English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۲۳:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ملاحظات مقایسه مصرف سرانه ایرانیان با کشورهای دیگر در بخش برق

ملاحظات مقایسه مصرف سرانه ایرانیان با کشورهای دیگر در بخش برق
در ایران برق و گاز به صورت توأم مصرف می شود و اگر بخواهیم مقایسه‌ای روی میزان مصرف انرژی در بخش‌های مختلف به ویژه خانگی داشته باشیم، باید مصرف در هر دو بخش را در نظر بگیریم.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وهاب مکاری کارشناس حوزه انرژی در پژوهشگاه نیرو در یادداشتی آورده است که مصرف همزمان برق و گاز به عنوان دو حامل انرژی، ویژگی خاصی دارد که کشور ما داراست.
در بسیاری از کشورها فقط از برق به عنوان منبع تأمین انرژی به ویژه در بخش خانگی استفاده می‌شود و در کشورهای پیشرفته، حتی اجاق گازها و تجهیزات گرم کننده آب نیز در منازل مسکونی، برقی است و گاز نقشی در تأمین انرژی خانگی ندارد، پس نمی‌توان میزان سرانه مصرفی برق در ایران را با چنین کشورهایی مقایسه کرد، چرا که در ایران برق و گاز به صورت توأم مصرف می‌شود و اگر بخواهیم مقایسه‌ای روی میزان مصرف انرژی در بخش های مختلف به ویژه خانگی داشته باشیم، باید مصرف در هر دو بخش را در نظر بگیریم.
در بخش خانگی شرایط اقلیمی، نوع معماری ساختمان‌ها و حتی زیربنای هر منزل مسکونی تأثیرگذار است و با در نظر گرفتن تمامی این موارد در مجموع مصرف انرژی در بخش خانگی به رقم سرانه 300 تا 400 کیلووات ساعت در مترمربع برای هر مشترک خانگی منظور شده، در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته زیر 100 تا 200 کیلووات ساعت در مترمربع است.
برای مقایسه میزان مصرف انرژی در بخش خانگی نمی‌توان کشورهایی که تنها برق مصرف می‌کنند را فقط با مصرف برق در ایران سنجید، بلکه باید کل مصرف انرژی آنها را با کل مصرف انرژی ما مقایسه کرد تا به مقایسه درستی در این خصوص برسیم.
با وجود آنکه ما هم‌زمان از انرژی گاز نیز استفاده می‌کنیم، متوسط مصرف برق هر مشترک خانگی در ایران 3000 کیلووات ساعت در سال است که این رقم، قابل چشم‌پوشی نیست و در برخی اقلیم‌های سرد ایران به 1500 کیلووات ساعت و در برخی اقلیم‌های گرم ایران حتی تا 20 هزار کیلووات ساعت هم می‌رسد که با این اوصاف ضروریست در کاهش مصرف انرژی و مدیریت بخش تقاضا بیش از پیش توجه داشته باشیم.

کد خبر: 61558
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.