English
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, ۲۱:۵۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معافیت تحریمی ۹۰ روزه آمریکا به عراق برای واردات برق و گاز ایران

معافیت تحریمی ۹۰ روزه آمریکا به عراق برای واردات برق و گاز ایران
آمریکا معافیتی ۹۰ روزه به عراق داد تا همچنان به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد .


صبا به نقل از تسنیم، آمریکا به عراق معافیتی 90 روز از تحریم هایش علیه ایران داده تا به واردات برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد و نیازهای انرژی خود را برطرف سازد .
مقامات ارشد نزدیک به مذاکرات در روز پنجشنبه گفتند که یک هیئت نمایندگی از مقامات عراقی سعی داشتند با پایان یافتن معافیت 45 روزه قبلی، دوباره آن را تمدید کنند .
معافیت موقتی از این تحریم‌ها زمانی اضافی به عراق می دهد تا در مورد راه های پرداخت پول واردات گاز طبیعی و انرژی از ایران با ارزی غیر از دلار تصمیم بگیرد، بدون اینکه از تحریم های آمریکا تخلف کرده باشد .
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در 11 دسامبر گفت که دولت بغداد یک هیئت نمایندگی به واشنگتن می فرستد تا راههایی برای معافیت از تحریم‌های ایران پیدا کنند .
 رئیس شرکت دولتی گاز جنوبی عراق گفت که عراق حداقل به دو سال زمان نیاز دارد تا تولید گاز خود را تقویت و واردات از ایران را متوقف کند .  
او گفت:« تولید فعلی گاز عراق برای تامین نیازهای نیروگاه‌های برق کافی نیست، بنابراین هنوز هم از ایران گاز وارد می‌کنیم. ما حداقل 24 ماه زمان برای راه‌اندازی پروژه‌های جدید گازی و آغاز تولید نیاز داریم ».
آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که عراق می‌تواند تا 45 روز گاز طبیعی و انرژی از ایران وارد کند، به شرطی که پول آن را به دلار پرداخت نکند. تحریم‌ها علیه  نفت بخش نفت ایران در پنج نوامبر اجرایی شدند .
طبق مفاد قرارداد بین تهران و بغداد، ایران باید به صورت تدریجی و طی سه مرحله روزانه 35 میلیون متر مکعب گاز طبیعی  به بغداد صادر کند .
تجارت بین ایران و عراق 12 میلیارد دلار است ولی بغداد تحت فشار آمریکا برای متوقف کردن معامله با تهران قرار دارد .
ایران در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری عراق است و عراق علی رغم تحریم های آمریکا در ماه های اخیر مبادلات تجاری خود را با جمهوری اسلامی افزایش داده است .
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق ماه گذشته گفت که این دو کشور همسایه قرار است تجارت خود را به 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهند .
او گفت عراقی ها به گاز طبیعی، برق، مواد غذایی و مواد صنعتی ایران نیاز دارند. اگر این صادرات متوقف شود، نه تنها ایران بلکه برای عراق هم مشکلاتی به وجود می آید .

کد خبر: 1904001
۲ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.