English
سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸, ۰۵:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جهش‌های صنعت آب و برق در جشن چهل سالگی انقلاب

جهش‌های صنعت آب و برق در جشن چهل سالگی انقلاب
وزیر نیرو با اشاره به سفر چند روز آینده وزیر برق عراق به کشورمان گفت: در جریان این سفر برنامه‌ سه ساله‌ اصلاح سیستم برق عراق توسط کشور ایران نهایی خواهد شد که این مهم شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی، کاهش تلفات شبکه برق و... خواهد بود.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" پیش از ظهر امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق در طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: با وجود اینکه جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب حدود 2.3 برابر افزایش پیدا کرده است، ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور از هفت هزار مگاوات سال 57 هم‌اکنون با رشد 11.4 برابری به بیش از 80 هزار مگاوات رسیده است. این مهم حاکی از آن است که نسبت به گذشته کمیت خدمات‌رسانی افزایش پیدا کرده و زمینه‌های توسعه در کشور نیز فراهم شده است، چرا که انرژی الکتریکی مهم‌ترین زیربنای توسعه هر کشوری است.
وی افزود: اوج بار شبکه در اوایل انقلاب حدود سه هزار و 480 مگاوات بوده است که این رقم هم اکنون با رشد 16.4 برابری نسبت به چهار دهه پیش به حدود 57 هزار و 90 مگاوات در تابستان امسال رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: بر اساس برآورد صورت گرفته تعداد چهار هزار و 367 روستای برق‌دار ابتدای انقلاب هم اکنون با رشد 13.1 برابری به 57 هزار و 95 مگاوات روستای برق‌دار رسیده است. تعداد مشترکین برق کشور نیز از حدود 3.4 میلیون نفر ابتدای انقلاب به بیش از 35.7 میلیون نفر رسیده است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های انرژی اتمی کشور به هزار مگاوات رسیده است، ادامه داد: افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های اتمی جزو سیاست‌های ماست و به بسته به امکانات کشور این مسئله دنبال خواهد شد.
وی ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود 700 مگاوات دانست و افزود: این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید. با وجود نوسانات اخیر بازار ارز سازوکارهای جدیدی پیش‌بینی شده است تا مسیر توسعه تجدیدپذیرها را در کشور با سرعت و قدرت بیشتری ادامه بدهیم.
وزیر نیرو تصریح کرد: ما برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی این امکان را فراهم خواهیم کرد تا با استفاده از شبکه اتصال انرژی کشورمان بتوانند علاوه بر فروش انرژی تولیدی خود به داخل کشور قادر باشند نسبت به صادرات برق نیروگاه‌های خود به کشورهای همسایه نیز اقدام کنند.
اردکانیان تاکید کرد: به طور کلی کشور ما از حیث تولید برق رتبه 38 اوایل انقلاب را به رتبه چهاردهم در دنیا ارتقا داده است و هم‌اکنون با تمامی همسایگان خود از جمله پاکستان، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق امکان تبادل انرژی دارد.
وی با اشاره به سفر چند روز آینده وزیر برق عراق به کشورمان گفت: در جریان این سفر برنامه‌ سه ساله‌ اصلاح سیستم برق عراق توسط کشور ایران نهایی خواهد شد که این مهم شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی، کاهش تلفات شبکه برق و... خواهد بود.
وزیر نیرو ادامه داد: ما بنا داریم در تمامی این عرصه‌ها همکاری مشترکی با کشور عراق داشته باشیم که این مسئله فرصت مناسبی برای شرکت‌های فعال بخش خصوصی صنعت برق ما نیز خواهد بود. در حال حاضر شرکت‌های سازنده تجهیزات برقی کشور با رشد 13 برابری نسبت به ابتدای انقلاب به حدود 875 شرکت رسیده است و شرکت‌های پیمانکار و مهندسین مشاور صنعت برق و انرژی نیز با افزایش 138 برابری نسبت به سال 57 به حدود سه هزار و 450 شرکت رسیده است؛ بنابراین همکاری ایران و عراق در حوزه برق بازار وسیعی را برای نیروهای با تجربه و تحصیل‌کرده کشورمان فراهم خواهد کرد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: مسلما رفاه، آسایش و امنیت خاطر مردم کشورمان به امنیت خاطر همسایگان ما مربوط است بنابراین سعی خواهیم کرد تا همسایگان ما در عرصه برق و انرژی روی پای خود بایستند و عرصه‌های جدیدی را برای همکاری بین طرفین تعریف کنیم که در این بین می‌توان به اتصال شبکه برق ایران و سوریه از طریق کشور عراق اشاره کرد.
وی با تاکید بر اینکه درصدد تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه هستیم، گفت: در همین زمینه مذاکرات فشرده با فدراسیون روسیه نیز برای سنکرون سازی سیستم برق ایران و روسیه در حال انجام است. در طی دو هفته اخیر نیز مجلس با یک فوریت لایحه حضور ایران در اتحادیه اوراسیا موافقت کرده است که اتصالات برق کشورمان با روسیه به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا و همچنین عضویت ما در این اتحادیه مسیر روشنی را در اختیار ظرفیت‌های اقتصادی کشور قرار خواهد داد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه بیش از 65 درصد برق ایران توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شود، ادامه داد: در این زمینه در آستانه یک تحول بزرگ هستیم و آن هم به این معنا که ظرفیت‌های بزرگتری به کار گرفته خواهد شد تا بازار وسیع‌تری در اختیار دست‌اندرکاران این بخش قرار بگیرد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: از سال 92 و با شروع دولت تدبیر و امید تاکنون ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت برق از محل منابع دولتی و بخش خصوصی معادل 150 هزار میلیارد تومان بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد 40 ساله بخش آب و فاضلاب کشور پرداخت و افزود: در بخش تامین آب 19 سد ملی بهره‌برداری شده کشور در ابتدای انقلاب هم‌اکنون با رشد 9 برابری به 172 سد رسیده است و حجم 13 میلیارد و 304 مترمکعب مخازن سدهای ملی بهره‌برداری شده در سال 57 نیز با رشد 3.9 برابری هم اکنون به 51 میلیارد و 765 میلیون مترمکعب رسیده است.
اردکانیان با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی کشور نسبت به ابتدای انقلاب رشدی 6.7 برابری داشته است، ادامه داد: هزار و 804 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی در ابتدای انقلاب هم اکنون به بیش از 12 هزار مگاوات رسیده است و 552 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کشور (احداث شده) در سال 57 هم اکنون با رشد 4.3 برابری به دو میلیون و 352 هزار هکتار رسیده است.
وزیر نیرو به تشریح دستاوردهای کشور در بخش آب و فاضلاب پرداخت و افزود: در حال حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌‌های آب شهری کشور با رشد 5.1 برابری به 139 واحد افزایش پیدا کرده و جمعیت تحت پوشش آب شهری کشور از 74.6 درصد ابتدای انقلاب هم اکنون به 99.48 درصد رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: تعداد تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب شهری با رشد 54 برابری به 217 واحد رسیده و جمعیت تحت پوشش سامانه فاضلاب شهری نیز در حال حاضر با افزایش 5.8 برابری به 49.3 میلیون نفر رسیده  همچنین دو میلیون نفر جمعیت روستایی تحت پوشش آب بهداشتی در ابتدای انقلاب نیز هم اکنون با رشد 8.4 برابری به 16.8 میلیون نفر رسیده است.


ساخت 20 پروژه برون‌مرزی بخش آب توسط متخصصان ایرانی
وی افزود: کارخانه‌های تولید کننده تجهیزات آب و فاضلاب در ابتدای انقلاب حدود 200 مورد بوده است که این رقم هم اکنون با رشد 6 برابری به هزار و 200 شرکت رسیده است. همچنین شرکت‌های مهندسین مشاور آب و فاضلاب هم با رشد 30 برابری نسبت به سال 57 به 300 شرکت فعال در این زمینه رسیده‌اند.
اردکانیان ادامه داد: شرکت‌های مهندسین مشاور طرح‌های ملی سدسازی با افزایش 32.5 برابری به حدود 65 شرکت رسیده و شرکت‌های پیمانکار طرح‌های ملی سدسازی نیز با رشد 25.6 برابری به 77 شرکت رسیده است.
وزیر نیرو تاکید کرد: تا پایان سال 96 نیز مشاوران، پیمانکاران و دست‌اندرکاران بخش غیردولتی کشورمان در 20 پروژه برون مرزی بخش آب مشغول به فعالیت بوده‌اند.

کد خبر: 75718
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.