English
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸, ۰۶:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صادرات سیم و کابل سنگین برای پروژه‌های نفتی عراق

صادرات سیم و کابل سنگین برای پروژه‌های نفتی عراق
بخش خصوصی ایران موفق شد استانداردهای لازم برای صادرات تجهیزات نفتی به عراق را دریافت کند. پیش از این تنها شرکت‌های اروپایی موفق به دریافت چنین استانداردهایی شده بودند.

صبا به نقل از ایلنا ،علیرضا کلاهی صمدی عضو مدیره اتاق مشترک ایران و عراق در این‌ باره گفت: به رغم مشکلات فراوان ناشی از تحریم‌­ها، بخش خصوصی موفق به اخذ تاییدیه­‌ها و استانداردهای شرکت پروژه­‌های نفت عراق شده است و توانسته سهم قابل توجهی از بازار شرکت نفت عراق در بخش تجهیزات صنعت برق را که مربوط به تولیدات سیم و کابل‌های سنگین است را به خود اختصاص دهد.

این درحالی است که کشورهای آمریکا و عربستان با تمام توان برای حذف کالاهای ایرانی از بازار عراق برنامه‌ ریزی و از هیچ‌گونه کارشکنی­ نیز تا به امروز مضایقه نکرده اند.

کلاهی تاکید کرد: سهم داشتن در بازار نفت عراق در شرایط تحریم و مشکلات داخلی موفقیت بزرگی به حساب می­‌آید. اهمیت این رویداد از آنجهت است که تا به امروز هیچ شرکت دولتی و خصوصی ایرانی موفق به احراز تاییدیه­‌های شرکت توسعه پروژهای نفتی عراق نشده است.

علیرضا کلاهی خاطرنشان کرد: شرکت‌­ها برای حضور در بازار نفت عراق خصوصاً توسعه زیرساخت و پروژه‌­ها با استانداردهای سخت گیرانه‌­ای از نظر کمی و کیفی مواجه­‌اند و تا به امروز تنها تعداد معدودی از شرکت­‌های معتبر اروپایی مجوز حضور در بازار نفت عراق را بدست آورده‌­اند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران افزود: بزرگترین وجه تمایز این رویداد این است که بخش خصوصی واقعی توانست در بین رقبای قدرتمند بین‌­المللی سهمی در بازار شکننده عراق به خود اختصاص دهد.

کلاهی با اشاره به ظرفیت­‌های تولید صنعت سیم و کابل ایران تصریح کرد: با وجود مشکلات عدیده درتولیدات صنعت برق، بخش خصوصی با عرضه کالای با کیفیت و در رده‌­ی کلاس جهانی، توان حضور در بازارهای بین المللی را دارد.صنعت کابل علیرغم برخوردار بودن کشورمان از امکانات تولیدی و منابع طبیعی ( 6% مس جهان ) مغفول مانده و در باب مقایسه کشور ترکیه بدون داشتن حتی یک معدن مس با بیش از 2 میلیارد دلار صادارت سیم و کابل در سال بخش قابل توجهی از بازار منطقه و اروپا را تصاحب کرده است . در این بین دولت با سیاست گذاری‌­های اصولی و بلند مدت در حمایت از تولیدکنندگان صنعت برق می‌­تواند صادرات کالای این بخش را تا ده سال آینده به حدودپنج میلیارد دلار افزایش دهد.

کد خبر: 698381
۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۰۱:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.