English
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷, ۰۰:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

خاموشی‌هایی که با سرمایه‌گذاری روشن می‌شد

خاموشی‌هایی که با سرمایه‌گذاری روشن می‌شد
عدم سرمایه گذاری متناسب اگر چه به گفته کارشناسان باعث خاموشی ‌ها شده و شهروندان را دچار مشکل کرده اما وزیر نیرو معتقد است سرمایه گذاری چند هزار میلیارد تومانی تنها برای ۲۰۰ ساعت در زمان پیک منطقی نیست.

صبا به نقل از فارس، شاید کلید خاموشی‌های برق را برای این روزها اردکانیان وزیر نیرو روشن کرد یعنی در روزهایی که برای اولین بار وزیر دولت دوازدهم اعلام کرد" منطقی نیست برای 200 ساعت زمان پیک مصرف در طول سال چند هزار میلیارد تومان برای هزاران مگاوات اضافه تولید سرمایه‌گذاری کنیم".

این مطالب در حالی عنوان می شد که هنوز بحث تحریم ها و خروج آمریکا از برجام مطرح نشده بود و خیل سرمایه گذاران پشت دربهای ساختمان شیشه ای منتظر چراغ سبز مسوولان ارشد وزارت نیرو نشسته بودند.

اردکانیان اگر چه به حق در اوایل زمستان سال گذشته اعلام کرد که تا پایان دولت دوازدهم باید 20 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود، ولی منطقی نیست برای 200 ساعت زمان پیک مصرف در طول سال چند هزار میلیارد تومان برای هزاران مگاوات اضافه تولید سرمایه‌گذاری کنیم کمتر کسی به این موضوع توجه می کرد که آیا خاموشی برق در تابستان با این وضعیت بد مصرفی تا چه حد می تواند کنترل شود و آیا مردم با مدیریت مصرف و تقاضا آشنایی دارند یا خیر؟

وزیر نیرو با اشاره به رشد سالانه مصرف برق در کشور گفته بود که باید بدانیم که روند فعلی روند قابل دوامی نیست که ما هرسال چند درصد رشد مصرف برق داشته باشیم و هزاران مگاوات نیروگاه ایجاد کنیم برای حداکثر چند ده ساعت پیک مصرف. این سرمایه گذاری سنگینی است و دولت نمی‌تواند این روند را ادامه دهد و راه حل آن مدیریت مصرف و تقاضاست.

اما سوالی که اکثر کارشناسان اقتصادی و برق بر آن تاکید دارند این است که آیا قطعی برق بهتر است یا عدم سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه؟ و اینکه برخی از این کارشناسان بر این باور هستند که هزینه خاموشی در کشور بالاتر از هزینه ساخت نیروگاه است.

*دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق:توسعه نیروگاه‌های تولید برق متناسب با افزایش مصرف صورت نگرفته/هزینه خاموشی در کشور بالاتر از هزینه ساخت نیروگاه

پرویز غیاث‌الدین دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق بر این موضوع که آیا توسعه نیروگاه‌های تولید برق متناسب با افزایش مصرف صورت گرفته گفت: بخشی از نیروگاه‌های تولید برق، عمری بالغ بر 40 سال دارند و به دلیل بازدهی کم باید از مدار خارج می‌شدند که به دلیل کمبود منابع هر سال تعمیر می‌شوند و بازدهی چندان مناسبی ندارند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کمبود منابع مالی طی 12 سال اخیر، سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه نیروگاه‌های تولید برق متناسب با افزایش مصرف صورت نگرفته است معتقد است که هزینه‌هایی که به دلیل قطعی برق بر کشور تحمیل می‌شود به مراتب از هزینه‌های ساخت نیروگاه برق بیشتر است.

*حائری معاون وزیر نیرو در امور برق:اگر قرار باشد مصرف برق هرسال افزایش یابد و برای پاسخگویی به آن هرسال نیروگاه احداث کنیم چیزی جز هدر رفتن سرمایه برای کشور نخواهد بود

افزایش مصرف برق در دوره پیک بخاطر ورود سیستم های سرمایشی است که به گفته همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به اندازه کل مصرف 4 کشور همسایه است.

حائری تأکید کرد: متأسفانه در پیک مصرف 20 هزار مگاوات از همین نیروگاه‌های نصب شده صرف سیستم‌های سرمایشی می‌شود پس آیا این به ضرر جامعه نیست که هر سال 2 تا 3 هزار مگاوات نیروگاه احداث شود و در پیک مصرف 20 هزار مگاوات برق در 3 ماهه سرمایشی هدر رود پس باید یک فکر اساسی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد مصرف برق هرسال افزایش یابد و برای پاسخگویی به آن هرسال نیروگاه احداث کنیم چیزی جز هدر رفتن سرمایه برای کشور نخواهد بود، تأکید کرد: استفاده از سیستم‌های سرمایشی به اندازه مصرف کل 4 کشور همسایه است و باز هم تأکید می‌کنیم که کمتر کشوری است که به اندازه ایران سالانه 2 تا 3 هزار مگاوات نیروگاه جدید احداث کند.

به نظر می رسد که وزارت نیرو با توجه به اختلاف 20 هزار مگاواتی مصرف برق در تابستان نسبت به زمستان که به دلیل افزایش سیستم‌های سرمایشی صورت می‌گیرد، سرمایه گذاری برای افزایش نیروگاه‌های حرارتی را مقرون به صرفه نمی‌داند و سعی در مدیریت مصرف برق دارد که موفقیت چندانی در آن نداشته است.

*نمی‌توان نیاز برق کشور را به صورت ضربتی تأمین کرد

برخی از اعضای سندیکای برق بر این باور هستند که خاموشی در سال جاری قابل پیش بینی بود، بنابراین با توجه به افزایش سالانه مصرف در کشور و عدم افزایش تولید، خاموشی‌ها قابل پیش بینی بود، اما به دلیل عدم توسعه شبکه قابل پیشگیری نیست.

به نظر می رسد که وزارت نیرو در زمستان به دلیل کاهش مصرف بخشی از نیروگاه‌های برق را از مدار خارج و به توسعه و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی می‌پردازد، اما جوابگو افزایش مصرف نیست.

پس با توجه به اینکه کلنگ زنی برای احداث نیروگاه حرارتی و طراحی و ساخت تا زمانی که وارد مدار می‌شود 5 سال زمان می برد با توجه به عدم سرمایه گذاری در سال‌های اخیر نمی‌توان نیاز برق کشور را به صورت ضربتی تأمین کرد پس بنابراین تنها راه جلوگیری از خاموشی برق در شبکه صرفه جویی است که نیاز به همکاری مردم، ادرات دولتی و صنایع در زمان پیک مصرف دارد.

حال با توجه به گفته های همایون حائری که گفته است اگر مردم 10 درصد صرفه جویی کنند و از ورود وسایل سرمایشی غیر استاندارد و پر مصرف جلوگیری نشود خاموشی های برق فعلا مهمان خانه ها خواهد بود باید این موضوع را پذیرفت که فعلا با برنامه ریزیهای کنونی و عدم اعتبار کافی و مطالبات فراوان پیمانکاران از دولت، توسعه نیروگاه سازی فعلا امکان پذیر نیست.

*دلایل خاموشی های امسال/در سال‌های آتی شاهد خاموشی برق خواهیم بود

افزایش مصرف برق در کشور در کنار کمبود تولید، فرسودگی خطوط انتقال و توزیع و بروز اشکالات فنی در خطوط و تأسیسات انتقال و توزیع برق در شرایط افزایش دمای هوا، از دلایل بروز خاموشی ها در فصل گرم سال است که امسال با رسیدن به فصل تابستان از راه رسید.

مصرف برق در کشور سالیانه حدود 5 تا 6 درصد افزایش دارد بنابراین با توجه به عدم افزایش تولید برق و عدم صرفه‌جویی در سال‌های آتی شاهد خاموشی برق خواهیم بود پس به نظر می رسد برای جلوگیری از هزینه هایی که خاموشی ها بسیار بیشتر از هزینه ساخت نیروگاه به کشور تحمیل خواهند کرد برنامه هایی زیربنایی برای کنترل مصرف و جلوگیری از واردات سیستم های سرمایشی بی کیفیت و غیر استاندارد اقدامات مناسبی با کمک مجلس و دولت انجام گیرد.

کد خبر: 13970414000507
۱۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۳۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.