English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۲۲:۵۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عدم تخصیص بودجه تهدیدی جدی برای تجدیدپذیرها

عدم تخصیص بودجه تهدیدی جدی برای تجدیدپذیرها
مدیرعامل انرژی نوین مهر آباد با بیان اینکه بدلیل نوسانات نرخ ارز بیم آن می رود که جمع کثیری از فعالین صنعت تجدیدپذیر بزودی ورشکسته شوند، گفت: رونق حوزه تجدیدپذیرها موجب اشتغال نه تنها عده قابل توجهی متخصصین بلکه کارگران ساده نیز در اقصی نقاط کشور خواهد شد.


صبا به نقل از ایلنا، محمد پور امیری، مدیرعامل انرژی نوین مهر آباد در پنجمین کنفرانس و نمایشگاه انرژی خورشیدی ایران با موضوع "بررسی چالشهای فضای کسب و کار انرژی های تجدیدپذیر در سال 97اظهارداشت: صنعت انرژی های تجدید پذیر، در عین حال که کوچک و محدود است، صنعتی پویا به شمار می رود، و افزود از آنجا که سابقه فعالیت 15 ساله در این حوزه دارم، بارها شاهد این اتفاق بوده‌ام که موجی از حمایت ها صورت گرفته است اما به دلیل عدم مدیریت صحیح، موجبات ورشکستگی عده کثیری از شرکت های سرمایه گذار را فراهم آورد. در حال حاضر نیز به نظر می رسد که با موج سنگین تری مواجه خواهیم بود و عمده دلیل آن نیز این امر بود که معادلات جدید ارزی از پیش تعین نشده بود.

وی افزود: با وجود آنکه احداث نیروگاه 1.2 مگاواتی ظرف یک ماه صورت گرفت، فاز توسعه نیروگاه که 50 مگاوات است و مجوزهای آن اخذ شده بود، بدلیل معادلات جدید ارزی هنوز به مرحله احداث نرسیده است.

اتفاقات پیش روی تجدید پذیر ها در جریان نوسانات ارزی

پور امیری با بیان اینکه یکی از چالش های توسعه انرژی های تجدیدپذیر، اخذ مجوزها بود، که خوشبختانه این موضوع به مرور در حال حل شدن است، ادامه داد: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده ای که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص عوارض برق که بودجه خرید برق تجدیدپذیر هستند، توسط سازمان برنامه در سال 1396 بود، این موضوع موجب شد تا در اواخر سال گذشته نیروگاه ها نتوانند مطالبات خود را دریافت کنند. که این موضوع به تدریج داشت به نیروگاه های کوچک 100 کیلو واتی و پنج کیلو واتی و  سرمایه گذاران کوچک می رسید که رفع شد.

وی افزود: در حال حاضر واردات تجهیزات و مواد اولیه تجدیدپذیر و موضوع نرخ ارز از مهم ترین مشکلات ما به شمار می رود. این درحالی است که تجهیزات و موارد اولیه نیروگاه های تجدید پذیر در حقیقت کالای مصرفی نیستند بلکه برای احداث نیروگاه بکار می روند، نیروگاهی که برق تولید می کند و برق کالای استراتژیک کشور است؛ بنابراین واضح است که تجهیزات و موارد اولیه نیروگاه های تجدیدپذیر می باید جزو کالای اساسی قرار گیرند که متاسفانه این امر در وزارت صنایع هنوز اتفاق نیفتاده است.

عدم هماهنگی ساتبا و توانیر یکی از چالش های توسعه سیستم های خورشیدی کیلوواتی

وی در ادامه خاطر نشان کرد، یکی دیگر از چالش های موجود بر سر راه ما عدم هماهنگی ساتبا و توانیر است. این ناهماهنگی در اثر موضوعات و مسائل کوچکی نظیر مدیریت بودجه و مسائلی از این دست، موجب شد تا بخشی از سرمایه گذاران سیستم های خورشیدی کیلوواتی چندین ماه در ابتدای امسال معطل بمانند که در نتیجه آن، فرصت تهیه تجهیزات با قیمت مناسب از دست رفت و همچنین فرصت تولید برق در فصول بهار و تابستان را که شبکه بشدت محتاج برق بود را نیز از دست دادیم.

وی افزود: افزایش نرخ ارز، وابسته به قیمت نهایی انرژی در ایران است و موضوع واردات کالا و تولید داخل را تحت تاثیر قرار می دهد.

پور امیری  یادآور شد: تمام کسانی که در راستای احداث نیروگاه های تجدید پذیر فعالیت دارند برای مثال در مرحله ساخت نیروگاه، الزاما نباید افراد متخصص باشند و لذا رونق این حوزه موجب اشتغال عده قابل توجهی کارگر ساده نیز در اقصی نقاط کشور خواهد شد.حتی کشاورزان منطقه نیز در فصولی که کسب درآمدی ندارند می توانند با آموزش اولیه ساده به کسب درآمد در حوزه تجدید پذیر بپردازند.

دولت با دریافت مالیات از تجدید پذیر ها نفع می برد

پور امیری تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم حوزه تجدید پذیر ها پرداخت مالیات است. این پرداخت ها به نحوی است که کسانی در حوزه تجدید پذیرها اشتغال دارند، پیمانکاران و صاحبان نیروگاه ها، همگی موظف به پرداخت مالیات بر حقوق هستند. همچنین مالیات عملکرد به میزان 25 درصد را نیز باید پرداخت به نحوی که برای نیروگاه های تجدیدپذیر که هزینه نگهداری و تعمیرات چندانی ندارند، برابر 25% درامد فروش برق است علاوه بر موارد فوق، در واردات تجهیزات تجدیدپذیر نیز، 20 درصد عوارض گمرکی به دولت تعلق می گیرد.

وی درباره حوزه نیروگاه های حرارتی در کشور و قیمت برق و یارانه های انرژی که به برق تعلق می گیرد، خاطر نشان کرد: هنوز هم نمایندگان مجلسی داریم که فکر می کنند، قیمت برق گران است، در صورتی که در مناطق جنوبی کشور قیمت برق برابر ده تومان بر کیلو وات ساعت است و حتی در تهران قیمت برق معادل 100 تومان بر کیلووات ساعت پرداخت می شود که این قیمتها تنها با سوبسید و یارانه دولت به مردم قابل دستیابی است.

پورامیری گفت: در حالی که تنها حمایتی که در خصوص انرژی های تجدید پذیر صورت می پذیرد در قالب خرید به قیمت های تضمینی است، که آنهم با پول مردم و از عوارض برق مردم است.

وی یادآور شد: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده در خصوص انرژی تجدید پذیر که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص بودجه و نوسانات نرخ ارز می باشد، و این درحالی که است حوزه تجدید پذیر با تولید برق، خود به عنوان یک منبع درآمد مهم محسوب می شود.

کد خبر: 658356
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.