English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۸:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

95 درصد شبکه برق‌رسانی تحت رویت است

95 درصد شبکه برق‌رسانی تحت رویت است
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو در خصوص وضعیت فعلی شبکه سراسری برق کشور سخن گفت و در این گفت وگو به برخی موضوعات از قبیل رویت‌پذیری شبکه، ظرفیت تولید، پیک بار امسال و خاموشی ها، برق روستایی و تبادل انرژی اشاره کرد که در ادامه آن را می خوانید.
ایران رتبه نخست منطقه در ظرفیت نصب شده برق را دارد
"داود فرخزاد" در خصوص وضعیت فعلی شبکه سراسری برق کشور گفت: شبکه برق در حال حاضر با ظرفیت نصب شده حدود 79 هزار مگاوات، رتبه چهاردهمین ظرفیت نصب شده برق در دنیا را داراست و ایران اسلامی در این خصوص در منطقه، رتبه اول را دارد. از کشورهای همسایه همچون ترکیه و عربستان ظرفیت نصب شده ما بیشتر است که به همین دلیل می توانیم در صادرات برق نقش بسزایی داشته باشیم.
وی افزود: شبکه برق ایران یک شبکه گسترده است و در حال حاضر بیش از 53 هزار کیلومتر شبکه انتقال برق داریم که این عدد بسیار بزرگ و قابل توجه است. همچنین ظرفیت پست‌های انتقال بیش از 146 هزار مگاولت آمپر است که این ظرفیت برای ما این امکان را میسر کرده تا بتوانیم در بیشتر مناطق کشور برق کامل و پایدار داشته باشیم.
فرخزاد ادامه داد: هم اکنون تمام روستاهای بالای 10 خانوار کشور از نعمت برق برخوردار هستند و در مقایسه با اول انقلاب رشد چشمگیر و بسیار خوبی را در برق رسانی به روستاها داشته ایم که بخشی از این رشد در سال‌های گذشته انجام شده و ظرفیت انتقال ما پیشرفت خوبی داشته است.
وی در خصوص مختصات شبکه برق رسانی کشور عنوان کرد: از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های کشور حدود 31 درصد واحدها گازی، 30 درصد سیکل ترکیبی، 20 درصد بخار، 15 درصد برق آبی و 3 درصد انرژی های نو و تولید پراکندهاست که بخش قابل توجهی از نیروگاه های کشور حرارتی هستند.

95 درصد شبکه برق رسانی رویت پذیر است
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران درباره وضعیت رویت پذیری شبکه گفت: در چند سال گذشته حدود 78 درصد شبکه برق‌رسانی قابل رویت بود و تا پایان سال 96، این درصد به 95 رسید و کارنامه موفقی را برای صنعت برق کشور رقم زد.
وی ادامه داد: 95 درصد رویت پذیری شبکه، یک نُرم مطلوب و قابل توجه است که هم اکنون ما از آن هم عبور کرده ایم و سعی داریم با تلاش فراوان این درصد را به 98 برسانیم و در این موضوع پیشرفت های خوبی حاصل شده است و برای رسیدن به 98 درصد رویت پذیری شبکه بایستی یک سری اقدامات عملیاتی اعم از آماده سازی شبکه های مخابراتی، تهیه تجیزات مربوط به انتقال دیتا روی شبکه مخابراتی، تهیه سیستم های گیرنده انجام شود که طرح های کلان آن در دستور کار قرار دارد که بخشی از آن دیسپاچینگ ملی است و در سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.

رکورد تولید در نیروگاه های حرارتی
فرخزاد با بیان اینکه شبکه برق‌رسانی کشور از امنیت بسیار خوبی برخوردار است و برای ارتقای این امنیت پروژه های دیگری تعریف شده است، گفت: در ایام پیک امسال فقط 34 روز خاموشی در سطح کشور به علت افزایش مصرف و بالارفتن درجه حرارت هوا به‌وجود آمد و در شب ها به هیچ وجه خاموشی نداشتیم و از نیروگاه های برق‌آبی بخاطر اینکه با کاهش آب مواجه بودیم، در ساعات شب بهره لازم را بردیم.
وی ادامه داد: خاموشی‌ها به دو نوع تقسیم می شود، یک بخش از خاموشی به علت ناشی از کمبود تولید است که در این خصوص دیگر مشکلی نداشتیم و دیگری خاموشی ناشی از حوادث محلی است.
فرخزاد درباره حوادث غیرقابل اجتناب گفت: در هیچ کجای دنیا این تصور وجود ندارد که یک شبکه 50 هزار کیلومتری از الان تا سال‌های بعد عیبی پیدا نمی‌کند و طبیعتاً وقتی در یک خط، ترانس آن دارای مشکل شود، برای مدت کوتاهی برق آن منطقه قطع خواهد شد، بنابراین اکثر خاموشی‌ها به‌خاطر حوادث صورت می‌گیرد و از نظر تولید و انتقال خاموشی نداشتیم و نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: خوشبختانه برای اولین بار قدرت تولید نیروگاه‌های حرارتی ما در شبانه‌روز به 48 هزار و 139 مگاوات رسید که در نوع خود نسبت به گذشته یک رکورد محسوب می‌شود.
فرخزاد با اشاره به امکان گسترده تبادل انرژی به دلیل موقعیت مناسب کشور در منطقه گفت: با اکثر همسایگان خود ارتباط الکتریکی داریم که هم‌اکنون با کشورهای همچون پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، نخجوان، ترکیه و عراق تبادل برق برقرار است و با کشور عمان نیز در این باره طرحی را در دستور کار گذاشتیم که مطالعات و مذاکرات آن انجام شده است. در حوزه برق روابط بسیار خوبی با همسایگان خود داریم که این روابط در حال توسعه و گسترش است.
پاون - کد خبر: 62039
۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۲۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.