English
چهارشنبه، ۲ آبان ۱۳۹۷, ۰۸:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تکمیل طرح های فاضلاب و سد با اعتبارات فعلی 26 سال زمان می برد

تکمیل طرح های فاضلاب و سد با اعتبارات فعلی 26 سال زمان می برد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور وزیر نیرو در جلسه امروز این کمیسیون گفت که اردکانیان معتقد است با وضع موجود و اعتبارات آبرسانی شهری و روستایی، تکمیل طرح های فاضلاب ، سد و شبکه 26 سال به طول می‌انجامد.


صبا به نقل از ایرنا، سیدحسین نقوی حسینی در تشریح نشست امروز- سه‌شنبه- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که با حضور اردکانیان و معاونین وی در حوزه آب تشکیل شد، گفت: بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ابتدای این نشست بر ضرورت مدیریت آب و ترسیم چشم انداز روشن برای آینده کشور تأکید و اظهار کرد که این موضوع به قدری مهم بود که جلسه کمیسیون به آن اختصاص یابد.
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین اظهار داشت که امنیت کاهش نزولات آسمانی، تغییر مکانیزم آبیاری در کشاورزی، هدررفت آب در شبکه، شیرین کردن آب در حوزه آب شرب از دریاها، رودخانه‌های مرزی و تاثیر آن بر داخل کشور، اجرای برخی پروژه ها در ترکیه از جمله مسائل مطرح در این حوزه است که باید به آن توجه کرد.
نقوی حسینی یادآور شد: اردکانیان نیز در این جلسه گفت که امروز یکی از روزهای عطف در فعالیت های وزارت نیرو محسوب می‌شود چون اینجانب امروز توفیق شرفیابی خدمت مقام معظم رهبری داشتم و از رهنمودهای بسیار دقیق، فنی و کارشناسی ایشان بهره‌مند شدم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: وزیر نیرو تأکید کرد که نباید مسائل و مشکلاتمان در پشت کم بارش ها پنهان شود. عدم مصرف درست از آب و انرژی یکی از مهم ترین مشکلات ما است و وزارت نیز همه توان خود را جهت تامین آب و انرژی به کار می گیرد.
نقوی حسینی بیان کرد: اردکانیان یادآور شد که جلوگیری از خروج آب از کشور، تسریع در اجرای شبکه های آبیاری و آبرسانی، شیرین کردن آب، مطالبه آب های ژرف، جلوگیری از هدررفتن آب، اما اگر مصرف درست آب را مدیریت نکنیم، هیچ یک از این راه ها کمکی به ما نمی کند. اگر با روش های فعلی مصرف آب، تلاش برای تامین منابع آب جدید کنیم نه تنها پاسخگو نخواهد بود بلکه مشکلات بیشتر خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزیر نیرو اظهار کرد که هفت میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود و 4 میلیارد و سیصد میلیون مترمکعب فاضلاب داریم که در حال حاضر حدود سه میلیارد مترمکعب آن هدر می رود و به منابع زیرزمینی و آب شرب لطمه وارد می کند.
نقوی حسینی بیان داشت: اردکانیان گفت که این فاضلاب مطمئن ترین آب جهت تامین آب بخش صنعت است و باید نظام و دولت همه همت خود را بکار بگیرند این سه هزار میلیارد مترمکعب فاضلاب را جمع و کنترل کنیم. نکته دوم اینکه کارگروهی در دولت تشکیل شده برای «سازگاری با کم آبی» اسم آن را هم مقابله با خشکسالی نگذاشتیم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزیر نیرو اظهار داشت که هوا هر 10 سال دو درجه گرمتر شده و طی 50 سال گذشته در هر سال یک میلیمتر از بارش کم شده بنابراین باید برای سازگاری با کم آبی برنامه داشته باشیم و لازم است بازنگری جدیدی در نوع و شیوه مصرف آب چه در حوزه کشاورزی و یا شرب داشته باشیم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: اردکانیان یادآور شد که ما در سال 96 حدود 55 هزار مگاوات برق در پیک مصرف، برق مصرف کردیم. برای سال جدید حدود پنج هزار مگاوات هم به آن اضافه می شود. چرا باید برای پنج مگاوات تلاش کنیم که برق تولید کنیم و چرا نباید تلاش کنیم؛ می‌تواند پنج هزار مگاوات صرفه جویی رخ دهد. ما در وزارت نیرو برای جزئیات کار برنامه‌ریزی کردیم که در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و معتقدیم می‌توانیم کار را مدیریت کنیم.
نقوی حسینی گفت: اردکانیان خاطرنشان کرد که نظام شرکتی وزارت نیرو که کارگشا بود، حالا با مصوبه به مجلس، همه درآمدهای آب و برق به خزانه می ریزد و در غالب تخصیص اعتبارات عملی خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: اردکانیان با بیان این مطلب اضافه کرد که بنابراین مشکلات ما در حوزه مالی- اعتباری بیشتر خواهد شد و اگر با خاموشی در تابستان امسال روبه رو شویم به همین دلایل است.
نقوی حسینی عنوان داشت: وزیر نیرو تاکید کرد که ما هنوز ریالی نتوانستیم بگیریم. با وضع موجود و اعتبارات آبرسانی شهری و روستایی، طرح های فاضلاب، سد و شبکه 26 سال طول خواهد کشید تا تکمیل شود. البته این به معنای ناامیدشدن نیست، بلکه به همین وضعیت اتفاقاتی خوب رخ خواهد داد. همه شرایط ایجاب می کند به سوی مدیریت مصرف برویم؛ باید شیوه مصرف آب و انرژی اصلاح شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: در ادامه جلسه همکاران عضو کمیسیون اظهارنظرهایی داشتند که نقوی حسینی، ذوالنوری، کواکبیان، رحیمی، نجفی خوشرودی، صفاری نطنزی، کریمی قدوسی، رضایی، نوریان، دهقانی، نانواکناری، برومندی دیدگاه های خود را مطرح کردند.
نقوی حسینی اضافه کرد: در ادامه نشست نیز مجددا اردکانیان افزود که ما راهکار داریم ولی اعتبار می‌خواهد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اردکانیان همچنین گفت که بنده معتقدم بحران‌های بزرگ‌تر از بارش کم، در پشت این قضایا وجود دارد که باید آنها را حل کنیم. اگر مرجعیت کارشناسی به وزارت نیرو برگردد آن زمان، باید حرفی که این وزارت نیز در حوزه آب می‌زند،‌ حرف آخر باشد.
نقوی حسینی گفت: در پایان جلسه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جمع بندی کرد و اظهار داشت که فرهنگ سازی در حوزه مصرف آب به طور جدی باید پیگیری و مردم به مشارکت دعوت شوند. همچنین مصرف بهینه و فرهنگ سازی در مدارس دنبال شود. از سوی دیگر فرهنگ اسلامی در مصرف آب مورد استفاده قرار گیرد و قنات ها احیا شود.
نقوی حسینی ادامه داد: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد که برنامه روشنی برای مهار آب‌هایی که از کشور خارج می شود و مهار آب های مرزی در نظر گرفته شود و همچنین طرح عملیاتی و زمانبندی شده از برنامه شیرین کردن آب دریا ارائه شود و مطالعه و اجرای استفاده از آب‌های ژرف در دستورکار قرار گیرد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: تسریع در اجرای احداث سدها در مناطق پرآب، مدیریت علمی و دقیق مصرف آب در حوزه کشاورزی، مدیریت مصرف آب در بخش های کشاورزی با رعایت حفظ محصولات استراتژیک، اجرای کامل طرح کاشت با برقی کردن بسیاری از بخش‌های صنعتی و مصرفی که آب مصرف می‌کند و تهیه سند ملی آب از بعد امنیت ملی و سیاست خارجی از جمله مواردی بود که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر آن تأکید داشت.

کد خبر: 82896459
۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۰:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.