English
شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, ۱۱:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیریت منابع آب در مقیاس حوضه‌های آبریز یک ضرورت است

مدیریت منابع آب در مقیاس حوضه‌های آبریز یک ضرورت است
وزیر نیرو گفت: موضوع مدیریت منابع آب در مقیاس حوضه‌های آبریز کشور، یک ضرورت کامل است.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان"
طی سخنانی با حاضران در هفتمین کنفرانس ملی مدیریت منابع آب ایران از طریق ویدئو کنفرانس در یزد، گفت: ما ناگزیریم در رابطه با این موضوع قانونی که مورد تاکید مجلس شورای اسلامی است با سرعت، دقت مناسب و با استفاده از تجربیات دیگر کشورهایی که در شرایط مشابه، این موضوع را در سال‌های پیش مورد توجه قرار داده‌اند، استقرار مدیریت در مقیاس حوضه‌های آبریز را اجرایی کنیم.

وی از محققان، پژوهشگران و صاحب نظران عرصه دانشگاه در بازنگری و اصلاح ساختار مدیریت آب کشور در قالب مدیریت حوضه‌های آبریز دعوت به‌همکاری کرد.
اردکانیان به جلسه امروز هیئت وزیران و تاکید رییس جمهور در خصوص ایجاد ارتباط نزدیک‌تر با ظرفیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی کشور در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو با توجه به گستردگی فعالیت در ارائه خدمات زیربنایی و ارتباط مستقیم با آحاد مردم، جزو دستگاه‌هایی است که از سال‌های دور در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته اما امروز نیازمند تداوم این همکاری به شکل سازمان‌یافته‌تری است.
وی یادآور شد: انجمن علوم مهندسی منابع آب ایران می تواند یکی از پیشروان این عرصه برای همکاری باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: در دوره‌ای به سر می بریم که با توجه به محدودیت منابع آب موظف هستیم به عرصه‌های مغفول مدیریت منابع آب توجه کنیم و برای جبران برخی کم توجهی‌ها در سال‌هایی که وفور منابع آّب و یا محدودیت های تقاضا، ما را از توجه جدی به این عرصه ها باز داشته، از این زمان به بعد جبران گذشته کنیم.
وی، تهیه طرح‌های آمایش آب محور در مناطق مختلف را جزو تکالیف وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: طرح های آمایش آب‌محور مورد تاکید مسئولان ارشد کشور و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و بسیار علاقه‌مند هستیم نه تنها در مقیاس حوضه‌های آبریز، بلکه برای استان‌های مختلف کشور تدارک دیده شود.
وزیر نیرو نقش دستگاه‌های دارای مسئولیت‌های میان‌بخشی را در دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا با اهمیت خواند و تصریح کرد: خوشبختانه سطح خوبی از مفاهمه در حال حاضر به برکت تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی بین سازمان‌های ستادی فراهم شده است.
وی با اشاره به اهداف کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی گفت: برنامه داریم از این پس از نگاه بخشی فاصله بگیریم.
اردکانیان تاکید کرد: طبیعتا ظرفیت‌های علمی کشور، دانشگاه‌ها و مجموعه‌های پژوهشی می‌توانند کمک تعیین کننده‌ای به تدارک فکری این ساز و کار اجرایی کنند.
وی جایگاه علوم اجتماعی در مدیریت منابع آب را با اهمیت دانست و گفت: بدون تردید ما در دوران 
مدیریت توامان عرضه و تقاضا نیازمند همکاری نزدیک و بهره‌مندی از شاخه علوم اجتماعی به میزان قابل ملاحظه‌ای هستیم، چرا که مدیریت مصرف و تقاضا در عرصه‌های استفاده از منابع زیست محیطی نیازمند ارتباط دو طرفه با مصرف‌کنندگان است.
وزیر نیرو با بیان اینکه همکاران دانشگاهی در عرصه علوم اجتماعی جزو ذی‌صلاح‌ترین‌ها برای همکاری در این زمینه‌ها هستند، خاطرنشان کرد: مرکز امور اجتماعی آب و انرژی وزارت نیرو که اخیرا تاسیس شده و به لحاظ منابع انسانی در حال تجهیز است، به عنوان نقطه اتصال با مجموعه‌ها و ظرفیت‌های دانشگاهی فعالیت خود را تداوم می‌بخشد.
کد خبر: 73095
۳ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.