English
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷, ۱۵:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان ۹۸

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان ۹۸
عضو هیئت مدیره توانیر با بیان اینکه "در نظر داریم با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به ۵۰ درصد برساند"، گفت: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود

صبابه نقل از تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادرتخصصی توانیر رشد پیک برق سالیانه کشور به را به طور متوسط 5 درصد اعلام کرد و گفت: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال های آینده هفت درصد خواهد بود.

وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی 97-96 ، علیرغم افزایش 2000 مگاوات قدرت اسمی نیروگاههای جدید به شبکه، امکان تأمین تقاضا بطور کامل فراهم نشد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "امکان تأمین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از 500 ساعت در سال نیاز به سرمایه گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش های انتقال و تولید دارد"، گفت: در طی سالهای اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و  در صورت احداث نیروگاههای جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکارهایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.

عضو هیأت مدیره شرکت توانیر سپس به اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بار که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفت اشاره کرد و گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گستره اعمال خاموشی ها به18 روز کاهش یافت و در ساعت های محدودی به اجرا در آمد.

رجبی مشهدی استفاده از طرح های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاههای شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه مدت سودمند دانست و گفت: طرح های حفاظت ویژه زمینه ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم های کامل تر و هوشمند می تواند شرایط را برای سال های آینده تنگناهای صنعت برق را مرتفع نماید.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی توانیر بر وضعیت حال و نیازهای آینده هوشمندسازی شبکه برق ایران اشاره کرد و گفت: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است.

وی بر دفاع سایبری با بومی سازی نرم افزارها و سخت افزارها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد و اذعان داشت: در حال حاضر 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه ریزی ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد؛ در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره سازها در اولویت قرار گیرند.

ضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر با بیان اینکه "علاوه بر طرح های مدیریت بار در بخش های صنعت، کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه ای صورت پذیرد"، گفت: در حال حاضر با نصب 350 هزار کنتور AMI حدود 30% بار شبکه رویت پذیر شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "شرکت توانیر در نظر دارد با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به 50 درصد برساند"، گفت: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولدهای خود تأمین برای چهار ماه خرداد تا شهریور پیش بینی می شود که 1000 مگاوات ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک این نیروگاه ها به 3000 مگاوات برسد که نیازمند رویت پذیری و مدیریت پذیری است.

وی خاطرنشان کرد: البته لازم است برای مراکز حساس و حیاتی کارکرد این مولدین در شرایط جزیره ای مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر تصریح کرد: با تحقق ظرفیت های برنامه ریزی شده مولدین مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت بیش از 5% رویکرد کنترلی، بایستی از سیستم های متمرکز به سیستم های ترکیبی و شبکه های هوشمند برویم.

کد خبر: 1894001
۱۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.