English
شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, ۱۱:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

لزوم تغییر رویکرد در تولید انرژی

لزوم تغییر رویکرد در تولید انرژی
رشد جمعیت، مسایل زیست محیطی و بهداشتی و محدودیت منابعی چون نفت و گاز، ضرورت تغییر رویکرد در حوزه انرژی و توجه به انرژی های نو را بیش از هر زمان دیگر گوشزد می کند.

صبا به نقل از ایرنا، برنامه ششم توسعه سهم پنج هزار مگاواتی را برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفته است که این مهم بر لزوم تغییر رویکرد در تولید انرژی از سوخت های فسیلی به انرژی های نو صحه می گذارد.
ظرفیت های بسیار زیادی در بخش انرژی های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که بهره برداری بهینه از آنها بهترین جایگزین برای سوخت های فسیلی و تجدیدناپذیر خواهد بود.
ایران از لحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می شود و علاوه بر وجود منابع گسترده سوختهای فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز، دارای ظرفیت فراوان برای تولید انرژی های تجدیدپذیر از جمله از باد و خورشید است.
در استان قزوین نیز به تبع کشور دستیابی به اطلاعات و فناوری های روز دنیا و ظرفیت سنجی برای استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر آغاز شده و در سالهای اخیر طرح های متعدد انرژی های خورشیدی و بادی در این استان به مرحله اجرا در آمده است.
یکی از بزرگترین نیروگاه های بادی کشور با 61.4 مگاوات ظرفیت و 18 توربین در کهک تاکستان قزوین در سال جاری توسط وزیر نیرو به بهره برداری رسید که نقش موثری در تامین نیاز کشور به انرژی، مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوخت منابع فسیلی و جلوگیری از مصرف 90 میلیون لیتر گازوییل ایفا می کند.
توسعه چنین نیروگاه هایی و جذب سرمایه گذار برای آنها از اولویت های اقتصادی استان قزوین محسوب می شود.

**ظرفیت چهارهزار مگاواتی قزوین در انرژی های تجدیدپذیر
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین در این رابطه گفت: براساس مطالعات انجام شده ظرفیت چهار هزار مگاوات بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر در استان قزوین وجود دارد که تاکنون مجوز بهره برداری از یک هزار و 500 مگاوات انرژی از این محل صادر شده است.
منوچهر حبیبی با اشاره به پیشگامی قزوین در انرژی های نو افزود: هم اکنون 10 درصد انرژی های تجدیدپذیر کشور در قزوین تولید می شود.
وی افزود: قزوین قابلیت ها و توانمندی های زیادی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد و می توان با توجه به استعدادهای مناطق مختلف قزوین برای توسعه نیروگاه ها و صدور مجوزها اقدام کرد.
این مسئول اضافه کرد: تونل بادی منجیل تا کهک و بویین زهرا را می توان یکی از ظرفیت های استان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دانست که بستر لازم را برای احداث نیروگاه های بادی در استان فراهم کرده است.

**صدور 26 مجوز احداث نیروگاه بادی در قزوین
مدیر مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قزوین نیز در این رابطه گفت: تاکنون 59 مجوز بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی با هزار و 214 مگاوات ظرفیت در قزوین صادر شده است.
احمد بارگاهی افزود: از این مجوزها 26 مجوز با 868 مگاوات برای نیروگاه بادی و 33 مجوز با 346 مگاوات ظرفیت برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی صادر شده است.
وی با بیان اینکه 64 مجوز نیز با 397 مگاوات ظرفیت برای احداث نیروگاه مولد مقیاس کوچک در استان صادر شده است اضافه کرد: تاکنون 19 نیروگاه مولد مقیاس کوچک با 87 مگاوات و سه نیروگاه بادی با 176 مگاوات ظرفیت به بهره برداری رسیده اند.
بارگاهی با اشاره به پرونده های در حال پیگیری استان در این زمینه اضافه کرد: 30 نیروگاه مولد مقیاس کوچک، 14 نیروگاه بادی و 25 نیروگاه خورشیدی در حال تکمیل مدارک هستند.
وی با بیان اینکه تعدادی از مجوزهای صادر شده راکد هستند، افزود: 15 نیروگاه مقیاس کوچک، 9 نیروگاه بادی و هشت نیروگاه خورشیدی تاکنون برای بهره برداری از طرح های خود اقدامی نکرده اند و باید برای بازپس گیری مجوزها و واگذاری به سرمایه گذاران دیگر اقدام شود.
سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری قزوین ادامه داد: در مجموع 20 درصد از انرژی تجدیدپذیر و مولد مقیاس کوچک در استان به بهره برداری رسیده، 33 درصد در دست اجرا هستند و 47 درصد نیز پیگیری لازم را نداشته اند.

**قزوین بزرگترین تولید کننده برق از نیروی بادی در کشور
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان قزوین نیز در این رابطه گفت: این استان با تولید 132 مگاوات برق از محل انرژی بادی بزرگترین تولید کننده برق بادی کشور است و در این زمینه در کشور پیشتاز محسوب می شود.
سعید بهادیوند چگینی افزود: قزوین به دلیل واقع شدن در کریدور بادی کشور هم ظرفیت احداث نیروگاه های بادی دارد و هم به دلیل اختلاف ارتفاع با دریا و پاکی هوا از نظر نیروی خورشیدی نیز بسیار مستعد است.
وی ادامه داد: تاکنون با احداث هزار مگاوات نیروگاه بادی در استان موافقت اجرایی صادر شده و تا سه هزار مگاوات نیز ظرفیت در استان وجود دارد.
این مسئول اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین بسترسازی برای تولید نیروگاه‌های بادی و خورشیدی را وظیفه خود می داند و امیدوار است ظرفیت های استان از قبیل تونل بادی منجیل برای افزایش تعداد توربین‌های بادی و تولید انرژی بیشتر استفاده شود.

کد خبر: 83079711
۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.