English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۵:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دالان انتقال برق ایران - آذربایجان - روسیه در حال بررسی است

دالان انتقال برق ایران - آذربایجان - روسیه در حال بررسی است
وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت: مذاکره در مورد ساخت دومین خط انتقال برق 330 کیلوولتی «آبشرون – دربند» میان روسیه و جمهوری آذربایجان و ایجاد دالان انتقال برق میان روسیه ، جمهوری آذربایجان و ایران ادامه دارد .

صبا به نقل از ایرنا، «پرویز شاهباز اف» روز شنبه در مقاله ای در روزنامه رسمی ' آذربایجان ' ، با اشاره به امضای توافقنامه معامله نیروی برق میان شرکت ' آذرانرژی ' جمهوری آذربایجان و شرکت ' توانیر ' ایران در آوریل سال جاری نوشت: در قالب این توافقنامه تا به حال 48.3میلیون کیلووات –ساعت نیروی برق به مناطق مغان و آستارای ایران صادر شده است.
وی افزود: در حال حاضر میان شبکه های جمهوری آذربایجان و ایران دومین خط انتقال نیروی برق 230 کیلوولتی ' ماسالی ' در دست ساخت است .
شاهبازاف نوشت : ساخت ، بهره برداری و استفاده از ذخایر انرژی و آبی نیروگاه برق 'خدافرین ' و ' قیز قلعه سی ' بر روی رودخانه ارس نیز در قالب توافقنامه همکاری امضا شده میان جمهوری آذربایجان و ایران ادامه دارد .
وی با اشاره به اینکه در چارچوب طرح ' خدافرین ' و 'قیز قلعه سی برخی کارهای مقدماتی اجرا شده است ، افزود : برنامه ریزی شده بلوک های انرژی برای هر دو نیروگاه خریداری و نصب شود .
وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نوشت : این دو نیروگاه برق آبی با ظرفیت 1.6 میلیارد متر مکعب آب و با قدرت 280 مگاوات و با تولید متوسط سالانه نیروی برق 766 میلیون کیلووات –ساعت شرایط خوبی برای استفاده مشترک دو کشور از ذخایر آبی و انرژی رودخانه ارس ، فراهم خواهد کرد .
شاهباز اف در بخشی از این مقاله نوشت ، این کشور در 11 سال اخیر واردات نیروی برق را 20 الی 25 برابر کاهش داده است .
وی افزود: در قالب همکاری با ایران ، روسیه ، گرجستان و ترکیه در بخش انرژی برق نقش جمهوری آذبایجان بعنوان کشور صادر کننده و ترانزیتی افزایش یافته است .
شاهباز اف نوشت :در سال 2006 میلادی اگر چه برای نیازهای داخلی کشور 2.4 میلیارد کیلووات -ساعت نیروی برق وارد می شد ، این رقم در سال 2017 میلادی تا 107.8 میلیون کیلووات – ساعت کاهش و صادرات نیروی برق تا 1.282 میلیارد کیلووات – ساعت افزایش یافته است .
وی افزود: در 9 ماه سال جاری نیز 107.4 میلیون کیلووات – ساعت نیروی برق وارد و 750 میلیون کیلووات – ساعت برق از جمله 587.9 میلیون کیلووات –ساعت به گرجستان ، 72.6 میلیون کیلووات ساعت به ایران ، 76.6 میلیون کیلووات – ساعت به روسیه و 13.45 میلیون کیلووات – ساعت به ترکیه صادر شده است .
وی افزود: در سال جاری حجم واردات از روسیه را 59.9 میلیون کیلووات – ساعت ، از ایران 24.4 میلیون کیلووات – ساعت ، از گرجستان 23.1 میلیون کیلووات – ساعت بود .
به نوشته شاهباز اف در حال حاضر میان جمهوری آذربایجان و ایران 5 خط انتقال برق با ولتاژ بالا و با هر یک از کشورهای ترکیه ، روسیه و گرجستان دو خط مشابه فعال است .

کد خبر: 83080261
۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.