English
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, ۲۱:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها

افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها
معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری یک‌هزار واحد از نیروگاه‌های کوچک خورشیدی به بهره‌برداری می‌رسند، گفت: در طول فصل تابستان به دلیل افزایش پیک مصرف، حدود 30 تا 40 درصد قیمت برق خریداری شده از تولیدکنندگان افزایش خواهد یافت.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سید محمد صادق زاده روز یکشنبه در نشست خبری با اشاره به وجود منابع عظیم باد و خورشید در کشورمان گفت: منابع تولید انرژی در کشورمان در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر دست کمی از منابع نفت، گاز و همچنین هیدروکربوری ندارد.
وی با بیان اینکه، انرژی‌های تجدیدپذیر در رفع چالش‌های آبی و زیست محیطی کشورمان بسیار اثرگذار است، بر توسعه هرچه بیشتر این روش از تامین انرژی و استفاده از مزایای آن تاکید کرد و گفت: در دو سال گذشته بخش خصوصی و غیر دولتی‌ها مشارکت گسترده‌ای را در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده از نعمات خدادادی داشته‌اند که مزیت‌های مختلفی از جمله سوق یافتن سرمایه بخش خصوصی به بخش ارزش افزوده و کاهش سرمایه گذاری دولتی و اشتغال‌زایی در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم کشور از آن جمله است.
 
بهره‌برداری از هزار نیروگاه مقیاس کوچک خورشیدی تا پایان سال
وی با بیان اینکه تاکنون دو هزار واحد نیروگاه‌های مقیاس کوچک خورشیدی در کشور به بهره برداری رسیده است افزود: تا پایان سال نیز یک‌هزار واحد دیگر از نیروگاه‌های کوچک خورشیدی که هرکدام حدود 1.3 دهم اشتغالزایی به همراه خواهد داشت در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) اظهارکرد: حرکت نهادهای بسیج و مردم نهاد در توسعه این نیروگاه‌های مقیاس کوچک در حال حاضر با شدت بیشتری فعال شده است و امیدواریم توسعه‌های آتی بسیار فراگیرتر و گسترده‌تر از دوسال گذشته باشد.
وی همچنین با بیان اینکه تعداد نیروگاه‌های مگاواتی بزرگ حدود 90 نیروگاه را شامل می‌شود، گفت: به سرعت این نیروگاه‌ها در حال رشد هستند و مجموع ظرفیت این نیروگاه‌های بزرگ مقیاس مگاواتی به 670 مگاوات رسیده است، بنابراین از دو سال پیش که سهم تجدیدپذیرها کمتر از دو دهم درصد در سبد برق کشور بود به بیش از یک درصد رسیده‌ایم.
معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) افزود: اگر همین روند ادامه داشته باشد به ظرفیت سهم پنج درصدی که مجلس شورای اسلامی مقرر کرده است در طول برنامه ششم محقق شود خواهیم رسید و چهاردرصد دیگر در چهارسال آتی اتفاق خواهد افتاد.
وی بابیان اینکه، ما تغییر مسیر نه چندان مهمی در سرمایه‌گذاری در حوزه تجدیدپذیرها و کاهش سرمایه گذاری های خارجی به دلیل تحریم ها را تجربه کرده ایم افزود: البته آنها نتوانسته اند رشد تجدیدپذیرها را متوقف کنند بلکه باعث شدند که این سرمایه گذاری هاه از محل عمدتا خارجی به سوی سرمایه‌گذاری داخلی تغییر مسیر دهد.
صادق زاده با بیان اینکه، در طول دو سال گذشته انتقال فناوری‌ها خارجی در بخش انرژی تجدیدپذیر اتفاق افتاده است افزود: البته فناوری های انرژی‌های تجدیدپذیر از پیچیدگی خاصی برخوردرا نیستند و دانشگاه ها و بنگاه های صنعتی ما عمدتا این را در اختیار داشته اند اما این فناوری عمومی نشده بود و دراخیتار عموم مردم قرار نگرفته بود.
وی معتقد است: انتقال فناوری با سرمایه گذاری خارجی در بخش تجدیدپذیرها سبب شد که این نوع فناوری بسیار مفید در بین بخش خصوصی و مردم در شهرها و روستاها توسعه پیدا کند و بخش خصوصی با نحوه سرمایه گذاری و بازگشت آن آشنا شده و به آن اعتماد کنند، لذا دو سال گذشته در واقع فرهنگ سازی، اعتماد سازی و انتقال فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور بوده است
معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) همچنین افزود: ایجاد بازار انرژی های تجدیدپذیر این مزیت را داشته است که سرمایه‌های سرگردان را به جای ورود به بازارهای سوداگری جذب یک فعالیت زیرساختی بسیار مهم در کشور کند. آن هم زیرساخت بسیار مهم برق که مقدمه توسعه اقتصادی در کشور محسوب می‌شود.
وی در بخش دیگری با بیان اینکه، کاهش نرخ رشد انرژی تجدیدپذیر واقع بینانه نیست اظهارکرد: اساسا حضور بخش خصوصی در این بخش مناسب بوده است، ضمن اینکه اساسا نرخ‌های بالاتر از سه تا چهاردرصد را نرخ بالایی تلقی می‌کنیم چه برسد به اینکه توقع داریم امسال شاهد نرخ رشد 40 درصدی باشیم.
صادق زاده همچنین گفت: از سال 1395 که نرخ های خرید تضمینی برق را طراحی کردیم و وزارت نیرو این نرخ ها را ابلاغ کرد تا امروز حدود دو نیم برابر هزینه سرمایه گذاری نیروگاه‌های تجدیدپذیر در جهان کاهش یافته است و مختص کشور ما نیست و در کشور ما این مسئله یک مقداری شدیدتر بوده است.
وی افزود: بنابراین اگر ما در اوائل سال 1395 هر یک واحد نیروگاه بعنوان مثال خورشیدی را حدودا یک‌هزار و 200 تا 300 یورو برای سرمایه گذاری خارجی پرداخت می کردیم امروز این به حدود 600 تا 700 یورو کاهش پیدا کرده است، ضمن اینکه در سال 1395 تقریبا سهم غالب سرمایه گذاری خارجی بوده است و امروز ما خطوط تولید صفحات خورشیدی، تجهیزات و کابله ها و ترانسفورماتورها را در داخل کشور داریم و تقریبا می توان گفت خط تولید بیش از 70 درصد فناوری این نیروگاه ها را در داخل کشور داریم اگرچه این خطوط تولید هنوز در کشورمان جوان هستند و تمام ظرفیت بکار گرفته نشده باشند، اما به شدت فعال هستند.


کاهش 2.5 برابری هزینه‌های سرمایه گذاری
صادق زاده همچین یادآور شد: ما در سال گذشته شاهد بزرگترین خط تولیدی صفحات خورشیدی با ظرفیت 130 مگاوات در سال در شهر شیراز بودیم که چند هفته پیش شاهد بودیم همین خط تولید به جهت وجود بازار مناسب در داخل کشور و کشورهای همسایه به 240 مگاوات افزایش یافت.
وی افزود:البته ما قبل از این چهار خط تولید قبل از آن به بهره برداری رسیده بود، هنگامی که خط تولید در کشور به بهره برداری می رسد هزینه های سرمایه گذاری به دلیل بومی سازی کاهش خواهد یافت.
صادق زاده در ادامه اظهارکرد:واقعیت این است که اگرچه با افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش هزینه سرمایه‌گذرای در بخش انرژی تجدیدپذیر مواجه بوده ایم اما به جهت کاهش قیمت تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر، دو تا دو و نیم برابر کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری را شاهد بوده ایم.
وی افزود:بنابراین اگر سه برابر افزایش نرخ ارز را داشته ایم، از یک سو نیز دو تا دو نیم برابر کاهش هزینه های سرمایه گذاری این مسئله را جبران کرده است و البته حدود 30 تا 40 درصد از سرمایه گذاران در این بخش دچار مشکل شده اند.
معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) می گوید: در حقیقت نرخ خرید برق از تولیدکنندگان بخش خصوصی از سوی وزارت نیرو بسیار فراتر از نرخ پایه است چراکه هنگام پرداخت این ارقام با ضرب در سایر ضرایب محاسبه و پرداخت می شود.
وی، یکی از این ضرایب را ضریب آمادگی ساعتی عنوان کرد و گفت: اگر برق نیروگاهی در ساعاتی که شبکه نیاز بیشتری به برق دارد به شبکه تحویل شود در این ضریب ضرب می شود که این ضریب گاها در بعضی از ساعات ظهر تابستان به 3 برابر افزایش پیدا می کند.
وی گفت:این یعنی اینکه اگر قیمت برق نیروگاهی هرکیلووات ساعت 300 تومان است در آن ساعت هرکیلو وات ساعت به 900 تومان افزایش پیدا می کند، به طور متوسط در طول تابستان به دلیل افزایش پیک مصرف، حدود 30 تا 40 درصد قیمت برق خریداری شده از تولیدکنندگان افزایش خواهد یافت و تولیدکنندگان هنگام دریافت صورتحساب های برق متوجه تفاوت وجوه دریافتی و قرادادهای منعقده می شوند.
به گفته معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، امروز بیش از 85 نیروگاه بزرگ و 2 هزار نیروگاه کوچک در بخش انرژی های تجدید پذیر در حال فعالیت هستند
وی همچنین یکی از نکات مهم در این حوزه را نطباق بالای الگوی مصرف برق شبکه کشورمان با تولید برق تجدیدپذیر در کشور دانست و گفت: به طوریکه نیروگاه های بادی و خورشیدی حدود 80 درصد برق تولیدی خود را در شش ماهه ابتدایی سال انجام می دهند که شش ماهه پرمصرف سال است و تنها 20 درصد برق تولیدی خود را در شش ماهه دوم سال که برق کمتری نیاز است تولید می کنند.
صادق زاده می گوید: ما در شش ماهه ابتدایی سال ضرایب آمادگی ساعتی خیلی بالایی داریم و در شش ماهه دوم این کمتر از یک و کاهنده خواهد بود.
وی با بیان اینکه، نیروگاه های تجدیدپذیر در ساعاتی که ضرایب آمادگی بیشتر از یک است تولید برق می کنند، افزود: بنابراین تولیدکنندگان حدود 30 تا 40 درصد به جهت تولید در زمان مصرف بالا در شبکه برق نیروگاه های تجدیدپذیر بیشتر پول بیشتر دریافت می کنند که به طور طبیعی نسبت به رقمی که بایستی افزایش نرخ دهیم تا نیروگاه‌ها جذاب تر شود بیشتر است.
رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق در بخشی دیگری از صحبت‌های خود گفت: در حال حاضر سه شرکت داخلی که در استان مرکزی و استان‌های غربی کشور واقع شده است، پروانه و مجوز رسمی از صادرات برق را به دو شرکت عراقی و یک شرکت افغانستانی دریافت کرده‌اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقرر شده است ١٠٠ درصد عوارض برق به‌صورت مستقیم و تفکیک شده به دو بخش برق‌رسانی روستایی و توسعه تجدید پذیرها تعلق بگیرد و تا پایان سال، ١٢٨٠ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده به این دو بخش تعلق گیرد.

کد خبر: 74092
۱۹ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.