English
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, ۲۱:۳۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

انرژی؛ ستون روابط اقتصادی ایران و عراق

انرژی؛ ستون روابط اقتصادی ایران و عراق
جمهوری اسلامی ایران و عراق بعد از گذشت 15 سال از سقوط رژیم صدام توانسته اند یکی از پایدارترین روابط اقتصادی را در منطقه ایجاد کنند که به اعتقاد کارشناسان،ستون این مناسبات اقتصادی بر پایه حوزه نیرو و انرژی بنا شده است.


صبا به نقل از ایرنا، کارشناسان اقتصادی ایرانی و عراقی اتفاق نظر دارند که استحکام مناسبات در بخش نیرو بین دو کشور چنان قوی است که حتی آمریکا ناچار شده است در تحریم های یکجانبه خود علیه جمهوری اسلامی ایران، بغداد را برای دومین بار معاف کند.
در حالی که آمریکا در تصمیم اولیه خود مدت معافیت را 45 روزه اعلام کرده بود اکنون ناچار شده است که این مدت را به سه ماه افزایش دهد و در عین حال فشار وارد می کند شاید بتواند روابط دو کشور دوست، برادر و همسایه را در حوزه نیرو به حداقل یا به طور کامل قطع کند.
با وجود این، کارشناسان و دولتمردان عراقی بارها تاکید کرده اند که بغداد به دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نمی تواند از مناسبات اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران در حوزه نیرو چشم پوشی کند.
حوزه روابط در بخش نیرو به طور ویژه شامل فروش برق و همچنین صادرات گاز است که در بخش نخست ایران به طور مستقیم، شبکه برق عراق را به نیروی برق تجهیز می کند و در حوزه گاز، تامین کننده خوراک چند نیروگاه گازی تولید کننده برق این کشور است.
براساس آمار، ایران یک هزار و 350 مگاوات در ساعت برق به عراق می فروشد و حجم صادرات گاز برای تامین نیروگاه های گازی تامین برق در عراق نیز بالغ بر 18 میلیون مترمکعب در روز است.
در آخرین سفر «حسن دانایی فر» دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه به بغداد در 18 آذرماه گذشته، «لوی الخطیب» وزیر برق عراق از طرح ارتباط منطقه ای شبکه های برق 4 کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان استقبال کرد.
استقبالی که وزیر برق عراق از توسعه بیش از پیش مناسبات در حوزه نیرو نشان داد، زمینه مناسب را فراهم کرد تا بستر عملی گسترش این همکاری ها فراهم شود.
علاوه بر برق و گاز، جمهوری اسلامی ایران در حوزه نفت نیز دارای یک قرار داد مهم سواپ نفتی بین دو کشور است که تاکنون به اجرا در نیامده است.
در عین حال دو کشور در زمینه بهره برداری از میادین نفتی مشترک آمادگی خود را اعلام کرده اند که با احتساب بخش نفت، حوزه نیرو یکی از پایدارترین حوزه های اقتصادی بین ایران و عراق به شمار می رود.
روابط جمهوری اسلامی ایران با عراق در حوزه نیرو فقط محدود به صادرات و فروش گاز و برق نیست بلکه به طور عملی وارد میدان سرمایه گذاری نیز در این بخش شده است.
ایران در حال حاضر در حال ساخت بزرگترین نیروگاه تولید برق عراق در جنوب این کشور با ظرفیت 3 هزار مگاوات در ساعت است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت وگو با ایرنا در این خصوص گفت که یکی از شرکت های معتبر ایرانی در حال ساخت نیروگاه «رمیله» با ظرفیت سه هزار مگاوات در ساعت برق است که بزرگترین نیروگاه تولید برق عراق به شمار می رود.
«ایرج مسجدی» اضافه کرد که این نیروگاه تا دو سال آینده به اتمام می رسد و در حال حاضر به میزان 450 مگاوات در ساعت برق برای اهالی بصره تولید می کند.
وی پروژه های برق و گاز را جزو پروژه های مهم بین دو کشور دانست و افزود که در حال حاضر روزانه 18 میلیون مترمکعب گاز از ایران به عراق برای تامین نیروگاه های گازی تولید برق این کشور صادر می شود.
سفیر ایران در عراق حجم تبادلات اقتصادی دو کشور را بالغ بر 13 میلیارد دلار اعلام کرد و گفته است که برنامه ریزی شده است تا حجم این مبادلات در سنوات اندک آینده به 20میلیارد دلار برسد.
گمرگ جمهوری اسلامی ایران اخیرا در گزارشی از افزایش 66 درصدی صادرات غیر نفتی بین دو کشور در هشت ماهه سال جاری خبر داد بود که نشان می دهد که مناسبات اقتصادی در همه حوزه ها روبه رشد است و فقط مختص بخش نیرو نیست.
با این حال مهمترین مشکل از نگاه کارشناسان در حوزه روابط نیرو بین عراق و ایران، نقل و انتقالات مالی است که دو کشور در سایه فشارهای آمریکا تاکنون نتوانسته به راه حل برای این مشکل دست پیدا کنند.
انتظار می رود که در سایه آمادگی بالایی که دولت عراق برای گسترش مناسبات خود با ایران نشان داده سفر وزیر نیرو کشورمان به بغداد، بتواند گره از این مانع بزرگ در گسترش بیش از پیش مناسبات نیرو بین دو کشور بگشاید.
کارشناسان معتقدند که حتی اگر دو کشور در زمینه تحویل مالی به راه حل لازم برسند، جمهوری اسلامی ایران باید ورود رقبا را در حوزه نیرو در عراق جدی بگیرد زیرا هم برق و هم گاز از بخش های مهمی هستند که اشتهای کشورهای دیگر مانند ترکیه ، شیخ نشین های حوزه خلیج فارس، آمریکا، آلمان و فرانسه به علاوه شرکت های بین المللی و منطقه را تحریک کرده است.

کد خبر: 83147267
۴ دی ۱۳۹۷ ۲۲:۳۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.