English
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, ۲۲:۰۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نقش تاثیرگذار صنعت بتن در ارتقای زیرساخت‌های بخش آب کشور

نقش تاثیرگذار صنعت بتن در ارتقای زیرساخت‌های بخش آب کشور
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: صنعت بتن در ارتقای زیرساخت‌های حیاتی مرتبط با بخش آب نقش بسزایی دارد.

صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حاج رسولی‌ها" در کنفرانس بتن و زلزله افزود: صنعت ساختمان به صورت مستقیم با توسعه زیربنایی کشورها در ارتباط است و رونق آن همواره باعث رشد صنایع دیگر خواهد بود.
وی ادامه داد: کشور ایران هم اکنون به عنوان یکی از کشورهای ثروتمند و رو به توسعه در منطقه، شاهد سرمایه گذاری عظیمی در این صنعت، شامل ساخت و سازها در بخش تاسیسات آبی شامل سدها، تونل های انتقال آب، شبکه های آبیاری و زهکشی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، مخازن آبی و سازه های دریایی است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به نقش بتن در طرح تامین آب و  سد سازی اظهار داشت: مدیریت آب در کشور ما دارای پیچیدگی‌های بسیار و دربرگیرنده فعالیت‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای متنوع و فراوان است. محدودیت آب قابل دسترس، توزیع غیر یکنواخت آن در سطح کشور، افزایش جمعیت و الگوی نامناسب شهرنشینی و مراکز سکونت‌گاهی و نوع و شیوه تولید محصولات زراعی از منظر سازگاری با اقلیم، تأمین آب موردنیاز را در بسیاری از مناطق کشور با مشکل مواجه ساخته و به‌تدریج بر ابعاد آن افزوده‌است.
تأمین آب مطمئن؛ یکی از چالش‌های مهم کشور
حاج‌رسولی‌ها اظهار کرد: بروز خشکسالی‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر دسترسی به آب را با بحران شدیدتری مواجه نموده‌است، به‌طوری که تأمین آب قابل دسترس و مطمئن برای مصارف مختلف یکی از چالش‌های مهم در کشور محسوب شده و توسعه اقتصادی و اجتماعی را در برخی نقاط کشور با مشکل مواجه نموده‌ است.
وی خاطرنشان کرد: در دهه‌های اخیر طولانی‌ شدن دوره‌های خشکسالی، کاهش بارش، افزایش دما و وقوع پدیده تغییر اقلیم، یکی از عوامل تأثیرگذار بر منابع آب کشور بوده‌ است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر، سیلاب حدود ۶۰ درصد از خسارات مربوط به بلایای طبیعی را در دنیا تشکیل می‌دهد، ادامه داد: ایران در دهه گذشته به‌طور متوسط هر سال با ۶۰ سیلاب روبه‌رو بوده‌ و هر سال تقریباً۲۰۰ نفر جان خود را در این رابطه از دست داده‌اند. لذا نیاز است که اولاً تدابیر لازم به منظور مهار عامل اصلی انسانی ایجاد این پدیده، یعنی انتشار گازهای گلخانه‌ای صورت گرفته و دوم اینکه با لحاظ راهکارهایی، آثار و تبعات آن، یعنی خسارات ناشی از سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و کمبود منابع آبی، مهار و کاهش یابد.
وی افزود: اهمیت بروز سیل و حجم بالای خسارت‌های ناشی از آن به حدی قابل توجه بوده که تقریباً اغلب سدهای ساخته‌شده در کشور، علاوه بر تأمین پایدار آب، برای کنترل سیل نیز بوده‌اند و اصولاً یکی از اهداف اصلی سدسازی بخصوص در شرق و جنوب کشور، کنترل سیلاب و کاهش مخاطرات و خسارات ناشی از آن بوده‌ است.
حاج رسولی‌ها تصریح کرد: به دلیل عدم وجود آمایش سرزمین مشخص در کشور و شرایط خاص ایجاد‌شده در استقرار جمعیت، بسیاری از مراکز استان‌ها به کلانشهر تبدیل شده و عملاً تأمین آب شرب این شهرها از 20 سال گذشته به یکی از دغدغه‌های اصلی حاکمیت و وزارت نیرو تبدیل شده ‌است.
نقش مهم سدها در تامین آب شرب با کیفیت
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: این درحالی است که تأمین آب اغلب این کلانشهرها و مراکز استان‌ها از سدها انجام شده و چنانچه سدها وجود نداشتند، تأمین‌آب شرب مطمئن و با کیفیت برای این شهرها دچار چالش جدی می‌شد. نمونه بارز آن، کلانشهر تهران است که آب شرب آن از سدهای امیرکبیر، لار، لتیان، طالقان و اخیراً ماملو تأمین می‌گردد. لذا صنعت بتن تاثیر بسزایی در ارتقای زیرساخت های حیاتی مرتبط با بخش آب داشته است و به‌نوعی وزارت نیرو یکی از بالاترین مصرف کنندگان بتن در سالیان گذشته و حال حاضر قلمداد می‌شود.
وی گفت: در این راستا وزارت نیرو به عنوان متولی و مسئول تأمین نیازهای آبی برای مصارف مختلف به ویژه نیازهای شرب و بهداشت، ضمن تلاش در جهت توسعه همه جانبه بخش آب کشور در قالب سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب و توجه به ارزش اقتصادی، امنیتی، سیاسی و زیست‌محیطی آب، مهار آبهای سطحی و توسعه بهره‌برداری بهینه منابع آب را در راستای توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور در برنامه‌های خود برای تأمین پایدار آب برای مصارف مختلف قرار داده‌است.
حاج‌رسولی‌ها به نقش قابل توجه مجموعه سد‌های در دست بهره‌برداری در مدیریت بهینه منابع آب کشور اشاره کرد و گفت: سدها مخصوصاً در دوره نسبتاً طولانی خشکسالی کشور، نقش برجسته ای در مدیریت خشکسالی ایفا نموده‌اند و تأمین نیازهای مختلف شرب، صنعت و کشاورزی و کنترل سیلاب‌های مخرب در این دوره، خود گویای میزان تأثیر و اثربخشی پروژه‌های تامین آب و سدسازی و نقش و جایگاه بتن در این عرصه است.
الزام به گذراندن دوره‌های آموزشی برای ارکان طرح، ایجاد بانک اطلاعاتی وضعیت پایایی سازه های بتنی هر استان، تعیین مشخصات و ویژگیهای الزام آور برای تجهیزات تولید بتن، ترغیب کارخانه های سیمان هر استان به تولید محصولات مورد نیاز در جهت کسب پایایی بتن و انجام بازرسی های دوره ای فنی و تخصصی توسط کارفرما از جمله راهکارهای مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این کنفرانس بود.

کد خبر: 74565
۸ دی ۱۳۹۷ ۱۶:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.