English
سه شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۷, ۰۲:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سایه خشکسالی بر سر نمایشگاه آب؛ تأکید روزانه بر"سازگاری با کم آبی"

سایه خشکسالی بر سر نمایشگاه آب؛ تأکید روزانه بر"سازگاری با کم آبی"
در دو روز گذشته هر کدام از مسئولان مجموعه وزارت نیرو که به نمایشگاه آمدند، چه مدیران بخش های مدیریت منابع آب و چه مدیران و کارشناسان بخش های مدیریت توزیع و مصرف آب، به اتفاق آرا، بر روی مسئله "سازگاری با کم آبی" تأکید داشتند.

صبا به نقل از تسنیم، ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که همواره بارش هایی یک سوم متوسط جهانی داشته است. بارش های ایران که به طور متوسط 250 میلیمتر در سال بود، در طی سالهای اخیر، روندی کاهشی به خود گرفته است.

در طی یک دهه اخیر، هیچ گاه میزان بارش های سالانه کشور به 250 میلیمتر نرسیده و این مسئله موجب شده هر سال متوسط سالانه بارش های کشور به صورت درازمدت نیز مـتأثر از آمار کاهشیِ جدید، کاهش یابد.

متوسط بارش های سالانه ایران به صورت درازمدت (متوسط نیم قرن اخیر) 10 سال پیش 254 میلیمتر بود، این رقم در پایان سال آبی 95 – 96 به 249.7 میلیمتر و در پایان سال آبی 96 – 97 به 171 میلیمتر رسید.

کم شدن بارش های ایران به معنای کاهش منابع تجدیدشونده آب کشور است. ایران سالانه از 130 میلیارد مترمکعب منابع آب تجدیدشونده برخوردار بود، اما در 20 سال گذشته منابع آب تجدیدشونده به 110 میلیارد مترمکعب و در 6 سال گذشته به حدود 100 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

از یک سو کم شدن بارش های کشور دسترسی به منابع آب سطحی را برای سال جاری کاهش داده و از سوی دیگر با برداشت بیش از ظرفیت، از منابع آب زیرزمینی در طی دو سه دهه اخیر، شاهد هستیم که از تعداد 609 دشت کشور، 390 دشت با کاهش شدید سطح منابع آب زیرزمینی مواجه شده و به اصلاح دشت ممنوعه است. در سال 1347 تنها 15 دشت ممنوعه در کشور وجود داشت که این تعداد امروز به 390 دشت ممنوعه افزایش پیدا کرده است.

امروز سومین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران است. در دو روز گذشته هر کدام از مسئولان مجموعه وزارت نیرو که به نمایشگاه آمدند، چه مدیران بخش های مدیریت منابع آب و چه مدیران و کارشناسان بخش های مدیریت توزیع و مصرف آب، به اتفاق آرا، بر روی مسئله "سازگاری با کم آبی" تأکید داشتند. همچنین در این دوره شرکت های خصوصی فعال در زمینه ارائه تجهیزات کم مصرف حضوری پررنگ دارند و به عبارتی انگار سایه اندازی خشکسالی های متوالی 17 سال اخیر بر سر نمایشگاه آب امسال خودنمایی می کند.

جمعیت ایران به بیش از 81 میلیون نفر رسیده و طبق برآورد کارشناسان بخش آب، حدود 30 درصدِ این جمعیت 81 میلیون نفری در بخش آب شرب به رعایت الگوی مصرف کمتر توجه دارند. در بخش کشاورزی نیز الگوی صحیح کشت و استفاده از سیستم های نوین آبیاری در بیشتر نقاط کشور رعایت نشده و در بخش صنعت نیز اغلب صنایع هنوز به موضوع استفاده از پساب به جای آب خام و موضوع مهم بازچرخانی آب توجهی نشان نداده اند.

شاید نمایشگاه امسال که برای نخستین بار موضوع "سازگاری با کم آبی" را به صورت تأکید روزانه در دستور کار خود دارد، بتواند نقطه آغازی برای اصلاح الگوی مصرف در بخش های شرب، کشاورزی و صنعت باشد.

کد خبر: 1844736
۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.