English
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷, ۱۵:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بزرگترین آب شیرین کن کشور فردا افتتاح می‌شود

بزرگترین آب شیرین کن کشور فردا افتتاح می‌شود
بزرگترین آب شیرین کن کشور با ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز، ­ فردا با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

صبا به نقل از مهر، بر اساس بند الف ماده‌ ۳۶ قانون برنامه‌ ششم توسعه،​ دولت مکلف است با رعایت سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، حداقل ۳۰درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین کردن آب دریا تأمین کند.

با افزایش برداشت بی‌رویه آب از دشت‌ها و نیاز به ایجاد منابع آبی پایدار، اولویت وزارت نیرو در تأمین نیاز آبی مناطق ساحلی کشور، تأمین آب از منابع غیرمتعارف است. در این راستا و در اجرای قانون برنامه‌ی ششم توسعه، بزرگ‌ترین سایت آب­ شیرین‌کن کشور با ظرفیت یک صد هزار مترمکعب در شبانه روز،­ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۲۰۴ میلیون دلار در شهر بندرعباس احداث شده است. 

مرحله اول این پروژه، به ظرفیت ۲۰هزار مترمکعب در شبانه روز و با صرف هزینه‌ای به مبلغ ۲۶۰۰ میلیارد ریال با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح و در مدار بهره‌برداری قرار گرفت. با افتتاح این بخش از طرح، ظرفیتی به میزان ۲۳۰ لیتر بر ثانیه، به ظرفیت تولید آب شرب هرمزگان استان اضافه می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تکمیل ظرفیت نهایی این پروژه نیز با سرعت در دست اجراست.

احداث سامانه‌های آب شیرین‌کن در حاشیه‌ ۱۰۰ کیلومتر جنوب کشور برای تأمین بخشی از آب مورد نیاز این مناطق ضروری است. هم اکنون ۸۵ واحد آب شیرین‌کن با ظرفیت حدود ۴۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در کشور در حال ساخت و بهره‌برداری است و این مهم با حضور و استقبال بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری برای ایجاد سامانه‌های آب شیرین‌کن، به دست آمده و از این طریق تلاش می‌شود تا تنش آبی در حاشیه جنوبی خلیج فارس، تا حدی زیاد مهار شود.

با فراهم شدن زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش آب و برق و در راستای سیاست‌های دولت، مهم‌ترین وظیفه وزارت نیرو تلاش در جهت تسهیل روند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی و رفع موانع احتمالی در این مسیر است.

تاکنون سرمایه‌گذاری‌هایی به میزان ۷۰ هزار میلیارد ریال در قالب قرارداد با بخش خصوصی به روش‌هایBOO ، BOT و بیع متقابل مبادله شده است. گام بعدی تأمین آب فلات مرکزی ایران شامل ۱۷ استان از طریق شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان است. هم اکنون آب شیرین‌کن‌هایی به ظرفیت ۲۳۰۰۰ متر مکعب در بندرلنگه، و در چابهار و کنارک به ظرفیت ۳۲۵۰۰ مترمکعب، در آبادان به ظرفیت ۱۰۰۰۰ مترمکعب، در بندرعباس به ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ مترمکعب در شبانه روز در حال احداث است و در­ همه­ جزایر جنوب، تأسیسات نمک‌زدایی آب دریا فعال و یا در دست اجرا است.

کد خبر: 4481156
۱۹ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.