English
سه شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸, ۰۸:۲۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حداقل 70 درصد آب شیرین کن ها در حوزه خلیج فارس تامین شود

حداقل 70 درصد آب شیرین کن ها در حوزه خلیج فارس تامین شود
رئیس انستیتو آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف می گوید : باید تا پایان برنامه ششم تمهیدات لازم جهت تامین، طراحی و ساخت حداقل 70 درصد آب شیرین کن های مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان در دستور کار قرار گیرد.


صبا به نقل از ایرنا، علی اصغر اعلم الهدی اظهار داشت : انتظار می رود دولت اقدامات لازم را با رعایت سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در جهت اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی، بهره برداری استحصال و مصرف آن را حداقل معادل 30 درصد ارتقا دهد .
این اظهارات در دومین سمپوزیوم جایگاه و نقش دانشگاه ها و مراکز علمی در تحقق برنامه ششم توسعه کشور به همت دانشگاه صنعتی شریف در محل وزارت علوم تحقیقات و فناوری عنوان شد .

** تولید همزمان برق و آب شیرین در جنوب کشور
وزیر نیرو دولت یازدهم نیز در این سمپوزیوم در سخنانی به مشکل کم آبی و کاهش بارندگی در کشور طی سال های اخیر اشاره کرد و افزود: نه تنها فعالیت بسیاری از روستاها در شرق کشور به دلیل خشکسالی و فقدان آب کشاورزی تعطیل شده بلکه آب شرب آنها نیز به مشکل خورده و بسیاری از روستاها در این منطقه خالی از سکنه شده است.
حمید چیت چیان گفت: تجربه نشان داده است در جایی که نیازمند منابع آب هستیم دسترسی به آب شور وجود دارد و استفاده از دستگاه های آب شیرین کن در این مناطق بسیار معقول و به صرفه است تا آنکه بخواهیم از دیگر مناطق آب شرب را منتقل کنیم.
وزیر سابق نیرو به یکی از طرح های مهم که در کشور در حال اجراست اشاره کرد و گفت: تولید همزمان برق و آب شیرین که در نوار 100 کیلومتری جنوب کشور و در حاشیه خلیج فارس در حال بهره برداری است زمینه جذب و اسکان تعداد بسیاری را در این منطقه فراهم کرده است.

** حل مشکل کم آبی نیازمند همکاری وزارت نیرو و علوم
نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی و ناظر شورای آب کشور نیز طی سخنانی به اهمیت موضوع آب در کشور پرداخت.
احمد علی کیخا گفت: قیمت آب در کشور پایین است و از این رو هیچ فناوری توجیه اقتصادی پیدا نمی کند.
وی اظهار کرد: باید در این شرایط بحرانی بیش از هر زمان دیگری وزارت علوم و نیرو در کنار هم قرار گرفته و برای حل این مشکلات ورود پیدا کرده و با مطالعه و پایش دقیق علمی به اوضاع بحرانی کشور کمک کنند.

کد خبر: 83162550
۱۸ دی ۱۳۹۷ ۰۲:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.