English
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷, ۱۶:۲۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پنج درصد شیرهای آب در کشور مجهز به ابزار کاهنده مصرف است

پنج درصد شیرهای آب در کشور مجهز به ابزار کاهنده مصرف است
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی گفت: تنها کمتر از پنج درصد شیرهای آب آشامیدنی و بهداشتی در کشور مجهز به ابزار کاهنده مصرف است.

صبا به نقل از ایرنا، محمد فاضلی روز سه شنبه در دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب و بهداشتی در دانشگاه صنعتی اصفهان افزود : حدود 120 میلیون شیر آب آشامیدنی و بهداشتی در کشور وجود دارد که 95 درصد آنها مجهز به ابزار کاهنده مصرف آب نیست.
وی ادامه داد : 90 درصد ابزار کاهنده مصرف که به شیرهای آب آشامیدنی و بهداشتی کشور متصل است نیز استاندارد نیست.
فاضلی در سخنرانی خود با موضوع 'چالش ها و فرصت های مدیریت مصرف آب در حوزه آب آشامیدنی و بهداشتی شهری با تمرکز بر کاهنده های مصرف' گفت : 88 درصد مصرف کنندگان آب آشامیدنی و بهداشتی شهری در کشور، خانگی و 12 درصد غیر خانگی هستند.
وی با اشاره به برخی اقدام ها برای اصلاح الگوی مصرف آب در کشور افزود : با اقداماتی که در اصفهان صورت گرفته، رعایت الگوی مصرف در این خطه 35 درصد از سایر استان ها بیشتر است.
مشاور وزیر نیرو همچنین میانگین خروجی آب از دوش حمام در کشور را 13 تا 18 لیتر در دقیقه برآورد کرد و گفت که این میزان باید 30 تا 35 درصد کاهش یابد.
وی مهمترین چالش ها در اصلاح الگوی مصرف آب آشامیدنی و بهداشتی را محدودیت تولید داخلی ابزار کاهنده مصرف، بی ثباتی در اعتبارات، اجرایی نشدن استاندارد برچسب آب، بی اطلاعی مردم و اجرایی نشدن مبحث 16 مقررات ملی ساختمان عنوان کرد.
فاضلی با اشاره به مبحث 16 مقررات ملی ساختمان مصوب سال 96، افزود : بر اساس این قانون، خروجی شیرهای آب دستشویی باید 6 لیتر بر دقیقه باشد که در زمان حاضر این شاخص، 9 تا 13 لیتراست.
وی ادامه داد : همچنین خروجی شیرهای آب دستشویی عمومی باید 2 لیتر بر دقیقه باشد که 8 تا 12 لیتراست.
فاضلی با تاکید بر اینکه این مقررات تا حد زیادی اجرا نمی شود، تاکید کرد : عملیاتی کردن آن نیاز به هماهنگی فرا بخشی دارد.
مشاور وزیر نیرو میزان مصرف آب آشامیدنی و بهداشتی در کشور را 7.2 تا هشت میلیارد متر مکعب در سال عنوان کرد و گفت: 20 درصد کاهش مصرف آب در این بخش، معادل با 10 خط لوله انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی است.
فاضلی برآورد هزینه اولیه برای انتقال یک خط لوله آب از خلیج فارس را حدود چهار تا پنج میلیارد یورو برآورد کرد و گفت: این رقم با احتساب 140 هزار ریال برای هر یورو حدود 700 هزار میلیارد ریال می شود که نشان دهنده ارزش این آب است.
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی همچنین با اشاره به موضوع مناقشه بر سر آب گفت : برای حل این مناقشه ها، باید ابتدا ماهیت و چرایی آن را شناسایی کنیم و به بررسی مسائلی مانند چگونگی حکمرانی آب، فرهنگ مصرف، الگوهای اجتماعی، ارتباط با مصرف کننده و تاریخ آب بپردازیم.
فاضلی افزود: این بد فهمی است که مقوله اجتماعی آب را فقط معادل با فرهنگ سازی و ساختن فیلم های کوتاه تبلیغاتی دانست بلکه اگر به این موضوع به طور علمی و کارشناسی پرداخته نشود، خطرناک خواهد بود.
دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب و بهداشتی روز سه شنبه در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد.
این کنگره با حضور استادان، دانشجویان، متخصصان و مدیران صنعت آب و فاضلاب با مشارکت انجمن آب و فاضلاب ایران و حمایت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تا 24 آبان سالجاری برگزار می شود.
95 مقاله به صورت شفاهی و 132 مقاله به صورت پوستر در این رویداد علمی ارائه می شود که 46 درصد مقاله ها از صنعت، 36 درصد از دانشگاه ها و 18 درصد به صورت مشترک است.
18 کارگاه آموزشی و سه نشست تخصصی در این کنگره برگزار می شود که موضوع نشست ها 'مدیریت تعارضات اجتماعی در حوزه آب'، ' مدیریت مصرف و تقاضا و سازگاری با کم آبی' و 'دستاوردها و چالش های استفاده از آب های نامتعارف' است.

کد خبر:83098299
۲۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.