English
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷, ۰۰:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

خاموشی بدون برنامه تاثیری در کاهش مصرف برق ندارد

خاموشی بدون برنامه تاثیری در کاهش مصرف برق ندارد
خاموشی‌های بدون برنامه اعمال شده در شبکه برق هم نتوانست از رشد مصرف برق جلوگیری کند و به اعتقاد اکثر مشترکان نوبت‌بندی قطع برق و اعلام از قبل می‌تواند موجب رفاه حال شهروندان و در کاهش مصرف موثرتر و مناسب‌تر باشد.

صبا به نقل از فارس، جهش 6 هزار مگاواتی مصرف برق در زمان اوج مصرف و آن هم در شرایطی که خاموشی‌های برق از هفته گذشته آغاز و این روزها به اوج خود رسیده این موضوع را متذکر می‌شود که مردم هنوز کسری برق را باور ندارند و تلاشی هم برای مدیریت مصرف از خود نشان نمی‌دهند.

هر چند دستگاههای دولتی به گفته مسوولان ارشد وزارت نیرو باید مصرف برق خود را کاهش دهند و از وسایل سرمایشی در زمان تعطیلی ادارات استفاده نکنند، اما ظاهرا این اقدام ها نیز نتوانسته مصرف برق را کاهش دهد.

اما نکته مهمی که در خاموشی‌های به ظاهر بدون برنامه‌ریزی نهفته است و مسوولان وزارت نیرو از اعلام آن ترس دارند، همانا عدم اعلام خاموشی‌های بدون برنامه‌ریزی است.

از سوی دیگر غلامرضا خوش خلق مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس می‌گوید: قطعاً خاموشی‌هایی که مردم آن را احساس می‌کنند، به دلیل عدم صرفه‌جویی و افزایش مصرف برق بوده است، چرا که برای اینکه پایداری شبکه سراسری حفظ شود، مدیریت بار شبکه را اعمال کردیم.

خوش خلق خاطرنشان کرد: از مردم بارها خواهش کرده‌ایم که 10 درصد از مصرف خود را صرفه‌جویی و مدیریت کنند، یعنی مصارف غیر ضرور خود را صرفه‌جویی و مدیریت کنند، یعنی مصارف غیر ضرور خود را به ساعات غیر پیک منتقل کنند.

مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران افزود: اوج مصرف برق از ساعت 11 تا 16 است، بنابراین از مردم تقاضا داریم، از مصرف لوازم برقی در این ساعات کمتر استفاده کنند و به عنوان مثال در روز از روشن‌ کردن لامپ‌های اضافی خودداری کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است، خاموشی برق برنامه‌ریزی شده‌ای داشته باشیم، تصریح کرد: ما به هیچ وجه خاموشی برنامه ریزی شده‌ای قرار نیست، اعمال کنیم.

روز گذشته نیز همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در نشست خبری تاکید کرده بود که ما خاموشی برنامه‌ریزی شده‌ای اعمال نمی‌کنیم، اما کسری برق موضوعی است که باید مردم آن را باور کنند و در مصرف برق خود صرفه جویی کنند.

حائری گفت: اگر مردم صرفه جویی 10 درصدی داشته باشند، خاموشی‌ها به حداقل می‌رسد، اما اگر این افزایش مصرف ادامه پیدا کند، خاموشی‌ها ادامه خواهد یافت، پس به نظر می‌رسد، با توجه به رشد مصرف و بی توجهی مشترکان برق در مدیریت مصرف اعمال خاموشی‌ها به اطلاع شهروندان برسد، تا هم مشترکان کمبود برق را باور کنند و هم اینکه برخی مشکلات در بی اطلاعی از زمان خاموشی کاهش یابد.

* بیماران ام اسی در تیر رس خاموشی

برخی از مشترکان برق اعلام می‌کنند که شرق تهران طی ساعات گرم ظهر بیش از 3 ساعت برق قطع بود! اگر خاموشی‌ها شروع شده لااقل اعلام کنند!

یکی دیگر از مشترکان برق در جنوب تهران می‌گوید: روزانه دو ساعت برق این منطقه قطع می‌شود و وقتی با شرکت برق تماس می‌گیریم، اعلام می‌کنند که روزانه دو ساعت قطعی برق را باید در نظر داشته باشید.

وی افزود: وقتی در تماس با 121 به آنها اعلام می‌کنیم که خاموشی داریم می‌گویند که باید تحمل کنید و زمان قطعی برق نیز مشخص نیست.

مشترک دیگری که در منطقه پیروزی ساکن است، به خبرنگار فارس می‌گوید: متاسفانه به طور مکرر در ساعات میانی روز و بعدازظهر دو ساعت قطعی برق داریم، حال وقتی هر روز در این ساعت قطعی برق داریم، بهتر است که دولت زمان خاموشی‌ها را اعلام کند، تا ما بتوانیم برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.

وی افزود: آپارتمان های چند طبقه در ساعات بی برقی دچار مشکل کم آبی نیز می شوند، چرا که اکثر این آپارتمان‌ها دارای پمپ آب هستند، تا آب را به طبقات بالاتر پمپاژ کند، بنابراین اگر از قبل اعلام شود چه ساعتی قطعی برق رخ خواهد داد، در آن ساعت مشترکان از آب برای استحمام استفاده نمی‌کنند.

این مشترک ادامه داد: در روزهای گذشته چند نفر به خاطر قطع برق در آسانسور گیر کرده‌اند.

یک بیمار ام اس نیز به خبرنگار فارس می‌گوید: گرما برای بیماران ام اس سم است، چرا که با رفتن برق و گرم شدن دمای محیط بدن آنها دچار حساسیت شدید می‌شود، بنابراین اگر قرار است هر روز خاموشی داشته باشیم، بهتر است وزارت نیرو زمان بندی خاموشی برق را اعلام کند.

بنابراین گزارش،در حالی که روزانه شاهد خاموشی‌های گسترده در سطح کشور و به مورد تهران هستیم، ظاهرا مدیریت مصرف پیک مصرف برق در روز گذشته به بالای 56 هزار مگاوات رسید و رقم هشدار دهنده 56 هزار و 532 مگاوات در زمان اوج مصرف برق ثبت شد.

با توجه به گرم شدن دمای هوا در اکثر استان‌های کشور، ضروری است که مشترکان در مصرف برق بخش خانگی حداکثر صرفه‌جویی را به عمل آورده و در ساعات پیک از به‌کارگیری لوازم برقی پرمصرف اجتناب کرده تا مردم به‌ویژه در مناطق گرم جنوب کشور نیز از نعمت برق برخوردار باشند.

کد خبر: 13970412000270
۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۲:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.