English
پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹, ۱۴:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

چرا در نیروگاه هرمز از توربین دست دوم خارجی استفاده شد؟

چرا در نیروگاه هرمز از توربین دست دوم خارجی استفاده شد؟
یک مدیر مسئول دلیل استفاده از توربین دست دوم خارجی در نیروگاه هرمز را تولید برق ارزان دانست و گفت:‌ احداث نیروگاه هرمز به ازای هر کیلووات ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو هزینه دربرداشت در حالی که این رقم برای هر نیروگاه سیکل ترکیبی در ایران حدود ۵۰۰ یورو است.

صبا به نقل از تسنیم، حدود دو هفته پیش بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید. در خصوص این نیروگاه مسائل مختلفی مطرح است از جمله اینکه چرا مهمترین تجهیز این نیروگاه یعنی توربین گازی آن با وجود توان داخلی تأمین آن، از خارج از کشور و به صورت دسته دوم وارد شده است.

با مصطفی نوراللهی مدیرعامل شرکت توسعه برق غدیر اوکسین به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا دلیل استفاده از توربین دسته دوم خارجی در ساخت یک نیروگاه ایرانی را جویا شویم.

* در خصوص شرکت توسعه برق غدیر اوکسین بفرمائید. این شرکت در چه سالی و با چه هدفی تشکیل شد؟

** شرکت توسعه برق غدیر اوکسین در سال 92 افتتاح شد و تشکیل این شرکت به صورت خاص برای اجرای پروژه نیروگاه هرمز بود. در سال 88 سه وزیر وقت نیرو، نفت و صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه ای را به منظور احداث 4000 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق برای بخش صنعت کشور امضا کردند به طوری که متولی انجام این کار وزارت صنعت، معدن و تجارت شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت وقت نیز این رسالت را به سازمان ایمیدرو به عنوان بازوی اجرای کار محول کرد تا متولی احداث این 4000 مگاوات شود.

با توجه به کمبود برق در پیک مصرف، بمنظور یکی از راه کارهای اجرایی در دولت ابلاغیه صادر میشود که صنایع بالای 5 مگاوات برق مورد نیازشان را خودشان تأمین کنند و وزارت نیرو دیگر متولی تأمین برق اینگونه از صنایع نیست. در واقع اگر وزارت نیرو برق مازادی داشت به این صنایع هم می دهد اما اگر در زمان پیک برقی برای تحویل به این صنایع نداشت و یا به هر دلیل برق ندهد، این صنایع نمی توانند بگویند که "چرا به من برق ندادی؟" . از سوی صنایع عنوان شد که برق را با قیمت 400 ریال از وزارت نیرو دریافت می خرند،  اگر از طریق سرمایه گذار برق را تامین میکردند با قیمت بیش از سه برابر تامین میشد؛ از اینرو باید راهکار میانه ای اجرایی می شد.

بعد از آنکه این توافق نامه شکل اجرایی به خود گرفت، در سالهای 89 و 90 تحریم ها به اوج رسید و در همین زمان منطقه ویژه نیاز به برق داشت. آلومینیوم سازی المهدی در آن زمان تحت تملک دولت بود و نیاز به برق داشت. شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی بر اساس وظیفه خود و مطالعه سرمایه گذاری در حوزه برق مناطق مورد نیاز پروژه نیروگاه هرمز را مورد مطالعه قرار داد تا برق را برای منطقه ویژه و به طور خاص برای صنایع انرژی بر به صورت سریع السیر به مدار بیاورد.

در همان سالها دستگاهی که (توربین گازی) با شرایط بسیار خوبی کار می‌کرد را انتخاب می کنند، با وجود آنکه در اوج تحریم‌ها بود تمام پارامترهایی که نیاز داشتیم در این دستگاه جمع شده بود. از سوی دیگر خواست صنایع بر این بود که انرژی ارزانی در اختیار آنها قرار بگیرد.

* پس به منظور ارزان تمام شدن قیمت تمام شده برق تولیدی از توربین دسته دوم استفاده شد؟

** بله، این دستگاه انتخاب شد. پول هم پرداخت شد. یکی از دلایل تأخیر در اجرای این پروژه خط لوله گازی بود که از وسط محل احداث نیروگاه عبور می کرد که تا اینکه کارفرمای کار موفق شد مجوز جابه‌جایی خط لوله گاز را بگیرد، حدود دو سال به طور انجامید. در صورتی که این دو سال تأخیر به اجرای پروژه تحمیل نمی شد، این نیروگاه به جای امروز، دو سال پیش وارد مدار می شد. البته ما 13 فروردین امسال آمادگی سنکرون داشتیم اما سوخت هنوز نرسیده بود.

 تا تحویل زمین به ما به صورت کامل انجام گیرد به اوایل سال 95 رسیدیم. در آن برهه، ما با دوستان ایمیدرو کار را به پیش بردیم، چرا که وزارت نیرو به طور کامل خودش را از این نیروگاه مستثنی می دانست.

* این پروژه به صورت کامل پروژه وزارت صنعت بود؟

** وزارت نیرو می گفت "این پروژه، پروژه وزارت صنعت است و تأمین گاز با خودتان است، برق هم برای نیاز خودتان تولید کنید و به من هیچ ارتباطی ندارد"، در واقع می گفت "خودتان تولید کنید و خودتان هم مصرف کنید" در همان سال هم به ایمیدرو گفتیم که از نظر  ما که سرمایه گذار هستیم بیشتر ترجیح می دهیم با وزارت نیرو کار کنیم چرا که مدل کار مدل تعریف شده ای است و می توانیم با 15 الی 20 درصد آورده، نیروگاهی با ظرفیتی بزرگتر احداث کنیم. اما چون درخواستی بود و تصمیم مجموعه سرمایه گذاری غدیر بر همکاری با ایمیدرو برای ساخت این نیروگاه بود، این کار بدین صورت پیش رفت و ایمیدرو به نیروگاه ارزان خودش رسید.

* چقدر ارزان تر؟

** برق تولیدی این نیروگاه نه شور است و نه ترش، دقیقا از نظر کیفیت مثل برق تولیدی نیروگاه‌های دیگر است. اما قیمت فروش برق این نیروگاه، نصف قراردادهای ECA دیگر است.

* این قیمت چقدر است؟

** قیمتی که برای سال 95 و 96 بستیم، حدود 49 تومان برای هر کیلووات است. در صورتی که برای سال 95 و 96 قیمت برق بقیه نیروگاه‌ها با تعدیل در سال 93، حدود 70 تومان است که با اعمال تعدیل‌ها حدود 90 تومان در هر کیلووات است. در صورتی که قراردادهای وزارت نیرو قیمتی بیش از دویست تومان دارد.

در واقع به دلیل آنکه صنایع برق ارزان می خواستند ما آمدیم از مدلی استفاده کردیم که بتوانیم این برق ارزان را تأمین کنیم. در شرایطی که ما به تسهیلات ارزان قیمت دسترسی نداشتیم و سختی‌های خاص خودمان را داشتیم.

* مگر از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده نکردید؟

** برای این پروژه در بخش گازی ما از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده نکردیم. از آورده نقدی خودمان و تسهیلات بانک‌های کشور با نرخ بازپرداخت 24 درصدی استفاده کردیم. اعتقاد ما این است تامین مالی صندوق باید به سازنده و پیمانکار داخلی اعطا شود و این را ثابت کردیم ما نباید از منابع مالی صندوق توسعه ملی استفاده کنیم و پول آن در جیب چشم‌آبی ها برود. ازاینرو برای بخش گاز این پروژه از صندوق توسعه ملی تسهیلاتی دریافت نکردیم. این پروژه مصوبه صندوق توسعه ملی را برای بخش بخار گرفته به شرطی که از تجهیزات نو استفاده شود. صندوق توسعه ملی برای کل پروژه تسهیلاتی را مصوبه کرده اما ما برای بخش گاز از این تسهیلات استفاده نکردیم و می خواهیم برای بخش بخار و تبدیل شدن نیروگاه به سیکل ترکیبی از این تسهیلات استفاده کنیم

* توربین این نیروگاه، یک توربین دسته دوم V94.2 تکنولوژی زیمنس ساخت شرکت آنسالدوی ایتالیاست؟

** این توربین، توربین زیمنس است و پارامترهایی مثل Fast IGV دارد که نرخ بارگیری ها را مشخص می کند، سیستم Fogging System دارد که در تابستان تولید بیشتری داشته باشد، در اکثر نیروگاه‌های داخلی چنین سیستمی نداریم که این توربین دارد. به واقع ویژگی هایی دارد که توربین های دیگر ندارند اما معادل آخرین توربین ساخت داخل که در این نوع کلاس E به ظرفیت 170 مگاوات رسیده نیست و 160 مگاواتی است. این توربین در واحدی بود که چندسالی کار کرده و بعد از آن یک اورهال اساسی دیده و اکثر تجهیزات آن عوض شده و ما به عنوان یک بار استوک آنرا خریداری کرده ایم و بخش عمده این توربین را با انجام اقدامات مهندسی و کمک شرکت های داخلی تکمیل کردیم.

* اینکه توربین، توربین ساخت ایتالیا بوده، درسته؟

** بله، درسته.

* حتی موردی هم مطرح شده بود که این توربین به خاطر آلایندگی و راندمان پایین Reject شده بود؟

** نه این موضوع صحت ندارد.

* پس این توربین چندسالی در ایتالیا کار کرده و شما به عنوان یک توربین دسته دوم آنرا خریداری کرده اید، اورهال شده و شما از آن در این نیروگاه استفاده کردید؟

** بله، درسته.

* دلیل خرید یک توربین دسته دوم خارجی هم پایین آوردن قیمت تمام شده برق تولیدی بود؟

** بله، یک موضوع مهمی است که کشور حدود 300 ساعت برای تأمین برق مشکل دارد. برای این 300 ساعت ارقام متفاوتی مثل کمبود 4000 مگاوات تا 8000 مگاوات عنوان می شود. حتی می گویند می توان با مدیریت بار، کمبود برق را به 2000 مگاوات رساند.

احداث نیروگاه هرمز برای ما به ازای هر کیلووات 200 تا 250 یورو هزینه دربرداشت. در حالی که به طور معمول هر نیروگاه سیکل ترکیبی در داخل ایران 500 تا 550 یورو به ازای هر کیلووات هزینه در بردارد.توجه کنیم آمار صنعت برق نشان میدهد از شبکه برق کشور 52%  بهره برداری می‌شود و 48% بلااستفاده است. فقط 300 ساعت در سال مشکل برق داریم. یکی از راهکارهای تامین برق برای این زمان محدود می تواند احداث نیروگاه ارزان‌تر به صورت واحدهای کوچک‌تر باشد که این موضوع می‌تواند سناریویی برای تأمین برق در این 300 ساعت باشد. اگر برای 3000 مگاوات کمبود در تابستان بخواهیم واحد نو سرمایه‌گذاری کنیم باید حداقل بیش از دومیلیارد یورو و خرید برق بیش از دویست تومان را پیش‌بینی کنیم. از این رو باید در زمینه سرمایه‌گذاری و دخل و خرج، روش کنونی را تغییر دهیم و به بهینه سرمایه‌گذاری کردن و بهینه مصرف‌کردن توجه ویژه کنیم.

* در زمینه بهره برداری از نیروگاه هرمز از نیروی ایرانی استفاده کردید؟

** بله برای بهره برداری نیروگاه در اواخر سال 95 و اوایل سال 96 یک آزمونی را در بندرعباس برگزار کردیم و شرط سنی 20 تا 21 ساله و حداکثر سابقه کار یک الی دو سال گذاشتیم.

* همه جا حداقل سابقه کار تعیین می کنند، شما شرط حداکثر سابقه کار گذاشتید؟

** هدف این بود که یک سری از افرادی که استعداد زیادی دارند ولی هنوز شخصیت کاری آنها شکل نگرفته را پیدا کنیم که بومی خود بندرعباس هستند و تمام افرادی که بهره بردار این نیروگاه هستند از این کانال آمدند. یعنی اول در آزمون کتبی انتخاب شدند و بعد از آن دو سری آزمون و مصاحبه گرفتیم که سری نخست با حضور اساتید دانشگاه شهید عباسپور و دومین سری با حضور اساتید روان‌شناس و متخصصان رفتارشناسی بود. برای تک تک این افراد یک پرونده شخصیتی و فنی ایجاد شد که ببینیم در کدام حوزه های فردی و فنی نیاز به آموزش دارند و این آموزش ها ارائه شد، برای دوره های تئوری به دانشگاه شهید عباسپور معرفی شدند و دوره های عملی و تکمیلی برگزار شد و امروز افرادی هستند که آموزش لازم را برای کار بهره برداری دیده اند. این افراد در قالب یک قرارداد بهره برداری به شرکت مپنا معرفی شدند و از دانش این شرکت در بهره برداری با استفاده از نیروهای بومی آموزش دیده استفاده می کنیم.

کد خبر: 1906502
۴ دی ۱۳۹۷ ۲۰:۱۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.