English
سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷, ۰۸:۰۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مخالفت با تصمیم خصوصی‌سازی در خصوص بازگشت هپکو به سهامدار قبلی

مخالفت با تصمیم خصوصی‌سازی در خصوص بازگشت هپکو به سهامدار قبلی
استاندار مرکزی گفت: با استعفای سهامدار فعلی، سمت مدیرعامل جدید هپکو بر اساس قانون و آیین نامه این شرکت، باید به سهامدار پیشین هپکو واگذار شود؛ اما هم مسئولان استانی با این موضوع مخالف هستند و هم خود سهامدار قبلی تمایلی به مدیریت در هپکو ندارد.


صبا به نقل از تسنیم، سید علی آقازاده امروز در جمع کارگران شرکت تولیدی هپکو اراک مقابل ورودی کارخانه هپکو گفت: بر اساس درخواست مسئولان استان عصر امروز نشست ویژه ساماندهی هپکو اراک با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین مسئولان سازمان خصوصی سازی در تهران برگزار می شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: واگذاری هپکو به صندوق حمایت از صنایع کشور تا انتخاب سهامدار توانمند و جدید یکی از درخواست های مسئولان استانی از مقام های کشوری است.

وی بیان کرد: با استعفای سهامدار فعلی، سمت مدیرعامل جدید هپکو بر اساس قانون و آیین نامه این شرکت، باید به سهامدار پیشین هپکو واگذار شود؛ اما هم مسئولان استانی با این موضوع مخالف هستند و هم خود سهامدار قبلی تمایلی به مدیریت در هپکو ندارد. بنابراین تنها راه موجود واگذاری آن به صندوق حمایت از صنایع کشور است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: پرداخت یک یا 2 ماه از معوقات کارگران تا 2 هفته آینده نیز یکی دیگر از خواسته های کارکنان هپکو است که این نیز از سوی مسئولان استانی در نشست مقام های کشوری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

آقازاده اضافه کرد: مسئولان استان زبان گویای کارگران هپکو در نشست های ملی هستند اما هر یک از دستگاه های استان زیر مجموعه یک وزارتخانه است و باید تصمیم های پایانی در پایتخت اتخاذ شود.

آقازاده افزود: سال گذشته گام های موثری در پرداخت معوقات کارگران هپکو برداشته شد به طوری که تا پایان بهمن عیدی کارگران تسویه شد و از سال گذشته حقوق اسفند و امسال نیز حقوق فروردین و اردیبهشت را طلب دارند که تلاش می شود تا 2 هفته آینده 2 ماه از این معوق ها پرداخت شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: هفته گذشته در دیدار با رئیس سازمان بازرسی کل کشور مشکلات هپکو بیان شد و وی نیز قول مساعد داد که به زودی به مشکلات این واحد صنعتی رسیدگی و عاملان رکود این کارخانه مشخص و براساس قانون با آنان رفتار شود.

آقازاده تصریح کرد: پیشنهاد واگذاری شرکت تولیدی، صنعتی هپکوی اراک به صندوق حمایت از صنایع کشور دنبال می شود اما در نهایت تصمیم نهایی با تایید مقام های بلندپایه کشور است و مجموعه استان نیز از هیچ تلاشی برای احقاق حقوق کارگران کوتاهی نخواهد کرد.

وی افزود: مطالبه های کارگری تا زمانی که به بیان مشکلات و خواسته به حق آنان باشد قابل دفاع است اما هنگامی که از این رویه خارج شود نه تنها مشکلی از تنگناهای کارگران حل نمی شود بلکه مسائل و مشکلات شرکت و استان نیز بیشتر می شود.

وی تاکید کرد: مسئولان ارشد استان مرکزی با جدیت پیگیر مشکلات هپکو و پرداخت معوق های کارگران و واگذاری این شرکت به سهامدار با اهلیت هستند که انتظار می رود کارگران نیز همچنان با مسئولان همکاری کنند تا بتوان گامی اساسی در راستای احیای مجدد این شرکت برداشت.

فرماندار اراک: مسئولان استان مرکزی از مطالبات صنفی و قانونی کارگران حمایت می کنند

فرماندار اراک نیز در جمع کارگران گفت: پیگیری های مسئولان استانی و شهرستانی از یکشنبه هفته گذشته به اوج خود رسید و بلافاصله نشستی از سوی مسئولان سازمان خصوصی سازی برگزار شد که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در آن حضور یافت و مشکلات هپکو را به صورت کارشناسی تشریح کرد.

حسین بختیاری افزود: با توجه به اینکه تغییر سهامدار از خواسته های اصلی کارگران هپکو بود با تشریح عملکرد یکساله سهامدار مشخص شد وی توانایی مدیریت کارخانه هپکو را ندارد.

وی ادامه داد: راه اندازی کامل و به روز رسانی تجهیزات و عوامل تولیدی هپکو بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که این از توان سهامدار شرکت خارج است.

فرماندار اراک افزود: بهره گیری از ظرفیت تولیدی هپکو نیازمند به کار گیری نیروهای توانمند و متخصص در بخش های مختلف طراحی، برنامه ریزی و مدیریت کارگاه ها است که سهامدار کنونی از این مهم برخوردار نبود.

بختیاری اظهار داشت: در نهایت مقرر شد که سهامدار از مقام خود استعفا دهد و سازمان خصوصی سازی به عنوان نماینده دولت برای تشکیل هیات مدیره و انتخاب مدیرعامل اقدام کند که عصر امروز در نشستی با حضور وزرا و سازمان های مسئول و استاندار مرکزی در خصوص هیات مدیره و مدیریت جدید این واحد صنعتی بحث و بررسی می شود.

وی در خصوص بدهی های هپکو نیز گفت: در هیات دولت مصوب شده که از ابتدای امسال به بدهی های بانکی شرکت هیچ جریمه ای تعلق نگیرد و دولت جرایم را پرداخت می کند.

فرماندار اراک ادامه داد: 900 میلیارد ریال تسهیلات نیز مصوب شده که در اختیار هیات مدیره جدید شرکت قرار می گیرد تا در به روز رسانی تجهیزات و همچنین خرید مواد اولیه هزینه شود.

گفتنی است، عصر دیروز سازمان خصوصی سازی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دنبال واگذاری شرکت هپکو به شرکت واگن سازی کوثر و عدم توانایی این شرکت در انجام تعهدات خود، سازمان خصوصی سازی برای وصول مطالبات خود از واگن سازی کوثر، میزان 60.72 درصد از سهام شرکت هپکو را به وکالت از شرکت واگن سازی کوثر به شرکت هیدوراطلس واگذار کرده بود.

احمدپور به عنوان مدیرعامل شرکت هیدوراطلس به دلیل مشکلات کاری و موانع ایجاد شده، در بهمن ماه سال 96 از ادامه همکاری در شرکت هپکو انصراف می دهد، لکن سازمان خصوصی سازی از پذیرش این درخواست خودداری می نماید.

هم اکنون با توجه به اصرار سهامدار جدید نسبت به انصراف خود از سهامداری، سازمان خصوصی سازی بنا به توصیه مدیران استانی با پذیرش استعفای احمدپور(مدیرعامل شرکت هیدور اطلس) موافقت نمود.

بر این اساس سهامدار قبلی که شرکت واگن سازی کوثر می باشد در سمت خود ابقا می گردد و از این به بعد هر گونه تصمیم گیری در خصوص اداره شرکت هپکو مطابق قانون تجارت و توسط سهامداران آن از جمله شرکت واگن‌سازی کوثر صورت خواهد پذیرفت.

گفتنی است خصوصی‌سازی شرکت هپکو از جمله واگذاری‌های پرحاشیه کشور در چند سال گذشته است که متاسفانه تا کنون درمان مناسبی برای دردها و حل مشکلات آن توسط دولت‌مردان تدبیر نشده است.

کد خبر: 1731699
۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.