English
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰, ۲۱:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه: جهش‌های صنعت آب و برق در جشن چهل سالگی انقلاب/ اصلاح سه ساله سیستم برق عراق توسط متخصصان ایرانی

وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه: جهش‌های صنعت آب و برق در جشن چهل سالگی انقلاب/ اصلاح سه ساله سیستم برق عراق توسط متخصصان ایرانی
وزیر نیرو با اشاره به سفر چند روز آینده وزیر برق عراق به کشورمان گفت: در جریان این سفر برنامه‌ سه ساله‌ اصلاح سیستم برق عراق توسط کشور ایران نهایی خواهد شد که این مهم شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی، کاهش تلفات شبکه برق و... خواهد بود.


صبا ، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق در طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: با وجود اینکه جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب حدود 2.3 برابر افزایش پیدا کرده است، ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور از هفت هزار مگاوات سال 57 هم‌اکنون با رشد 11.4 برابری به بیش از 80 هزار مگاوات رسیده است. این مهم حاکی از آن است که نسبت به گذشته کمیت خدمات‌رسانی افزایش پیدا کرده و زمینه‌های توسعه در کشور نیز فراهم شده است، چرا که انرژی الکتریکی مهم‌ترین زیربنای توسعه هر کشوری است.

وی افزود: اوج بار شبکه در اوایل انقلاب حدود سه هزار و 480 مگاوات بوده است که این رقم هم اکنون با رشد 16.4 برابری نسبت به چهار دهه پیش به حدود 57 هزار و 90 مگاوات در تابستان امسال رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: بر اساس برآورد صورت گرفته تعداد چهار هزار و 367 روستای برق‌دار ابتدای انقلاب هم اکنون با رشد 13.1 برابری به 57 هزار و 95 مگاوات روستای برق‌دار رسیده است. تعداد مشترکین برق کشور نیز از حدود 3.4 میلیون نفر ابتدای انقلاب به بیش از 35.7 میلیون نفر رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های انرژی اتمی کشور به هزار مگاوات رسیده است، ادامه داد: افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های اتمی جزو سیاست‌های ماست و به بسته به امکانات کشور این مسئله دنبال خواهد شد.

وی ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود 700 مگاوات دانست و افزود: این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید. با وجود نوسانات اخیر بازار ارز سازوکارهای جدیدی پیش‌بینی شده است تا مسیر توسعه تجدیدپذیرها را در کشور با سرعت و قدرت بیشتری ادامه بدهیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: ما برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی این امکان را فراهم خواهیم کرد تا با استفاده از شبکه اتصال انرژی کشورمان بتوانند علاوه بر فروش انرژی تولیدی خود به داخل کشور قادر باشند نسبت به صادرات برق نیروگاه‌های خود به کشورهای همسایه نیز اقدام کنند.

اردکانیان تاکید کرد: به طور کلی کشور ما از حیث تولید برق رتبه 38 اوایل انقلاب را به رتبه چهاردهم در دنیا ارتقا داده است و هم‌اکنون با تمامی همسایگان خود از جمله پاکستان، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق امکان تبادل انرژی دارد.

وی با اشاره به سفر چند روز آینده وزیر برق عراق به کشورمان گفت: در جریان این سفر برنامه‌ سه ساله‌ اصلاح سیستم برق عراق توسط کشور ایران نهایی خواهد شد که این مهم شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی، کاهش تلفات شبکه برق و... خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: ما بنا داریم در تمامی این عرصه‌ها همکاری مشترکی با کشور عراق داشته باشیم که این مسئله فرصت مناسبی برای شرکت‌های فعال بخش خصوصی صنعت برق ما نیز خواهد بود. در حال حاضر شرکت‌های سازنده تجهیزات برقی کشور با رشد 13 برابری نسبت به ابتدای انقلاب به حدود 875 شرکت رسیده است و شرکت‌های پیمانکار و مهندسین مشاور صنعت برق و انرژی نیز با افزایش 138 برابری نسبت به سال 57 به حدود سه هزار و 450 شرکت رسیده است؛ بنابراین همکاری ایران و عراق در حوزه برق بازار وسیعی را برای نیروهای با تجربه و تحصیل‌کرده کشورمان فراهم خواهد کرد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مسلما رفاه، آسایش و امنیت خاطر مردم کشورمان به امنیت خاطر همسایگان ما مربوط است بنابراین سعی خواهیم کرد تا همسایگان ما در عرصه برق و انرژی روی پای خود بایستند و عرصه‌های جدیدی را برای همکاری بین طرفین تعریف کنیم که در این بین می‌توان به اتصال شبکه برق ایران و سوریه از طریق کشور عراق اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه درصدد تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه هستیم، گفت: در همین زمینه مذاکرات فشرده با فدراسیون روسیه نیز برای سنکرون سازی سیستم برق ایران و روسیه در حال انجام است. در طی دو هفته اخیر نیز مجلس با یک فوریت لایحه حضور ایران در اتحادیه اوراسیا موافقت کرده است که اتصالات برق کشورمان با روسیه به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا و همچنین عضویت ما در این اتحادیه مسیر روشنی را در اختیار ظرفیت‌های اقتصادی کشور قرار خواهد داد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه بیش از 65 درصد برق ایران توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شود، ادامه داد: در این زمینه در آستانه یک تحول بزرگ هستیم و آن هم به این معنا که ظرفیت‌های بزرگتری به کار گرفته خواهد شد تا بازار وسیع‌تری در اختیار دست‌اندرکاران این بخش قرار بگیرد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: از سال 92 و با شروع دولت تدبیر و امید تاکنون ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت برق از محل منابع دولتی و بخش خصوصی معادل 150 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد 40 ساله بخش آب و فاضلاب کشور پرداخت و افزود: در بخش تامین آب 19 سد ملی بهره‌برداری شده کشور در ابتدای انقلاب هم‌اکنون با رشد 9 برابری به 172 سد رسیده است و حجم 13 میلیارد و 304 مترمکعب مخازن سدهای ملی بهره‌برداری شده در سال 57 نیز با رشد 3.9 برابری هم اکنون به 51 میلیارد و 765 میلیون مترمکعب رسیده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی کشور نسبت به ابتدای انقلاب رشدی 6.7 برابری داشته است، ادامه داد: هزار و 804 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی در ابتدای انقلاب هم اکنون به بیش از 12 هزار مگاوات رسیده است و 552 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کشور (احداث شده) در سال 57 هم اکنون با رشد 4.3 برابری به دو میلیون و 352 هزار هکتار رسیده است.

وزیر نیرو به تشریح دستاوردهای کشور در بخش آب و فاضلاب پرداخت و افزود: در حال حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌‌های آب شهری کشور با رشد 5.1 برابری به 139 واحد افزایش پیدا کرده و جمعیت تحت پوشش آب شهری کشور از 74.6 درصد ابتدای انقلاب هم اکنون به 99.48 درصد رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: تعداد تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب شهری با رشد 54 برابری به 217 واحد رسیده و جمعیت تحت پوشش سامانه فاضلاب شهری نیز در حال حاضر با افزایش 5.8 برابری به 49.3 میلیون نفر رسیده  همچنین دو میلیون نفر جمعیت روستایی تحت پوشش آب بهداشتی در ابتدای انقلاب نیز هم اکنون با رشد 8.4 برابری به 16.8 میلیون نفر رسیده است.

وی افزود: کارخانه‌های تولید کننده تجهیزات آب و فاضلاب در ابتدای انقلاب حدود 200 مورد بوده است که این رقم هم اکنون با رشد 6 برابری به هزار و 200 شرکت رسیده است. همچنین شرکت‌های مهندسین مشاور آب و فاضلاب هم با رشد 30 برابری نسبت به سال 57 به 300 شرکت فعال در این زمینه رسیده‌اند.

اردکانیان ادامه داد: شرکت‌های مهندسین مشاور طرح‌های ملی سدسازی با افزایش 32.5 برابری به حدود 65 شرکت رسیده و شرکت‌های پیمانکار طرح‌های ملی سدسازی نیز با رشد 25.6 برابری به 77 شرکت رسیده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: تا پایان سال 96 نیز مشاوران، پیمانکاران و دست‌اندرکاران بخش غیردولتی کشورمان در 20 پروژه برون مرزی بخش آب مشغول به فعالیت بوده‌اند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از این نشست و در پاسخ به پرسش خبرنگاران بیان داشت: ما نیازمند یک فرهنگ‌سازی فوری، فوتی در این زمینه هستیم تا این موضوع به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود و اصلاح نگرش از پایین به بالا شکل گیرد.

وی با بیان اینکه روی این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود، افزود: تا زمانی که هیچ علامتی درخصوص اقتصادی بودن کالای آب به جامعه مولد نمی‌دهیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم با تصمیم‌گیری، بخشنامه یا دستورالعمل موضوع حل شود.

اردکانیان ادامه داد: این موضوع یکی از نقاط ضعف عمده و یکی از پاشنه‌های آشیل ماست که نه فقط در خشکسالی بلکه در ترسالی هم گریبان ما را خواهد گرفت.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مشکل جدی ما این است که آب یک کالای اقتصادی شمرده نمی‌شود، تصریح کرد: ممکن است از این جمله بنده، سوء‌برداشت شود که قرار است بهای آب در بخش کشاورزی افزایش یابد، اما تاکید بنده بر این است که در این صورت می‌بایست تا سال‌های سال و تا زمانی که وضعیت تولید سامان داده شود، یارانه وسیعی به بخش کشاورزی پرداخت شود، اما اگر قصد اصلاح داریم می‌بایست کشاورز زحمت‌کش و به‌تبع آن وزارت جهاد کشاورزی موضوع اقتصادی بودن کالای آب به عنوان یک کالای یارانه‌ای را به‌رسمیت بشناسند.

وی اظهار کرد: تا زمانی که هیچ سیگنالی درخصوص اقتصادی بودن کالای آب به جامعه مولد نمی‌دهیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم این موضوع با تصمیم‌گیری، بخشنامه یا دستورالعمل حل شود.

اردکانیان با بیان اینکه روی این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود و اگر این اتفاق رخ دهد و نگرش به آب تغییر کند، می‌توانیم به‌جای تبدیل شدن به کشوری خشک یا نیمه‌خشک، به یک صادرکننده آب تبدیل شویم، گفت: اکنون یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم که به جای اینکه جزو بزرگ‌ترین واردکنندگان آب مجازی باشیم، میزان صادرات آب مجازی‌ کشور از واردات آن بیشتر است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این موضوع جای کار دارد و لازم است از تعارض بین دو دستگاه خارج شود. ما در بدنه کارشناسی درخصوص راندمان آب اختلاف نظر داریم. باید سعی کنیم مسایل مختلف مربوط به آب را به‌ویژه در بخش کشاورزی با هم ببینیم و از این فرصت پیش‌آمده خشکسالی استفاده کنیم.

وی همچنین درخصوص وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی با اشاره به اینکه بسیاری از عرصه‌ها از جمله آب، نسخه‌ای در سطح ملی ندارد، گفت: واقعیت این است که کارنامه ما در مقایسه با هدف‌های این طرح و انتظارات موفق نبوده‌ است.

اردکانیان با بیان اینکه اگر بخواهیم مسئله آب در کشور سامان یابد تردید نکنید که استان‌ها باید نقش و سهم بیشتری داشته باشند، اضافه کرد: در استان خراسان رضوی خطاب به استاندار این استان عرض کردم که بنده به‌عنوان وزیر نیرو تمامی اختیارات و امکانات که تفویضش غیرقانونی نباشد به شما تفویض و البته بر عملی شدن آن هم نظارت می‌کنم.

وزیر نیرو اظهار کرد: راه‌حل مشکل آب‌ زیرزمینی این است که در استان‌ها متمرکز شویم و به دستگاه‌های ستادی اختیارات مقدور را تفویض کنیم.

وی ادامه داد: بنا داریم این کار را در چند نقطه شروع کنیم و امیدواریم بتوانیم در آینده گزارش مناسبی را از عملکرد تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی ارائه نماییم.

وزیر نیرو گفت: در مواقعی که همچون شرایط فعلی، اوج مصرف بار نداریم، به کشورهای همسایه متقاضی از جمله عراق، افغانستان و پاکستان، مطابق قرارداد برق صادر می‌کنیم.

وی با اشاره به تبادل انرژی با سایر کشورها در مواقع لزوم افزود: از حیث فنی هیچ مشکلی در زمینه صادرات و تبادل انرژی نداریم و این مقوله در حداکثر ظرفیت خطوط در حال انجام است.

اردکانیان در رابطه با خطوط قرمز کشور در زمینه صادرات برق گفت: طبق آنچه در قراردادها نیز مندرج شده، در مواقع نیاز کشور، به هیچ‌وجه صادراتی نخواهیم داشت، همچنین برق رایگان نیز به هیچ کشوری صادر نمی‌کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در حال وصول مطالبات‌مان بابت صادرات برق به کشورهای همسایه هستیم، اضافه کرد: برنامه‌ریزی لازم برای وصول مطالبات انجام شده از جمله با کشور عراق که یادداشت تفاهم بسیار خوبی با حسن نیت کامل دولت عراق و حمایت‌های نخست وزیر آن در سفر اخیر به امضا رسیده است.

وی اظهار کرد: در روزهای آتی میزبان وزیر برق عراق خواهیم بود و قرار است بین دو کشور قرارداد جدیدی با روشن بودن ترتیبات پرداخت به امضا برسد.

وزیر نیرو در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درخصوص افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف گفت: این طرح عملی خواهد شد. تعرفه آن به دولت تقدیم شده، در کمیسیون‌های مربوطه مورد تایید قرار گرفته و مجددا در مسیر طرح در دولت است.

وی با بیان اینکه این طرح در مراحل نهایی تصویب است، افزود: این برای نخستین بار است که اصلاح تعرفه‌ها در وهله اول برای تامین منابع مالی نیست و چه بسا به‌دلیل کاهش مصرف مشترکان، در کوتاه‌مدت درآمدهای ما نیز در این زمینه کاهش یابد.

اردکانیان ادامه داد: منفعت بلندمدت صنعت برق در کاهش اوج مصرف بار است که ما را از حجم وسیع سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای جدید بی‌نیاز خواهد کرد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه‌ها به این معنا نیست که دیگر نیازی به ساخت نیروگاه نداریم، عنوان کرد: این کار مسیری رو به جلو بوده و مصارف وسیع در بخش صنعت و صادرات نیاز به ظرفیت‌سازی جدید دارد.

وی اضافه کرد: نباید تعداد محدودی از مشترکان پرمصرف، چند برابر خوش مصرف‌ها یارانه دریافت کنند و در اوج تابستان 21 هزار مگاوات صرف دستگاه‌های سرمایشی کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: هر یک درجه دور شدن از دمای آسایش به‌مثابه یک اسراف بوده و این اسراف به‌معنای هزاران مگاوات ساخت نیروگاه جدید و میلیاردها یورو برای سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: در تابستان گذشته از 21 هزار مگاوات صرف شده برای دستگاه‌های سرمایشی، حدود 4 هزار و 500 مگاوات برای دستگاه‌های دولتی بوده که باید روند مصرف اصلاح شود.

اردکانیان، اصلاح تعرفه‌ها را برای سوق دادن پرمصرف‌ها به‌سمت رعایت الگوی مصرف دانست و گفت: در این تعرفه‌ها هم برای آب و هم برای برق پیش‌بینی کرده‌ایم کسانی که زیرالگو مصرف دارند، معادل میزان صرفه‌جویی، وجه ذخیره ‌شده را روی قبض خود مشاهده کنند.

وزیر نیرو درخصوص نحوه اجرای پروژه‌های انتقال آب افزود: هیچ طرحی اجرا یا متوقف نخواهد شد، مگر اینکه پشتوانه کار کارشناسی و دلایل توجیهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه علم هیدرولوژی و آب‌شناسی به دلیل عدم قطعیت در ذات مسئله آب، کاربردی است، اضافه کرد: در این زمینه می‌بایست با توجه به شرایط اقلیم و اقتضائات هر منطقه تصمیم‌گیری کرد.

اردکانیان ادامه داد: به‌عنوان مثال در استان گیلان سالانه میلیاردها متر مکعب بارش را روانه دریا می‌شود، به نحوی که مناطق وسیعی در این استان یا برخی روستاها حتی با مشکل آب شرب هم مواجه هستند.

وزیر نیرو افزود: ما به دنبال این هستیم که کشت برنج را در غیر از مناطق شمالی محدود و در آینده متروک کنیم، به‌نحوی که خود کشاورزان این کار را به صرفه نبینند. تمهیدات آن نیز اندیشیده و برنامه سه ساله‌ای هم برای آن تدوین شده است.

وی اضافه کرد: اکنون چندین استان را در مسیر تامین آب مورد نیاز سد بزرگ و کهنسال سفیدرود از برخی نیازهای ضروری و حتمی به دور نگه داشته‌ایم و یا از طریق مسیرهای پیچیده‌تری در حال تامین آن نیازها هستیم و سرمایه‌گذاری همزمان برای ظرفیت‌های این استان صورت نگرفته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه سدسازی موضوع صفر و یکی نیست که یا طرفدار یا مخالف آن باشیم، خاطرنشان کرد: سدسازی می‌تواند در جای خود و زمان خودش یک اقدام موجه و لازم باشد و می‌تواند در مکان‌هایی به‌لحاظ جغرافیایی فعالیتی غیرموجه باشد، بنابراین از پایبندی به مبانی آن گریزی نداریم.

وزیر نیرو مصرف شرب و بهداشت کشور را 6.5 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان مصرف، حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب تولید می‌کند. بخشی از این پساب با تکنولوژی امروز و با احتساب نیاز تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی قابل تصفیه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 1.3 میلیارد متر مکعب پساب تولیدی کشور توسط سازوسازکارهای مشخص، جمع‌آوری و برای مصارف صنعتی و فضای‌سبز تصفیه می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه با سرمایه‌گذاری بیشتر، امکان استفاده از پساب برای اقلامی از محصولات غذایی وجود دارد، افزود: اکنون در دنیا بخش وسیعی از اراضی توسط پساب آبیاری می‌شود و بخش زیادی از آن نیز به روش مطمئن نیست.

امکان استفاده از پساب برای برخی اقلام در بخش کشاورزی وجود دارد، اما فعلا در کشور ما تمرکز روی صنعت است.

وی از آغاز طرح تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی با استفاده از پساب در استان خراسان رضوی خبر داد و افزود: برای تهیه این طرح در مقطعی از کارشناسان خارجی استفاده شده است تا تغذیه سفره با کمک پساب تصفیه‌شده و کیفیت خاص صورت گیرد.

اردکانیان اضافه کرد: در این زمینه هماهنگی‌های لازم بین دو مجموعه مسئول "تولیدکننده" و "مصرف‌کننده" پساب در حال شکل‌گیری است تا اختیارات بیشتری به استان‌ها برای برنامه‌ریزی داده شود.

وزیر نیرو در پاسخ به علت عدم تامین حقابه حوضه آبریز هیرمند از سوی افغانستان گفت: این حوضه آبریز هر 30 سال گرفتار یک خشکسالی بلندمدت شده که زمان آن تا 10 سال هم رسیده است و کشور بالادست از مقدار اندک آب برای خودش استفاده می کرد و سهمی به پایین دست نمی‌داد.

وی اظهار کرد: به صورت طبیعی، منطقه پایین‌دست که شامل منطقه سیستان ایران است، دچار مشکل شده و پای یک حکمیت خارجی به‌میان می‌آمده که طبق مستندات در هر معاهده حقابه ایران کمتر شده است.

اردکانیان یادآور شد: آخرین بار که معاهده هیرمند در سال 1351 بین نخست‌وزیران وقت دو کشور امضا شده حقابه ایران 820 میلیون متر مکعب برای سال نرمال درنظر گرفته شده است.

طبق مفاد معاهده مذکور، می‌بایست برای تعیین سال نرمال یک هیئت کمیساریا تشکیل و میزان آب ورودی را اندازه‌گیری کند که این هیئت از سوی افغانستان تشکیل نشد تا سال‌های ورود به خشکسالی که در سال‌های 82-81 بر معاهده گذشته تاکید و هیئت کمیساریا تشکیل شد.

وی با بیان اینکه پس از حدود یک سال رایزنی نتایج خوبی عاید و بر معاهده سال 1351 تاکید شد، افزود: اخیراً هیئت عالی کمیساریای هیرمند دوباره تشکیل شد و با ارتقای سطح این هیئت به معاون وزیر، قرار شد دستگاه‌های اندازه‌گیری به منظور تعیین میزان ورودی در مرز ایران و افغانستان مستقر شود که خوشبختانه دولت با خرید و نصب دستگاه‌های اندازه‌گیری موافقت کرده و در تدارک انجام هستیم.

وی با اشاره به تجربیات ملی و بین‌المللی خود در رابطه با توسعه حوضه‌های آبریز مشترک، نمی‌تواند به‌صورت قسمتی صورت گیرد. باید تمام حوضه درنظر گرفته شود و با یک مشارکت برنامه‌های بلندمدت برای پایین‌دست و بالادست داشته باشیم و مسئله قابل حل است.

وزیر نیرو با بیان اینکه امیدواریم بخش قابل توجهی از این مسئله با این پیشنهاد حل شود عنوان کرد: در حال حاضر مسئول کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی با دولت افغانستان از سمت ایران به عهده وزارت کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دولت به این مجموعه فعالیت توجه ویژه دارد، نمایندگان مردم و دستگاه دیپلماسی هم به‌طور جدی موضوع را دنبال می‌کنند و امیدواریم با اطلاعات ماهواره‌ای دریافتی از بارش مناسب در منطقه، به‌سمت ایجاد یک گشایش در این منطقه دست یابیم.

وی همچنین در رابطه با شفافیت مالی و دریافت حقوق خود که مورد سئوال یکی از خبرنگاران بود، افزود: بر اساس سیاست دولت مجموعه دستگاه‌های ستادی مسئول ابراز شفافیت در همه امور هستند.

اردکانیان اضافه کرد: شفافیت در عرصه فعالیت وزارت نیرو موارد بسیار مهم و متعددی را در زمینه دسترسی آزاد مشاوران، دانشگاهیان و هسته‌های پژوهشی به داده‌های اطلاعاتی به‌منظور حذف رانت اطلاعاتی در بر می‌گیرد.

این مقام مسئول افزود: شفافیت باید شامل قراردادها، فرصت‌های شغلی، مناقصه‌ها و مزایده‌ها باشد و لازم است ما به میزان نقشی که در شکل‌دهی مطالبات جامعه داریم، سطح خوبی از سواد و آگاهی را به سهم خود افزایش دهیم تا مردم بدانند که مطالبات خود را روی چه مسائلی متمرکز کنند.

وی یکی دیگر از موارد شفافیت را مربوط به اعلام میزان دریافت حقوق و مزایا از سوی مسئولان دانست و گفت: در این زمینه هم باید به دنبال شفافیت باشیم هم مواظب باشیم این موضوع موجب نشود که از پرداختن به دیگر موارد مهم غافل شویم.

اردکانیان، ادامه داد: قبل از اینکه توفیق خدمت در جایگاه وزیر نیرو را کسب کنم، دریافتی خالص حقوق سازمان ملل را با نرخ امروز حدود 120 تا 130 میلیون تومان در ماه داشتم، امروز حدود 11 میلیون تومان دریافتی دارم که از این مقدار حدود 7 میلیون تومان را به‌دلیل اینکه مامور به‌خدمت هستم، از دانشگاه صنعتی شریف و مابقی را از نهاد ریاست جمهوری دریافت می‌کنم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه اکثر امکانات بنده بجز موارد معمول در اختیار یک وزیر، از جمله منزل مسکونی شخصی است، اضافه کرد: وسیله نقلیه شخصی ندارم و متکی هستم به همین وسیله نقلیه‌ای که دولت در اختیارم قرار داده است.

وی تصریح کرد: در دفتر کارم بجز آب و چای، هر مصرف دیگری را به‌جز پذیرایی از مهمان‌های اداری، از هزینه شخصی خود پرداخت می‌کنم.


گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 15
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 14
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 13
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 12
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 11
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 10
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 9
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 8
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 7
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 6
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 5
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 4
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 3
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 2
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 1 


گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 15
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 14
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 13
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 12
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 11
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 10
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 9
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 8
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 7
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 6
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 4
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 3
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 2
گزارش تصویری/ وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه 1

کد اختصاصی -131966
۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۱۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.