English
شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷, ۰۳:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حرف‎های متفاوت وزیر نیرو؛ نگذاریم مشکلات زیست‎محیطی امنیتی شود

حرف‎های متفاوت وزیر نیرو؛ نگذاریم مشکلات زیست‎محیطی امنیتی شود
وزیر نیرو گفت: به عنوان یک کشور در حال توسعه و به منظور تامین نیازهای رو به رشد خود، ایران نیازمند توسعه سریع منابع تولید انرژی است.


صبا به نقل از تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در دوازدهمین همایش بین‌المللی انرژی اظهار داشت: در بیش از یک صده اخیر انرژی همواره مهمترین انگیزه و پیشران رقابت‌ها، همکاری‌ها، پژوهش‌ها و نوآوری‌ها و نیز جنگ‌ها و سازش‌های بشری بوده، از این رو هیچ موضوعی به اندازه دستیابی به منابع انرژی و بهره‌برداری از آنها در تنظیم سیاست‌ها، تدوین راهبردها و اجرای برنامه‌های کشورها مهم و اثربخش نیست.

وی افزود: اگر چه دسترسی به این منابع، بسیاری از درهای توسعه و رفاه را به روی جامعه بشری باز کرده اما بهره‌برداری غیرمدبرانه و غیر مسئولانه از این ابزار کارآمد و نادیده گرفتن پیامدها و آثار منفی آن، ما را در دام مشکلاتی گرفتار کرده است.

وزیر نیرو، آلودگی‌های محیط زیستی و آثار ناشی از آنها مثل تغییرات اقلیم، حوادث طبیعی و کاهش منابع ارزشمند زیستی مانند آب‌های سطحی، ذخایر زیرزمینی و اقیانوسی و ... را از این آثار منفی و مشکلات بوجود آمده دانست و گفت: همه و همه از پیامدهای مصرف گشاده‌دستانه و بی‌پروای انرژی و بویژه سوخت‌های فسیلی است.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: روشن است که هر پژوهش و گفت‌وگویی پیرامون انرژی بدون توجه به در هم تنیدگی آن با مباحث زیست محیطی و مسئله منابع‌ آب، ناکارآمد است و چه بسا گامی دیگر به سوی استهلاک این منابع باشد؛ از این رو جا دارد خرسندی خود را نسبت به برگزاری دوازدهمین همایش بین‌المللی انرژی که توجه کافی به مسئله انرژی با توجه به ارتباط آن با آب و محیط زیست داشته ابراز کنم.

اردکانیان افزود: امروز جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری و همدلی دولت‌ها، ملت‌ها، سازمان و نهادهای اجرایی و پژوهشی برای طرح و چاره‌جویی چالش‌های بزرگ است و برای همه ما روشن است که دیگر مرز و فاصله سیاسی و اختلافات فرهنگی و اجتماعی در تغییرات اقلیمی، حوادث ویرانگر آب و هوایی، ریزگردها و رویدادهایی از این دست مهم نیست و زندگی همه مردم جهان در صحنه‌های گوناگون به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به یکسان تهدید می‌کند و مشکلات زیست‌محیطی به اقتصادی، اقتصادی به اجتماعی، اجتماعی به سیاسی و سیاسی به امنیتی تبدیل می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه امروزه صحنه سیاسی و اجتماعی اروپا در معرض تنش‌هایی است که ریشه در مسئله مهاجران دارد گفت: مهاجرانی که بسیاری از آنها تنها به دلیل همین تغییرات اقلیمی و مخاطرات زیستی در سرزمین خود به مهاجرت روی آورده‌اند.

وی ادامه داد: در این میان همگرایی و همکاری‌های جهانی پیرامون این چالش‌ها که با صرف هزینه‌های فراوان و در گذر سالیان طولانی شکل گرفته در معرض آسیب قدرت‌نمایی و خودکامگی سیاستمدارانی بوده و باید بگوییم که امروز با گسترش جنگ‌های تجاری و هم‌آوردطلبی‌های غیرعقلانی در سیاستمداران این عرصه به مجالی برای تلافی‌جویی و رویارویی تبدیل شده و آینده زیست بوم جهان را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند که البته امیدوارم تلاش‌ها و همکاری‌های دانشمندان و نقش‌آفرینان این حوزه بتواند هر چه زودتر نگرانی‌های بوجود آمده را رفع و مسیر استمرار همکاری‌ها را هموار سازد.

وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از جهت‌گیری‌های اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای فعال در حوزه انرژی، ترسیم نقشه راه توسعه و پیشرفت این صنعت در هماهنگی با تعهدات زیست محیطی کشور در جامعه جهانی است گفت: ایران در سال‌های اخیر در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و انطباق با پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم بر اساس اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت، همواره از فعالیت‌های بین‌المللی حمایت لازم را به عمل آورده و با عنایت به تلاش‌های بین‌المللی در راستای کنوانسیون تغییر اقلیم، پروتکل کیوتو و توافقنامه پاریس، برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کشور در قالب مشارکت داوطلبانه و به میزان 12 درصد که 4 درصد آن غیرمشروط و 8 درصد مشروط به دریافت کمک‌های بین‌المللی بوده تدوین شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ایران دارای برنامه راهبرد ملی تغییر اقلیم است که برنامه‌ای با مشارکت بخش‌های مختلف بوده و به عنوان یک برنامه محیط زیستی مکمل برنامه 5 ساله ششم توسعه کشور می‌باشد که این برنامه مبین سیاست‌های اطمینان‌یافتن از امنیت غذایی، استفاده کارا از آب و احیاء منابع آب زیرزمینی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و نگرش هم‌بست آب، انرژی و محیط زیست است.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: به عنوان یک کشور در حال توسعه و به منظور تامین نیازهای رو به رشد خود، ایران نیازمند توسعه سریع منابع تولید انرژی است؛ لذا از سال 2013، دولت در رویکردهای توسعه‌ای خود، اقتصاد کم کربن را در اولویت قرار داده است و اهداف ملی از قبیل کاهش یارانه‌های انرژی، محدود کردن انتشار آلاینده‌های اصلی جو، ارتقاء بهره‌وری انرژی، بهبود کیفیت سوخت و افزایش سهم تجدیدپذیرها و منابع پاک در برنامه اقتصاد کم کربن لحاظ شده‌اند.

اردکانیان افزود: علیرغم تلاش و تمایل به اقدام در زمینه اقتصاد کم کربن و دستیابی به اهداف آن، با توجه به جمعیت جوان و رو به رشد کشور و نیازهای توسعه‌ای از یک سو و دسترسی به منابع غنی سوخت‌های فسیلی، ملی متکی بر منابع سوخت فسیلی و صنایع انرژی‌بر بوده و این امر سبب شده تا اقتصاد،‌ رفاه جامع، منابع و فناوری‌های کشور نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای آسیب‌پذیر باشد اما انتظار می‌رود با اتکا به توان و ظرفیت‌های ملی و مشارکت‌های بین‌المللی این روند تغییر یابد.

وی با بیان اینکه ایران در معرض ریسک‌ها و حوادث غیرمترقبه و متعددی مثل زلزله، خشکسالی، سیل، طوفان‌های گردوغبار، فرسایش و رانش زمین است، گفت: انطباق و یا مقابله با این ریسک‌ها و حوادث غیرمترقبه از یک سو نیاز به منابع مالی و فناوری قابل ملاحظه و از سوی دیگر نیاز به مصرف فزاینده منابع اولیه آب و انرژی دارد.

وی افزود: ایران با بهره‌گیری از منابع مالی بانک‌های توسعه‌ای مثل بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه و تجارت اکو و بانک توسعه زیرساخت آسیایی تاکنون پروژه‌هایی به ارزش بیش از 2 میلیارد یورو را آغاز کرده که برخی از آنها به پایان رسیده و انتظار می‌رود بتوان بیش از 4 میلیارد یورو سرمایه دیگر برای طرح‌های آتی از این بانک‌ها کسب کرد.

وی اذعان داشت: همچنین می‌توان به بیش از 2.7 میلیارد یورو فاینانس خارجی در طرح‌های ارزشمند بازیافت آب و افزایش راندمان نیروگاهها‌ی برق و بسیاری طرح‌های زیرساختی دیگر که برای دستیابی به تعهدات زیست محیطی کشور مهم هستند اشاره کرد که البته این سرمایه‌گذاری‌ها و ساخت و سازها به هیچ وجه به معنای آن نیست که سیاست‌های اصلی بخش انرژی در ایران تنها در جهت گسترش زیرساخت‌های تولید و عرضه است بلکه آموزش عمومی و تغییر فضای ذهنی جامعه درباره مصرف انرژی و آب و تعامل با محیط زیست از اولویت‌های اصلی در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی است که بی‌گمان دستیابی به اهداف پراهمیتی مثل کاهش شدت مصرف انرژی کشور، کاهش آلودگی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و مهار بحران خشکسالی بسیار بیشتر از صرف هزینه‌های مادی و توسعه زیرساخت‌ها و ابزارها، نیازمند همکاری تک تک افراد جامعه و پذیرش مسئولیت اجتماعی از سوی آنها است.

اردکانیان افزود: در این راستا طرح‌های بزرگی در جهت معرفی و اعمال مدیریت مصرف چه در بخش آب و چه در بخش انرژی در دست تدوین و یا اجرا است.

کد خبر: 1752948
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.