English
پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱, ۰۴:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیر مرکز مطالعات سیستم و انرژی موننکو ایران: مرکز مطالعات، پیش قراول موننکو ایران در حوزههای کاری جدید

مدیر مرکز مطالعات سیستم و انرژی موننکو ایران: مرکز مطالعات، پیش قراول موننکو ایران در حوزههای کاری جدید
شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران، به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیش‌گام در صنعت برق، برای انطباق خود با فضای جدید کسب‌وکار و ایجاد ظرفیت‌های فنی و سازمانی لازم برای ورود به آن، در سال 1387 یک دپارتمان تخصصی به نام «مرکز مطالعات سیستم و انرژی» تاسیس نمود. فعالیت‌های مرکز مطالعات سیستم و انرژی در چهار گروه تخصصی سیستم‌های قدرت الکتریکی، مدیریت استراتژیک و مشاوره مدیریت، برنامه‌ریزی سیستم‌های انرژی و مطالعات مالی و اقتصادی و بازار برق انجام میشود.

مرکز مطالعات سیستم و انرژی شرکت موننکو ایران به عنوان پیش قراول این شرکت در حوزه‌های جدید بازارهای داخلی و به خصوص بازارهای برونمرزی، نقش موثری را در آشنایی کارفرمایان حوزه انرژی با موقعیتها و تکنولوژیهای جدید و همچنین گسترش بازار شرکت موننکو ایران ایفا میسازد.

رحیم زینالی که از ابتدای تاسیس این مرکز در شرکت موننکو ایران مشغول به فعالیت بوده است و امروز به عنوان مدیر این مرکز ایفای خدمت می‌کند، ما را با این مرکز مطالعاتی و فضای جدید به وجود آمده در صنعت برق آشنا می‌کند...

*جناب زینالی، لطفا ابتدا خودتان و حوزه فعالیتتان را معرفی بفرمایید.

رحیم زینالی هستم، مدیر مرکز مطالعات سیستم و انرژی شرکت موننکو ایران. تحصیلاتم را در زمینه مهندسی برق با گرایش سیستم‌های قدرت و در مقطع کارشناسی ارشد در سال 87 به پایان رساندم و از همان سال در شرکت موننکو ایران آغاز به کار کردم.

ابتدای همکاری اینجانب با شرکت موننکو ایران به صورت پاره وقت آغاز شد، اما از سال 89 به مدت دو سال به عنوان کارشناس تمام وقت و بین سالهای 91 تا 93 به عنوان مدیر پروژه در مرکز مطالعات سیستم‌ و انرژی فعالیت خود را ادامه دادم. از سال 93 تا کنون این افتخار را داشتم که به عنوان مدیر مرکز مطالعات سیستم و انرژی شرکت موننکو ایران فعالیت کنم.

مرکز مطالعات سیستم‌ و انرژی از سال 87 کار خود را به عنوان یک مرکز تخصصی و مستقل آغاز کرد. آغاز به کار این مرکز بیشتر به رویکرد مثبت و حرفه‌ای مدیریت موننکو ایران باز می‌گردد که به عنوان یک قوه محرک موجب شد تا شرکت موننکو ایران بتواند یک مجموعه تخصصی و مستقل را با عنوان مرکز مطالعات سیستم و انرژی راه اندازی نماید.

مبحث مطالعات در خدمات مشاوره صنعت برق ایران و جایگاه آن در بین سایر فعالیت​ها از جمله خدمات طراحی، نظارت بر اجرا و ... به سال​های نه چندان دور باز می​گردد. شاید بتوان دلیل آن را عدم احساس نیاز به مقوله مطالعات در صنعت برق در سال​های قبل از سوی متولیان دانست که نسبت به حوزه‌های دیگر که به عنوان مثال خدمات طراحی انجام می‌دهند یا کارهای نظارتی و اجرایی را به عهده دارند، دارای ارجحیت نبوده است. این در حالی است که جهت تخصیص هر چه بهتر هزینه​ها، مقوله انجام مطالعات و شناسایی بهترین راهکار فنی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه رویکرد بسیار مثبتی که مدیریت شرکت موننکو ایران داشت و نیازی که در این حوزه احساس می‌شد دلیل اصلی آغاز به فعالیت این مرکز بود.

 


 

*مرکز مطالعات سیستم‌ و انرژی در چه زمینه‌هایی فعالیت دارد؟

فعالیت​های مرکز مطالعات سیستم‌ و انرژی، همانطور که از نامش مشخص است، بیشتر در حوزه انرژی و البته حوزه برق به عنوان یکی از حامل​های اصلی انرژی متمرکز است. در این راستا، مرکز مطالعات سیستم و انرژی با کمک نیرویهای متخصص و با دانش، جوان و با انگیزه و البته بهره​گیری از آخرین نسخه نرم​افزارهای با قابلیت بالا در حوزه برق و انرژی، توانسته است خدمات بسیار مناسبی را به کارفرمایان داخلی و خارجی ارائه کند.  

متاسفانه موضوع انرژی در کشور ما به دلیل وجود فضای یارانه‌ای مغفول واقع شده است و موضوعاتی که باید در جهت مدیریت مصرف و بهره​وری انرژی مطرح باشد کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. هدف و ماموریت مرکز مطالعات، مطالعه در این حوزه و ارائه راهکارهای متناسب است.

این مرکز در چهار گروه اصلی شامل گروه مطالعات سیستم‌های قدرت، گروه برنامه​ریزی سیستم‌های انرژی، گروه مطالعات مالی- اقتصادی و بازار برق و گروه مدیریت استراتژیک و مشاوره مدیریت فعالیت می‌کند. به واسطه ماموریت واگذار شده به این مرکز در ورود به فضای کسب و کار جدید، بدیهی است فعالیت​هایی از قبیل طراحی و نظارت بر اجرا انجام نمی​گیرد و سایر بخش​های شرکت به این مقوله می​پردازند. بایستی توجه داشت که الزاماً حوزههای مطالعاتی فعال در این مرکز جنبه تحقیقاتی ندارد. البته بعضاً به واسطه ماهیت کاری نسبتاً جدید برخی از حوزه ​های مطالعاتی که به این مرکز ارجاع داده می‌شود، از سوی کارفرمایان و ذینفعان با فرآیند تحقیقات و توسعه به اشتباه گرفته می​شود. در واقع ماموریت اصلی مرکز مطالعات در موننکو ایران، علاوه بر تامین نیاز مطالعاتی خدمات مشاوره، شناسایی حوزه‌های جدید فنی است که در نتیجه باعث می‌شود کارفرمایان حوزه انرژی بیشتر با موقعیت و فضاهای جدید آشنا شوند و در پروژه‌هایی که متناسب با فعالیت شرکت است آغاز به فعالیت کنند.

*به چهار حوزه فعالیت مرکز مطالعات اشاره کردید، در خصوص اقداماتی که در این حوزه‌ها انجام گرفته است صحبت بفرمایید؟

گروه مطالعات سیستم‌‌های قدرت، انجام تمامی مطالعات مرتبط با شبکه انتقال برق را انجام می‌دهد. در واقع فعالیت ابتدایی مرکز با ارائه خدمات در این حوزه شکل گرفت و تاکنون توانسته​ایم پروژه​های بسیار مهم و استراتژیک صنعت برق در ایران و سایر کشورها را به کارفرمایی متولیان شبکههای ملی برق و همچنین صنایع و بخش خصوصی در این حوزه به انجام رسانیم. در گروه مطالعات برنامه‌ریزی سیستم‌های انرژی، کلیه مطالعات مرتبط از جمله مطالعات تدوین نقشه راه انرژی، مطالعات جامع شبکههای ملی و منطقهای برق و همچنین مطالعات مربوط به حوزه مدیریت و ممیزی انرژی به انجام میرسد. در گروه مطالعات مالی، اقتصادی و بازار برق ، به واسطه به وجود آمدن فضای کسب و کار جدید  و خصوصی سازی ، ارائه خدمات مشاوره به بخش‌های خصوصی  در دستور کار قرار دارد. ارائه خدمات مشاوره در بخش‌های اقتصادی مطالعات امکان​سنجی یا شناخت بازار نیز توسط این گروه به انجام می​رسد. گروه مدیریت استراتژیک و مشاوره مدیریت نیز به ارائه خدمات مرتبط با حوزه تجدید ساختار سازمان​های مرتبط با صنعت برق می​پردازد. 

*به مقوله تغییر فضای کسب و کار در صنعت برق بپردازیم، این حوزه به سمت رقابتی شدن پیش می‌رود. بیشتر در در مورد این فضای جدید توضیح دهید؟

همانطور که مطلع هستید یک از بحث‌های اساسی که در اصل 44 به آن پرداخته می‌شود بحث خصوصی سازی صنایع است، قاعدتا صنعت برق هم از این قضیه مستثنی نیست.

صنعت برق به واسطه ماهیت استراتژیک خود که برای کشور دارد، دغدغه‌ها و ملاحظات  بیشتری را نسبت به حوزه‌های دیگر شامل می‌شود. چرا که همه صنایع به نحوی به صنعت برق وابسته هستند و نبود برق موجب می‌شود که صنعت دیگری رونق پیدا نکند، در نتیجه امکان رشد و توسعه کشور نیز از بین می‌رود. از این​رو بدیهی است که حساسیت بیشتری در این صنعت وجود داشته باشد.

در سال‌های اخیر به دلیل پیگیری اصل 44 و همچنین به دنبال تجدید ساختاری که در صنعت برق اتفاق افتاده است، در حوزه تولید، سیاست‌های تشویقی برای حرکت به سمت خصوصی سازی در نظر گرفته شده و سعی می‌شود نیروگاه‌های که احداث می‌شوند با مشارکت بخش خصوصی و به روش BOO و یا BOT بهره‌برداری شوند.  برنامه‌ها و سیاست‌ها به سمتی هدایت می‌شود که حوزه تولید تا جایی که امکان دارد خصوصی شود و نیروگاه‌های دولتی جدیدی احداث نشود.

اما در حوزه انتقال به دلیل اهمیت و حساسیتی که وجود دارد، بحث خصوصی‌سازی مطرح نیست و همچنان مالکیت بر عهده دولت خواهد بود. در اکثر کشورهای دیگر نیز روال همین‌گونه است، عموماً کشورهای پیشرو نیز در حوزه انتقال با مالکیت دولتی پیش می‌روند.

در حوزه توزیع نیز خصوصی سازی تشویق می‌شود تا شرکت‌های توزیع به سمت مالکیت خصوصی بروند و بهره‌وری و راندمان شرکت‌های حوزه توزیع افزایش پیدا کند. بنابراین در دو حوزه تولید و توزیع سیاست‌های تشویقی برای حرکت به سوی خصوصی سازی در نظر گرفته شده است تا این صنعت هر چه بهتر پیش رود.

متاسفانه در چند سال اخیر در فرآیند خصوصی سازی ، بعضا واگذاری​های نا مناسبی در صنعت کشور حتی صنعت برق انجام شده است. این امر نیاز توجه بیشتر در روند خصوصی​سازی را بیش از بیش نمایان میکند . از آنجائیکه صنعت برق دارای ماهیت فنی است، اصولاً مجموعه‌هایی بایستی به عنوان سرمایه​گذار بخش خصوصی وارد این صنعت شوند که تجربه و دانش حداقلی در این حوزه برخوردار باشند چرا که هدف اساس از خصوصی سازی افزایش بهره‌وری و راندمان در این حوزه و کارکرد بهتر آن صنعت است. متاسفانه در سال‌های اخیر بعضاً دیده شده است که شرکت‌های شبه دولتی به این حوزه وارد شده‌اند که عملا هدف خصوصی سازی را برآورده نساخته اند.

لذا به نظر می‌رسد که در خصوصی‌سازی به ظاهر پیشرفت خوبی حاصل شده، اما بایستی توجه بیشتری به اصل موضوع خصوصی‌سازی و هدف آن در انتخاب شرکت‌های متقاضی در این صنعت بشود.

*به ظاهری بودن پیشرفت‌ها در حوزه خصوصی سازی اشاره فرمودید، به نظر شما وجود شرکت‌های مهندسی مشاور چه تاثیری می‌توانند در پیش برد هرچه بهتر این مسیر داشته باشند؟

قطعا شرکت‌های مشاور به عنوان نیروی فکری مستقل صنعت برق می‌توانند راه‌گشا باشند و تجربیات مفید کشورهای دنیا را با مطالعاتی که انجام می‌دهند به این صنعت منتقل کنند، در نتیجه نقش مفیدی را در هدایت و راهنمایی در مسیر پیشرفت هرچه بیشتر ایفا نمایند.

شرکت‌های مهندسی متولی کار نیستند، اما قطعا به عنوان بازوی مهندسی و فکری کارفرمایان و متولیان صنعت برق می‌توانند بسیار مفید باشند. معتقد هستم که هرچقدر شرکت‌های مهندسی ما قوی‌تر باشند و بهای بیشتری به حوزه مهندسی داده شود در طولانی مدت عواید و منافع آن به صنعت برق بازخواهد گشت. چرا که شرکت‌های مهندسی مشاور در بلند مدت می‌توانند راهکار‌هایی را ارائه دهند که باعث صرفه‌جویی در منابع مالی و اقتصادی کشور شوند تا صنعت برق به قوت بیشتری به پیش رود.

متاسفانه بعضا مشاهده می‌شود که اگر در پروژه با کسری بودجه یا کمبود منابع مواجه شوند، حوزه مشاوره و به خصوص خدمات مطالعاتی به غلط مورد کم توجهی قرار می​گیرد، در صورتی که این تصمیم درستی نیست. اصولاً سهم منابعی که در حوزه خدمات مشاوره و البته مطالعات صرف می‌شود در برابر هزینه‌ اجرای طرح​ها بسیار پایین است، بنابراین حذف کردن این بخش از خدمات به هیچ ​وجه به صلاح آینده کشور نیست و چه بسا کمبود توجه به این حوزه اضافه کاری‌ها و هزینه‌های بیشتری را به این صنعت تحمیل کند.

*به وجود آمدن فضای رقابتی در صنعت برق چه حوزه‌های جدید مشاوره​ای را به دنبال خواهد داشت؟

همانطور که اشاره شد، خصوصی‌سازی صنعت برق در دو حوزه تولید و توزیع انجام می​گیرد. در بخش تولید با افزایش سهم نیروگاه‌های خصوصی، فضای جدیدتری در جهت شرکت در بازار برق و فروش انرژی تولیدی نیروگاه​ها به وجود خواهد آمد. همین موضوع باعث می‌شود که نیاز به خدمات مشاوره‌ در ارائه قیمت بهینه نیروگاه‌ها در بازار برق بیش از پیش احساس شود.

شرکت‌های توزیع به عنوان خریداران عمده برق و متولی ارائه خدمات خرده فروشی برق مطرح هستند، در برنامه نیز دیده شده است که علاوه بر وظیفه سیم‌‌داری و نگه‌داری از شبکه توزیع، باید فروش خدمات به مشترکین خود را نیز داشته باشند. بنابراین این موضوع هم می‌تواند فضای جدید رقابتی را ایجاد کند که در واقع شرکت‌های توزیع رقابت سالمی داشته باشند و مشترکین که در واقع منفعت اصلی و نهایی را از طرح می‌برند، بتوانند برقی را دریافت کنند که هم ارزانتر باشد و هم از کیفیت خوبی برخوردار باشد. همه این عوامل باعث رونق در کسب و کار صنعت برق می‌شود، به شرطی که مراحل خصوصی سازی با ترتیب خوبی انجام شود تا هرکدام از این منافع در زمان خودش و به اندازه کافی طلب و دریافت شود.

*شرکت موننکو ایران همواره در صنعت برق پیشگام بوده است، در این حوزه چه فعالیتی داشته است؟

در چندسال اخیر متاسفانه در فضای صنعت برق، فضای خوبی حاکم نبوده است و مشکلات مالی و اقتصادی وجود داشته، اما شرکت موننکو ایران توانسته است با تنوعی که در حوزه خدمات ارائه کرده همچنان خودش را پابرجا نگاه دارد و بتواند پیشرفت‌های خوبی را بدست آورد.

در سال‌های اخیر که این تصور بوجود آمده بود فضای صنعت برق فضای ناامید کننده‌ای است و نمی‌توان فعالیت کرد، شرکت موننکو ایران توانست خودش را بیشتر به کارفرمایان داخلی و به خصوص کارفرمایان خارجی معرفی کند و با محدود نکردن خود به بازارهای داخلی با مشکلات مالی کمتری مواجه شود.

موننکو ایران با گسترش خدمات و بازارهای هدف خود در خارج از کشور، هم اکنون در بیش از 15 کشور جهان فعال بوده و توانسته است تنوع کارفرماهای خود را بشدت افزایش دهد. در این میان، مرکز مطالعات نیز به عنوان یکی از مراکز پیشرو در مجموعه موننکو ایران، موفق به گسترش بازارهای برونمرزی خود گشته و توانسته است نفوذ مناسبی در خارج از کشور ایجاد کند. این مرکز اولین پروژه برونمرزی خود را در سال88 یا 89 در کشور عمان آغاز نمود و بعد از آن پروژه‌های متنوعی را به انجام رسانیده است.

ما امروز در کشور عمان به خوبی فعالیم و با توجه به اینکه شرکت‌های مشاور خوبی در این کشور وجود دارند و همگی صاحب نام هستند، اما توانسته‌ایم جایگاه خوبی را در آنجا بدست بیاوریم و خود را به کارفرماهای عمانی معرفی کنیم. در همین راستا، مرکز مطالعات به عنوان مشاور امین شرکت انتقال عمان شناخته شده و یک قرارداد بلند مدت را با شرکت انتقال برق عمان (OETC) منعقد کرده است. در نتیجه این قرارداد تمامی پروژه​های مطالعات مربوط به حوزه برنامه​ریزی بهره​برداری (Operational Planning) این شرکت بدون تشریفات مناقصه به این مرکز سپرده ‌شود. حدود 4 سال از این قرارداد بلند مدت می‌گذرد و فعالیت‌هایی که در این پروژه انجام گرفته باعث شده است که مرکز مطالعات پروژه های متنوعی را از کارفرمای عمانی دریافت کند و رضایت‌ نامه‌های خوبی را نیز در این زمینه اخذ کند. در نتیجه رضایت کارفرما، خوشبختانه قرارداد حاضر تمدید شده است و فعالیت​های ما در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

در کشور بنگلادش نیز پروژه بسیار استراتژیک به نام "مطالعات قابلیت اطمینان شرکت برق بنگلادش" توسط مرکز مطالعات سیستم و انرژی به انجام رسید که تحسین صنعت برق بنگلادش را به دنبال داشت. بعد از آن توانستیم توصیه اکید وزیر صنعت برق بنگلادش را دریافت نماییم و در نتیجه آن همکاری‌های این کشور با موننکو ایران افزایش یافت. بانک جهانی نیز به شدت از فعالیت‌های ما استقبال کرد تا تامین مالی مناسب صورت گیرد و موننکو ایران بتواند فعالیت های خود را در حوزه مطالعاتی در کشور بنگلادش ادامه دهد.

در کشور کنیا نیز مطالعات خوبی با همکاری یکی از شرکت‌های مطرح اروپایی در حال انجام است که این همکاری باعث شده بتوانیم به بازار‌های آفریقایی نیز ورود کنیم.

 

در اهداف استراتژیک شرکت موننکو ایران آمده است که در سال 1400 این شرکت میان صد کشور برتر مشاور دنیا قرار داشته باشد که هدف بزرگی است. تحقق این هدف نیازمند تلاش بسیار است و همت همه اعضای موننکو ایران را نیاز دارد. به عقیده من رسیدن به این هدف قابل دسترس است چرا که ما نیروی انسانی خوب و با استعدای را در اختیار داریم و قطعاً تحقق اهداف بلند اینچنینی با مدیریت توانمند و تلاش همکاران امکان​پذیر است.

خوشبختانه در حال حاضر نیروی انسانی توانمند و جوان در مرکز مطالعات در حال فعالیت است که همه آنها از فارغ التحصیلان برترین دانشگاه​های داخل و خارج کشور هستند. همراه با این مجموعه سعی شده است از وجود افراد بسیار با تجربه و متخصص داخلی و بین​المللی استفاده شود و ترکیب بسیار مناسب جوانی، نوآوری و تخصص و تجربه را ایجاد نمود. احساس من این است که در سال‌های آینده این مرکز رشدهای بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

*چه نهاد‌ی به عنوان متولی می‌تواند در زمینه مطالعات انرژی به شما کمک کند؟

یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد، توجه جزیره‌ای به حوزه انرژی است. همانطور که می​دانیم، هر دو وزارتخانه نفت و نیرو به عنوان متولی بحث انرژی در کشور فعالیت دارند. البته هر دو وزارتخانه قدم‌های مهمی در حوزه انرژی برداشته‌اند، اما قطعا کافی نبوده است و نیاز به یک همگرایی و همدلی میان این دو وزارتخانه است تا حتی الامکان از مطالعات جزیره‌ای، مقطعی و بخشی نگری دور شویم. چرا که یکی از الزامات مطالعات انرژی، توجه جامع و ملی و دوری از هرگونه بخشی​نگری به این موضوع است.

کشور ما در منطقه‌ای با شرایط ژئوپولوتیک بسیار خوب قرار دارد و بایستی بتوانیم از این پتانسیل مناسب نهایت بهره را ببریم. اگر در چشم انداز صنعت برق دیده شده که ایران باید هاب انرژی در منطقه باشد، بایستی استراتژی و برنامه​ریزی متناسب نیز داشته باشیم.

*مرکز مطالعات در داخل در چه پروژه‌های نقش آفرینی کرده است؟

مرکز مطالعات مهمترین پروژه‌های مطالعاتی داخلی را در سال‌های اخیر و عموما به صورت ترک تشریفات به انجام رسانده ‌است. چرا که عموماً  کارفرمایان داخلی به مجموعه ما اطمینان داشته و مطمئن است که خروجی‌ کار مناسب خواهد بود.

از جمله این پروژه‌ها می‌توانم به مطالعات امکان سنجی سنکرون کردن شبکه‌های برق ایران و عراق به عنوان یکی از هدف‌های کشور در جهت ارتقای مبادلات منطقه‌ای اشاره کنم. این پروژه به کارفرمایی شرکت محترم توانیر و وزارت برق عراق صورت پذیرفت.

مرکز مطالعات اخیرا پروژه مطالعات امکان سنجی ارتباط الکتریکی ایران و عمان را از طریق خط زیردریایی آغاز نموده است. از پروژه‌های داخلی پر اهمیت دیگر می‌توان به مطالعات امکان سنجی خط 765 کیلو وات عسلویه به اصفهان اشاره کرد. همچنین مطالعات جامع شبکه‌‌های برق منطقه‌ای را در سال‌های اخیر بر عهده‌ داشته‌ایم و موفق شدیم که برنامه‌های توسعه شرکت‌های برق منطقه را برای ده سال آینده را ارائه دهیم.

در حال حاضر نیز برنامه توسعه تولیدات نیروگاه حرارتی را در دست داریم. این برنامه ریزی در 20 سال آینده اجرایی خواهد شد و طرح‌های توسعه تولید در حوزه نیروگاه حرارتی را ارائه خواهد داد.

*در صحبت‌های خود بارها به نوسانات اقتصادی کشور اشاره کردید، توضیح بیشتری در زمینه تاثیر این حوزه در مطالعات میفرمایید؟

در چندسال اخیر با این موضوع مواجه بوده‌ایم که حتی بعضا قرارداد با کارفرما‌یان داخلی منعقد می‌شود و در ادامه به دلیل مشکلات مالی و کسری بودجه پروژه اجرایی نمی​شود. این در حالی است که سهم مطالعات از بودجه کل پروژه مبلغ بسیار ناچیزی است و اتفاقاً جهت جلوگیری از هدر رفت منابع مالی، اهمیت مطالعات فنی و اقتصادی در ابتدای اجرای پروژه در چنین شرایطی بیش از پیش احساس می​شود. لذا هرچقدر بیشتر به مقوله مطالعات بها بدهیم، عواید آن را قطعا مشاهده خواهیم کرد. اهمیت مطالعات باوریست که دنیا به آن رسیده است. ما نیز نیاز داریم پیش از آنکه درگیر تجربه‌ای تلخ شویم به اهمیت این نیاز توجه کنیم.

۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.