English
سه شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸, ۰۸:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رفع بحران آب و اشتغال در کشور با توسعه تجدیدپذیرها

رفع بحران آب و اشتغال در کشور با توسعه تجدیدپذیرها
برخی کارشناسان توسعه انرژی های تجدیدپذیر را از جمله راهکارهای بسیار اساسی برای رفع دو معضل اساسی کشور یعنی بحران آب و اشتغال می دانند، چراکه تجدیدپذیرها نه تنها به آب نیاز ندارند و می توانند منابع آبی را احیا کنند بلکه برای خانوارها درآمد پایدار ایجاد می کنند.


صبا به نقل از ایرنا، نشست تخصصی با موضوع«آب و انرژی های تجدیدپذیر» با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارت کشاورزی و انجمن صنفی انرژی های تجدیدپذیر و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) امروز -شنبه- در سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق برگزار شد.
انرژی تجدیدپذیر(Renewable energy) یا انرژی برگشت‌پذیر به انواعی از انرژی می‌گویند که منبع تولید آن، برخلاف انرژی‌های تجدیدناپذیر(فسیلی) قابلیت دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه تجدید شود.
انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌ گرمایی، انرژی بادی، نیروی برق‌آبی، انرژی دریایی، انرژی جزر و مدی، انرژی موج، انرژی جریان اقیانوسی، سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هیبریدی، زیست‌توده و زیست‌سوخت از جمله انواع انرژی های تجدیدپذیر یا همان انرژی های نو محسوب می شوند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی در این نشست یکی از اولویت های اصلی خود در مجلس را پرداختن به دوموضوع آب و اشتغال عنوان کرد و با اشاره به برخی کارهای انجام شده در اصفهان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر گفت: نصب سیستم های خورشیدی در روستاهای شرق اصفهان نشان داد که این انرژی ها می تواند هم منابع آبی را احیا کند و هم اینکه دراشتغال و ایجاد درآمد برای مردم منطقه تاثیرگذار باشد.
دکتر حیدرعلی عابدی افزود: گسترش تجدیدپذیرها به جهت آن که از منابع آبی بی نیاز است، می تواند احیاگر منابع آبی باشد، و از سویی دیگر مردم منطقه با تولید برق و فروش آن به وزارت نیرو می توانند برای خود درآمد پایدار و مطمئن ایجاد کنند.
وی ضمن تاکید بر توسعه سیستم های انرژی تجدیدپذیر در اصفهان گفت: ما از این طرح استقبال خواهیم کرد و آماده پیگیری این طرح و مسائل مربوط به آن از جمله کسب مجوزهای محلی یا تسهیلات بانکی با همکاری وزارت نیرو هستیم.
عابدی در ادامه یکی از راهکارهای اساسی مبارزه با بحران آب در کشور را انتقال صنایع آب بر به استان های دارای منابع آبی و ساحلی کشور و سوق دادن این صنایع به سمت صرفه جویی بیشتر، دانست.

** عدم استفاده از نعمت خورشید برای تولید برق در کشور
عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم شهرستان های نایین و خور بیابانک در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، با اشاره به 60 روز خاموشی در اصفهان در امسال گفت: این درحالی است که اصفهان از مناطقی است که به لحاظ جغرافیایی تقریبا در مرکز کشور قرار دارد و دارای میانگین 300 روز آفتابی است.
وی گفت: با وجود چنین انرژی مناسب خورشیدی باید از آن برای تولید برق بهره برداری کرد و مشکل برق استان را با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر رفع کنیم.
پوربافرانی ضمن تاکید بر اشتغال و ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان ساکن مناطق برخوردار از انرژی خورشید و باد در کشور اضافه کرد: با احداث یک نیروگاه 10 مگاواتی می توان برای 15 نفر اشتغال دائم ایجاد و از تخلیه روستاها نیز جلوگیری کرد.
این نماینده مجلس در ادامه درعین حال گفت: البته در حال حاضر آماری از اشتغال در نیروگاه های خورشیدی در حال حاضر وجود ندارد.
وی همچنین گفت: با وجود 20 مجوزی که به منظور توسعه و نصب نیروگاه های تجدید پذیر در منطقه انتخابیه بنده صادر شده، اما تاکنون هیچ نیروگاهی به بهره برداری نرسیده است که این مسئله در هفته جاری با جلسه ای با حضور سرمایه گذاران تعیین تکلیف خواهد شد.
نماسنده مردم نایین و خور و بیابانک معتقد است که برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر به خصوص سیستم های خورشیدی باید تجهیزات مربوطه نیز در داخل کشور تولید شود.

**احداث 100 مگاوات نیروگاه بادی برابر با 250 هزارمترمکعب آب
اما رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انرژی های تجدیدپذیر نیز در این نشست مزایای انرژی های تجدید پذیر را مورد اشاره قرار داد و با تاکید براینکه نیروگاه های تجدید پذیر به آب نیاز ندارند تصریح کرد: در حال حاضر احداث هر 100 مگاوات نیروگاه بادی می تواند از مصرف معادل 250 هزار متر مکعب آب در سال جلوگیری کند.
اکبر ادیب فر همچنین اظهارکرد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر می تواند از تولید 250 هزارتن دی اکسید کربن در کشورمان ممانعت کند.
وی در خصوص توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مناطق محروم نیز گفت: بدلیل وجود پتانسیل فراوان خورشیدی و بادی در کشور مانند جنوب و شرق کشور یا وزش بادها در قزوین، اغلب نیروگاه های تجدیدپذیر گروه مپنا و سایر شرکت ها در برخی از مناطق محروم و روستایی شرق کشور در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان همچون کهک، کوهین، سیاهپوش یا روستاهای استان های همدان راه اندازی شده است.

**بی اعتمادی بین سرمایه گذاران انرژی های تجدیدپذیر
یکی دیگر از نمایندگان حاضر در این‌نشست با بیان اینکه، عوارضی که در قبوض پرداختی مردم درج شده است بصورت مستقیم به توسعه تجدید پذیرها اختصاص نمی یابد، افزود: این امر موجب تاخیر پرداخت به نیروگاه های تجدیدپذیر و بی اعتمادی در بین سرمایه گذاران این حوزه شده است.
دکتر فردین فرمند نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی توسعه انرژی های تجدید پذیر را یک سیاست ملی دانست و گفت: است، بر همین اساس می بایست با مشارکت تمامی ارگان ها و با بهره گیری از همکاری مردمی درگسترش این امر خطیر گام برداشت.
وی همچنین با تاکید بر اینکه، یکی از مسائل بنیادین در حوزه انرژی اعطای یارانه پنهان انرژی است گفت: قیمت حامل های انرژی در کشور ما واقعی نیست و در حقیقت ما یارانه پنهان انرژی پرداخت می کنیم. جدا از اینکه یارانه انرژی برای اقتصاد مضر است، این یارانه بصورت مساوی نیز بین مردم توزیع نمی شود و طبقات پرمصرف و ثروتمند جامعه به مراتب بیشتر (تا ده برابر بیشتر) از طبقات کم مصرف و فقیر جامعه از این یارانه پنهان بهره می برند. بنابراین اعطای یارانه یا سوبسید پنهان تنها به نفع ثروتمندان خواهد بود.
فرمند اظهار کرد: اعطای یارانه پنهان انرژی موجب افزایش مصرف نیز شده است که این موضوع خود را در مصرف بنزین، برق و گاز و نیز در خاموشی های برق در تابستان نشان می دهد. در حال حاضر، میزان یارانه پنهان انرژی از مقدار اختصاص یافته به هدف مندی یارانه ها نیز بیشتر است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: باید آگاه سازی ویژه ای در خصوص این امر صورت بپذیرد تا مردم بدانند که اعطای 'یارانه انرژی پنهان' بصورت فعلی موجب خواهد شد تا هیچگاه ارزش واقعی یک متر مکعب گاز یا یک کیلووات ساعت برق ملموس نباشد، در حالی که هزینه آن به شکل غیر مستقیم و از بیت المال پرداخت می شود.
وی افزود: شکل فعلی، تنها موجب منفعت رسانی به قشر مرفه که بالاترین میزان مصرف را دارند خواهد شد.

**تغییر اقلیم برای تولید انرژی های تجدیدپذیر یک فرصت است
دکتر محسن رفعتی مدیر موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وابسته به وزارت کشاورزی در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر تغییر اقلیم فرصت و بستری مناسب را برای تولید انرژی فراهم آورده است، افزود:چراکه با وجود تغییر اقلیم میزان نزولات جوی کاهش پیدا کرده است یا میزان بارش برف به باران تغییر پیدا کرده است.
وی افزود: این شرایط میزان ساعات آفتابی بیشتر شده و فرصت و بستری را فراهم آورده است که می توان از آن به منظور تولید هرچه بیشتر انرژی های تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی بهره برد.
رفعتی با تاکید براینکه، طرفدار توسعه انرژی های پاک است و و در این راستا از 10 سال گذشته تا کنون عضو کمیته ملی توسعه پایدار بوده است گفت:در حال حاضر نیز تغییر اقلیم فرصت و بستری مناسب را برای تولید انرژی پاک فراهم آورده است.
مدیر موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه، رسالت اصلی ما تامین امنیت غذایی، خودکفایی و توسعه کشاورزی در کشور است گفت: در خصوص مساله کم آبی نیز راهکار ما استقاده و جایگزینی روش ها و تکنولوژی های نوین است و در این مسیر تلاش می کنیم با انتقال کشاورزی از فضای باز به گلخانه و آبیاری های نوین و قطره ای این مسیر هموار شود.
وی با بیان اینکه طبق آمار وزارت نیرو، کشاورزی 93 درصد از آب کشور را مورد استفاده قرار می دهد، اظهارکرد:در دنیا بر طبق آمار، 70 درصد آب به کشاوزی اختصاص یافته است و آمار کشورمان مبنای صحیحی ندارد.
رفعتی گفت:ما در کشور 763 هزار حلقه چاه داریم که 380 هزار مورد آن غیر مجاز است، حال سوال ما این است که وقتی نمی توانیم میزان برداشت آب را اندازه بگیریم چگونه می توانیم برای مصرف آب کشاورزی درصد تعیین کنیم.
وی همچنین گفت: توسعه انرژی های پاک می تواند در پکیج توسعه روستایی موثر واقع شود چرا که به نظر می رسد تامین برق مورد نیاز 20 میلیون جمعیت روستایی و حتی سکونت گاه های عشایری از طریق توسعه انرژی های تجدید پذیر، راهکاری کارآمد و مناسب با فضا و بستر آن مناطق بوده و از نظر عدم آسیب رسانی زیست محیطی نیز بسیار قابل توجه خواهد بود.
رفعتی در عین حال اختصاص 18 و نیم میلیون هکتار زمین کشاورزی برای نصب پنل های خورشیدی یا توربین های بادی را بیش از ظرفیت تولیدی و غیر منطقی دانست افزود:چرا که اگر وارد دوره ترسالی شویم بازگردانی دوباره این زمین ها به کشاورزی هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت.

کد خبر: 83158958
۱۵ دی ۱۳۹۷ ۱۶:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.