English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۰۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

واحد سوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر به بهره‌برداری رسید

واحد سوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر به بهره‌برداری رسید
ظرفیت تولید برق نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر امروز (یکشنبه) با بهره‌برداری از واحد سوم بخش گاز با توان 162 مگاوات، به بیش از 486 مگاوات رسیده است.


صبا به نقل از ایرنا، نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع شامل توربین های بخار و گازی است؛ ژنراتور توربین گازی، برق تولید می کند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می شود. با ترکیب کردن این دو، سیکل بهره وری نیروگاه افزایش پیدا می کند.
به نوشته یکشنبه تارنمای وزارت نیرو، نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر در قالب چهار واحد گازی از مجموعه طرح 6 هزار مگاوات نیروگاه گازی (فاز دوم) توسط دولت در استان خوزستان برای تامین برق با پیشرفت فیزیکی 84 درصد در حال ساخت بوده و اینک واحد سوم آن به ظرفیت 162 مگاوات به بهره‌برداری رسیده است.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، واحد چهارم پیش از زمان اوج مصرف برق (پیک بار) سال آینده (تابستان) وارد مدار برق کشور می شود.
ظرفیت بخش گاز نیروگاه 648 مگاوات است و یک پُست فشارقوی به ظرفیت 230 کیلوولت، برق تولیدی از نیروگاه را به شبکه منتقل می‌کند.
برای تامین سوخت این نیروگاه در زمان کمبود گاز، سه مخزن هر یک به ظرفیت 20 هزار مترمکعب برای ذخیره گازوییل تعبیه و طراحی شده‌ است که سوخت نیروگاه تا 45 روز تامین می شود.
نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر با هدف توسعه تولید برق کشور، پاسخگویی به رشد مصرف منطقه‌ و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور در 15 کیلومتری شهر ماهشهر در زمینی به مساحت نزدیک به یکصد هکتار واقع شده است.
پیمانکار اصلی این طرح شرکت «مپنا» و بیشتر تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل است.
با راه‌اندازی این واحد نیروگاهی، میزان برق تولید شده امسال شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در کشور به یک هزار و 802 مگاوات رسید.
به گزارش ایرنا، واحد دوم بخش گاز این نیروگاه همزمان با گرم ترین روزهای تابستان و اوج گیری مصرف برق در چهاردهم تیرماه امسال به بهره برداری رسیده بود.

کد خبر: 82388020
۲۶ دی ۱۳۹۵ ۱۷:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.