌ساز دنیا برای افزایش راندمان یک درصدی سرمایه‌گذاری بالایی می‌کند، افزود: این در حالی است که کشور ما این ظرفیت را دارد تا ۲۰ درصد افزایش راندمان داشته باشد.

مدیر پروژه طرح نیروگاه توس با بیان این‌که در نیروگاه توس گازی را که از دودکش هدر می‌رود از طریق سیکل ترکیبی به انرژی تبدیل می‌کنیم، ادامه داد: برای سرمایه‌گذاری در بخش بخار ۴۰۲ میلیون یورو نیاز داریم.

به گفته شریفی، در این پروژه از جدیدترین سیستم خنک‌کاری استفاده می‌شود. به عبارتی به جای آب تصفیه شده از پساب استفاده می‌کنیم که این مساله موجب شده گروه مپنا هزینه و حجم سرمایه‌گذاری بالاتری برای صرفه‌جویی در مصرف آب متقبل شود.

وی با بیان این‌که در تمام دنیا برای صرفه‌جویی در مصرف آب از این روش استفاده می‌کنند، اظهار کرد: در این نیروگاه برای ۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم اشتغالزایی خواهد شد. علاوه بر این نیز بیش از ۹۵ درصد از تجهیزات این نیروگاه که قبلا توسط زیمنس ساخته می‌شد در داخل کشور و توسط گروه مپنا تولید می‌شود.

به گفته مدیر پروژه طرح نیروگاه توس این پروژه با الحاقیه‌ای در تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ جزو پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان قرار گرفت که تاکنون درصد پیشرفت برنامه‌ای پروژه ۳.۸۹ درصد و درصد پیشرفت واقعی پروژه ۱۴.۲۷ درصد در نظر گرفته شده است.

شریفی تاریخ شروع پروژه را اول فروردین‌ماه سال جاری عنوان کرد و افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته در اول آذرماه سال ۱۳۹۶ سنگرون واحد اول و در اوایل بهمن‌ماه سنگرون واحد دوم و در اوایل سال ۱۳۹۷ سنگروه واحد سوم اجرایی می‌شود.

کد خبر: 95101106671
۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۶:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.