English
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷, ۲۱:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عقب‌ماندگی فاحش مهمترین طرح آبی ایران

عقب‌ماندگی فاحش مهمترین طرح آبی ایران
احیا و تعادل‌بخشی منابع زیرزمینی آب کشور که به‌عنوان مهمترین طرح آبی ایران در حال اجرا است، در یکی از مهمترین بخش‌ها که جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز است، با کُندی عجیب در اجرا مواجه است.

صبا به نقل از تسنیم، با پیگیری‌های وزارت نیرو در سال 1384 طرح تعادل‌بخشی آبهای زیرزمینی کشور تعریف و دارای ردیف اعتباری شد؛ اما اعتبار مذکور از سال 1385 تا سال 1393 بدون انطباق با شرایط تورمی و نیز بسترسازی انجام‌شده، از رشد لازم برخوردار نشد و حتی سیر نزولی به خود گرفت به‌طوری که تقریباً تمام پروژه‌های طرح تعادل‌بخشی آبهای زیرزمینی کشور در سال 1393 متوقف و یا بسیار کند شده است.

روند نزولی تخصیص اعتبار به طرحهای تعادل‌بخشی پیامدهای ناشی از افت و کسری مخزن را تشدید کرد؛ ازاین‌رو، وزارت نیرو مجدداً طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور را در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب ارائه داد و این طرح با هدف کنترل کسری مخزن در برنامه‌ای 20ساله و کنترل کسری متوسط سالانه 5.8 میلیارد مترمکعب آبخوانهای کشور در دوره 6ساله (سال آخر برنامه پنجم و 5ساله برنامه ششم) به‌تصویب رسید.

از سال 1394 که شاهد آغاز فرآیند اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور بودیم، این طرح طبق برنامه پیش نرفته و با کندی مواجه است. در خصوص یکی از بخش‌های مهم تحقق این برنامه که مسدودسازی چاههای غیرمجاز است، جواد میبدی مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: "از ابتدای اجرای طرح احیا در سال 1394 تا نیمه اول سال جاری، در مجموع 44 هزار و 572 حلقه چاه غیرمجاز با حجمی معادل 2 میلیارد و 257 میلیون مترمکعب مسدود شده است".

طبق آخرین بررسی‌ها و آمار اعلام‌شده از سوی مسئولان، هم‌اکنون حداقل 350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در نقاط مختلف کشور در حال برداشت آب از منابع زیرزمینی هستند.

کد خبر: 1857783
۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.