English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

خروج زیمنس آلمان از ایران انتقال دانش توربین‎های کلاس F را متوقف می‎کند؟

خروج زیمنس آلمان از ایران انتقال دانش توربین‎های کلاس F را متوقف می‎کند؟
سؤال اینجاست؛ آیا با اعلام خروج شرکت زیمنس آلمان از ایران طرح انتقال دانش توربین‌های کلاس F به ایران متوقف می‌شود؟

 
صبا به نقل از تسنیم، دو روز پیش خبرگزاری رویترز به نقل از شرکت مهندسی زیمنس آلمان اعلام کرد که این شرکت به‌دنبال وضع تحریم‌های جدید دولت آمریکا علیه ایران، در حال توقف فعالیت‌های خود در این کشور است.

طبق این گزارش، این شرکت مونیخی گفته، اقدامات لازم را «برای تطبیق فعالیت‌های کاری خود در ایران با وضعیت در حال تغییر بین المللی» مبذول می‌دارد.

زیمنس گفته، همچون گذشته تلاش می‌کند از تبعیت خود از تمام محدودیت‌ها و قوانین صادراتی «از جمله تحریم‌های ثانویه دولت آمریکا» اطمینان حاصل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از خروج از برجام در ماه می، در اوایل ماه جاری میلادی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به‌اجرا گذاشته. دور بعدی تحریم‌های آمریکا علیه ایران از اوایل ماه نوامبر به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

سفارت آمریکا در آلمان در پیامی توئیتری از این اقدام استقبال کرده و نوشته است «زیمنس تنها شرکت آلمانی نیست که ایران را ترک می‌کند».

به گزارش تسنیم، مهمترین پروژه‌ای که شرکت زیمنس آلمان در ایران دارد، پروژه نیروگاهی در خصوص انتقال دانش توربین‌های گازی کلاس F است.

اسفند ماه سال 94 در دیدار «حمید چیت‌چیان»، وزیر وقت نیروی جمهوری اسلامی ایران و «زیگمار گابریل» وزیر وقت اقتصاد و انرژی آلمان، قرارداد همکاری بین شرکت‌های گروه مپنای ایران و زیمنس آلمان برای ساخت توربین‌های کلاس F به امضای مدیران ارشدِ این دو شرکت رسید.

با امضای این قرارداد پنج‌ساله، نخستین گام برای بومی‌سازی توربین‌های کلاس F با نام تجاری SGT5-4000F برداشته شد. توربین SGT5-4000F از پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین توربین‌های گازی کلاس F در دنیا است که در شرایط ایزو توان تولیدِ 307 مگاوات با بازدهی حرارتی 40.1 درصد را دارد. بازدهی این توربین در حالت سیکل ترکیبی به 57 درصد می‌رسد و میزان NOX و CO حاصل از کارکرد این توربین با سوخت گاز به‌ترتیب 25 و 80 PPM است که با الزامات زیست‌محیطی بین المللی سازگاری دارد.

برنامه‌ریزی و انجام اقدامات دولت یازدهم به‌منظور دستیابی ایران به این دانش فنی و ارتقای راندمان نیروگاههای حرارتی کشور با بومی‌سازی و به‌کارگیری توربین‌های کلاس F در دولت دوازدهم ادامه دارد.

حال سؤال اینجاست؛ آیا با اعلام خروج شرکت زیمنس آلمان، طرح انتقال دانش توربین‌های کلاس F به ایران متوقف می‌شود؟

رضا اردکانیان وزیر نیرو در پاسخ به این سؤال به خبرنگار تسنیم گفت: "تعهداتی که شرکت زیمنس در این خصوص داشت در حال انجام شدن است و پروژه انتقال دانش توربین‌های کلاس F به ایران متوقف نشده است".

وی افزود: "در ملاقاتی که با مسئولان ارشد شرکت زیمنس داشتم، تأکید داشتند که هرآنچه تعهد و امضا کرده‌اند انجام می‌شود".

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: "بحث دستیابی به دانش کلاس F نیروگاههای گازی انجام خواهد شد و این مبحث به‌منظور ارتقای راندمان نیروگاههای کشور دنبال می‌شود".


کد خبر: 1812584
۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.