English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تلاش بسیج صنعت آب و برق برای ایفای نقش بیشتر در حوزه تخصصی

تلاش بسیج صنعت آب و برق برای ایفای نقش بیشتر در حوزه تخصصی
فرمانده مرکز بسیج وزارت نیرو گفت: در دو سال گذشته با راه‌اندازی کانون متخصصین بسیج وزارت نیرو، گام‌های موثری در صنعت آب و برق به‌ ویژه در حوزه‌های تخصصی و کاربردی این حوزه برداشته شده است


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "
داود طارمی" در حاشیه بازدید از جشنواره و نمایشگاه سرآمدان فناوری و صنعت، فعال کردن ظرفیت بسیج در بخش تخصصی یک فرصت برای خدمت‌گزاری بیشتر است، اظهار داشت: بسیح علاوه بر فعالیت در عرصه عمومی با ورود به حوزه تخصصی توانسته است نقش مهم‌تر و موثرتری را در خدمات‌رسانی به ویژه برای اقشار مستضعف ایفا نماید.
وی ادامه داد: هم‌اکنون بسیج وزارت نیرو هم در بخش آب و هم در بخش برق در حوزه‎‌های تخصصی این صنعت ایفاگر نقش‌های مهمی شده است و طرح‌هایی همچون ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی خانگی در مناطق محروم، آبرسانی به مناطق روستایی محروم، مشارکت در اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی و همچنین در موضوعات خاص همچون حضور در بحران‌ها و حوادث غیرمترقبه وارد شده است.
طارمی افزود: در بحث ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی خانگی، هم اکنون بسیج وزارت نیرو، اعتبار لازم برای ایجاد 100 هزار نیروگاه خانگی 10 کیلوواتی را از طریق کمیسیون تلفیق مجلس پیگیری کرده و قرار است این نیروگاه‌ها در روستاها و شهرستان‌های کمتر برخوردار ایجاد شود.
وی گفت: بر اساس این طرح مشکل رشد روز افزون مهاجرت روستاییان به شهر‌ها به دلیل درآمد کم و ناپایدار، نیاز روز افزون به توسعه تولید برق تجدید‌پذیر با مشارکت بخش خصوصی و همچنین نیاز به منابع مالی و مشاغلی با سرمایه‌گذاری کم و درآمد مطلوب و مستمر برای مناطق کم‌برخوردار از مسائلی است که در این حوزه مطرح و راه‌حل‌های مربوط به آن طراحی شده است تا بتوان از طریق آن همزمان برای حل مشکلات فوق اقدام کرد.
فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت ‌نیرو تصریح کرد: بر اساس این طرح که تبلور همدلی و همکاری چند نهاد در سطح ملی از جمله وزارت نیرو، سازمان بسیج، بانک‌های عامل و… برای حل مشکلات فوق است، راهکاری اندیشیده شده که در قالب آن با استفاده از وام‌های توسعه روستایی که از طریق بانک‌های عامل فراهم خواهد شد، می‌توان نسبت به احداث نیروگاه‌های کوچک در منازل مسکونی روستاییان در مناطق کم‌برخوردار و محروم اقدام کرد.
وی تاکید کرد: در این صورت روستاییان با اشتغال به نیروگاه‌داری و فروش برق تولیدی نیرو‌گاه‌های خود در قالب طرح تشویقی وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق تجدید‌پذیر برای مدت ۲۰ سال، ضمن باز پرداخت تسهیلات از محل فروش برق، از یک درآمد نسبتاً خوب و مستمر بهره‌مند شده و با عزت به فعالیت بیشتر در محیط روستا می‌پردازند تا زندگی بهتری را برای خود و فرزندانشان رقم بزنند.
طارمی با بیان اینکه آبرسانی به مناطق محروم از مهم‌ترین اولویت‌های بسیج وزارت نیرو است، ادامه داد: تاکنون طرح آبرسانی به 600 روستا با مشارکت بسیج سازندگی کشور و تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی پیگیری و وارد مرحله اجرا شده است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون در تمامی پایگاه‌های بسیج صنعت آب و برق، گروه‌های جهادی با هدف کمک به اجرای پروژه‌ها در مناطق محروم مستقر شده‌اند که در این گروه‌ها بیشتر از مشارکت پیشکسوتان بسیجی و همکاران بازنشسته صنعت آب و برق استفاده می‌کنیم.
وی با اشاره به حضور بسیج در بخش آب گفت: در موضوع مشارکت بسیج در اجرای پروژه تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، این همکاری در قالب جلب مشارکت کشاورزان و بسیجیان روستاها و استفاده از تمامی اقشار بسیج در سراسر کشور با محوریت برنامه‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران در نجات آبخوان‌ها به ویژه در استان‌های بحرانی برنامه‌ریزی شده است.
طارمی با اشاره به فعالیت گروه‌های همیار انرژی گفت: بسیج طبق سال‌های گذشته، امسال نیز در قالب گروه‌های همیار انرژی برای گذر از پیک آب و برق سال 98 فعالیت‌های خود را آغاز کرده است تا در تابستان آینده با حرکت و فعالیت منسجمی‌تری، یاریگر صنعت برق برای تامین برق مورد نیاز مردم و گذر مطمئن از پیک باشد.
وی افزود: این گروه‌ها در قالب گروه‌های فرهنگی و اجرایی برای مدیریت مصرف در دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی اقدام خواهند کرد و از طریق نظارت بر اجرای تصمیمات استانداران و مدیران شرکت‌های آب و برق تلاش می‌کنند تا برنامه‌های گذر از پیک با موفقیت اجرایی شود.
فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت ‌نیرو از آغاز آموزش‌های امداد و نجات در صنعت آب و برق خبر داد و گفت: بسیج وزارت نیرو تفاهم نامه‌ای را نیز با سازمان هلال احمر برای سال آینده با موضوع آموزش امداد و نجات کارکنان صنعت آب و برق امضا کرده است که طبق این برنامه دو هزار نفر از کارکنان صنعت در مجموعه به مدت 44 هزار ساعت دوره آموزش امداد و نجات را سپری خواهند کرد.
وی افزود: برای دوره‌های تکمیلی نیز دوازده هسته 9 نفره آموزش خواهند دید و در هر دوره تکمیلی 260 ساعت آموزش، در بازه 4 ساله به کارکنان ارائه خواهد شد. همچنین با همکاری حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و با هماهنگی فرماندهان بسیج حوزه‌های بسیج تیم‌های واکنش سریع در سال آینده شکل خواهد گرفت و این تیم‌ها برای حضور و ایفای نقش در حوادث احتمالی و غیرمترقبه به مناطق آسیب‌ دیده اعزام خواهند شد.
طارمی تصریح کرد: ایده تشکیل این تیم‌های واکنش سریع از تجربه موفق بسیج در بحران گرد و غبار استان خوزستان در سال 95 شکل گرفت که این گروه‌ها با بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه در هر نقطه از کشور وارد عمل شوند و بخشی از مسئولیت را داشته باشند.
وی از اجرای طرح آموزشی "دفاع از مقر" خبر داد و گفت: بسیج وزارت نیرو با مشارکت قرارگاه ثارالله برای بالا بردن ضریب حفاظتی تاسیسات آب و برق در سال آینده دوره‌های آموزشی دفاع از مقر را تهیه و برای تمامی نگهبانان حراست آب و برق برگزار خواهد کرد تا در مواقع بحران بتوانند از این تاسیسات حیاتی مراقبت کنند.
فرمانده بسیج وزارت نیرو با اشاره به حضور فعال این مرکز در جشنواره و نمایشگاه سرآمدان فناوری و صنعت گفت: تجربه حضور در نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و برق و ارائه دستاوردها و ابتکارات کانون بسیج متخصصین باعث شده است تا بسیج وزارت نیرو در این رویداد حضور یابد و در قالب چهار کانون بسیج متخصصین، شرکت‌های مادرتخصصی، اختراعات و ابداعات خود را در معرض دید عموم قرار دهد.
وی تصریح کرد: تلاش ما این است که بعد از این نمایشگاه با جذب مساعدت‌ها و تسهیلات مالی این اختراعات را به مرحله تجاری و تولید برسانیم تا بخشی از آن به مرحله تولید انبوه برسد.

کد خبر: 76387
۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۹:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.