English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۲۳:۴۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

هزینه برق و گاز کم مصرفان کاهش می یابد

هزینه برق و گاز کم مصرفان کاهش می یابد
رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مشترکان کم مصرف می توانند هزینه برق و گاز خود را در سبد هزینه ای به صفر کاهش دهند.


صبا به نقل از ایرنا، «احمد کفاشی» روز دوشنبه اظهارداشت: دستورالعمل‌های اجرایی آیین‌نامه «ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست» در حال تدوین است.
وی افزود: بر اساس ساز و کار تعین شده در این بازار، مصرف‌کنندگان می‌توانند با صرفه‌جویی در مصرف انرژی و فروش گواهی‌های صرفه جویی انرژی در بازار بهینه‌ سازی انرژی و محیط زیست، هزینه‌های برق و گاز مصرفی خود را تا حد زیادی کاهش دهند.
رئیس کمیسیون تخصصی شورای عالی انرژی کشور گفت: عملکرد بازار بر اساس اختلاف قیمت بخشی و زمانی حامل‌های انرژی و محیط زیست خواهد بود و مصرف‌ کنندگان می‌ توانند با صرفه‌ جویی در مصرف برق و گاز، میزان صرفه‌جویی شده را با تعرفه برق یا گاز مصرفی دریافت کرده و در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر بورس با قیمت توافقی به سایر مصرف‌ کنندگان بفروشند.
وی افزود: گواهی صرفه جویی انرژی، اوراق بهاداری هستند که نشان دهنده حق مالکیت بر مقدار مشخصی از میزان انرژی صرفه‌جویی شده از یک حامل انرژی بر اساس گزارش امکان ‌سنجی طرح صرفه‌ جوئی انرژی در یک دوره زمانی مشخص است.
کفاشی اضافه کرد: این اوراق بهادار توسط نهادهای تخصصی و فنی بهینه‌ سازی انرژی و محیط زیست براساس دستورالعمل‌های مصوب کمیسیون صرفه‌ جویی انرژی صادر و در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست قابل معامله است.
رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: در آخرین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی انرژی کشور با تعیین تکلیف تدوین آیین‌نامه‌ها و نظام ثبت، اندازه‌ گیری و راستی ‌آزمائی صرفه جویی انرژی، مقرر شد شرکت بهینه‌ سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان حفاظت محیط زیست آیین‌نامه‌ها و نظام‌نامه‌های مربوطه را تدوین و به کمیسیون تخصصی ارایه کنند.
وی افزود: نظارت بر عملکرد فعالان در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست از جمله وظایف کمیسیون صرفه‌جویی انرژی خواهد بود که شامل اعضای کمیسیون تخصصی شورای عالی انرژی کشور به همراه وزارت راه و شهرسازی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، سازمان بورس و اوراق بهادار و اتاق بازرگانی ایران است.
کفاشی‌ تاکید کرد: دوره زمانی صدور گواهی صرفه ­‌جویی انرژی توسط شواری اقتصاد تعیین و تصویب خواهد شد و در صورت درخواست دارندگان گواهی صرفه‏‌جویی انرژی به دریافت حامل انرژی صرفه‏‌جویی شده، شرکت‌های دولتی تامین‌کننده انرژی مربوطه موظف هستند معادل انرژی صرفه‌‏جویی شده مندرج در گواهی صرفه‏‌جویی نسبت به تحویل همان میزان حامل انرژی (حسب درخواست دارنده گواهی در نقاط مورد نظر در شبکه انرژی­رسانی موجود و دارای ظرفیت لازم) اقدام کنند.
وی افزود: تحویل ‌گیرندگان حامل انرژی می ‌توانند بر اساس مقررات موجود نسبت به دریافت مجوز فروش حامل انرژی با استفاده از ساز و کارهای بورس عمل کنند.
رئیس کمیسیون تخصصی شورای عالی انرژی گفت: فعالان بازار بهینه ‌سازی انرژی و محیط زیست؛ مصرف‌کنندگان حامل‌های انرژی، شرکت‌های خدمات انرژی، شرکت‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان حامل‌های انرژی، صادرکنندگان حامل‌های انرژی، تمام شرکت‌های فعال در حوزه انرژی، نهادهای تخصصی و فنی، کارگزاران بازار بورس و اشخاص حقیقی هستند.
به گزارش ایرنا، آیین‌نامه فعالان بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در آخرین جلسه شورای عالی انرژی کشور به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری به تصویب رسید و در اسفند ماه 1396 توسط «محمدباقر نوبخت» دبیر شورای عالی انرژی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

کد خبر: 82999888
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.