English
یکشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸, ۲۲:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سیستم تست رله‌های حفاظتی شبکه برق بومی سازی شد

سیستم تست رله‌های حفاظتی شبکه برق بومی سازی شد
در پی بومی‌سازی سیستم تست رله‌های پست‌های DCS با همکاری دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری توانیر و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طرح «تست غیرمتمرکز- همزمان رله‌های پست‌های DCS کشور» به عنوان طرح پژوهشی برگزیده سال 97 از سوی وزارت علوم معرفی و این تجهیز با پشت سرگذاشتن محصول معتبرترین سازنده بین‌المللی با اقبال شرکت‌های برق منطقه‌ای مواجه شد و به عنوان دستاورد ویژه قراردادهای پژوهشی وزارتخانه‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مورد تقدیر قرار گرفت.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سید مسعود تقوایی، مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری شرکت توانیر طی سخنانی ساز و کار همکاری پژوهشی صنعت برق و دانشگاه را از طریق ارسال پیشنهادهای تحقیقاتی (پروپوزال) از طریق محقق به شرکت توانیر و داوری از سوی خبرگان صنعتی و اساتید دانشگاه عنوان کرد و گفت: این مسئله در ادامه جهت تصویب به کمیته پژوهش و فناوری شرکت توانیر ارسال و با حضور مدیرعامل شرکت توانیر و اعضای کمیته بررسی و پس از تصویب، وارد مراحل عقد قرارداد می‌شود.
وی تصریح کرد: «پروژه تست غیرمتمرکز-همزمان رله‌های پستهای DCS کشور نیز به همین ترتیب سال 92 از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای شرکت توانیر تعریف شد و پس از تصویب، جهت اجرا به تیم محققان ارجاع و پس از حدود سه سال به اتمام رسید و استقبال شرکت‌های برق منطقه‌ای و رضایت از عملکرد سیستم را به همراه داشت.
تقوایی این پروژه را به عنوان یکی از پروژه‌های خوب صنعت برق و از مصادیق خود اتکایی مورد نظر در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از ساخت داخل کشور معرفی کرد و گفت: با توجه به قابلیت رقابت با محصولات خارجی، در اکثر شرکت‌های برق منطقه‌ای در حال بهره‌برداری است و علاوه بر تست رله‌های پستهای DCS به صورت غیرمتمرکز و همزمان، قادر است تست انواع رله‌های موجود صنعت برق را انجام دهد.
وی تیم محقق پروژه را مشتمل بر محققان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت دانش بنیان وبکو معرفی کرد که پیشتر به صورت اولیه در شرکت‌های برق منطقه‌ای سمنان و تهران انجام و نهایتاً با حمایت‌های شرکت توانیر به ثمرنشست.
تقوایی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو را از حامیان اصلی این پروژه ملی عنوان کرد و نقش حمایتی شرکت توانیر را در ابعاد معنوی و فنی مورد توجه قرار داد.
 
وی با اشاره به حساسیت‌های شبکه برق کشور، برخورداری از استانداردهای بالای جهانی را از ویژگی‌های این تجهیز ذکر کرد که در مسیر صادرات به برخی از کشورها قرار دارد.
مدیر کل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری توانیر از ارتباط مستقیم این دفتر از طریق برپایی جلسات با معاونتهای پژوهشی دانشگاه‌های کشور در استان‌های مختلف خبر داد که با هماهنگی و حضور مسئولان شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت‌های توزیع نیروی برق مربوطه انجام می‌شود که علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فن آوری را نیز در برمی‌گیرد.
وی در این ارتباط از دریافت بیش از 150 پیشنهاد تحقیقاتی (پروپوزال) از سوی دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سال 96 خبر داد که پس از بررسی و داوری در کمیته پژوهش و فن آوری توانیر بررسی و در صورت واجد شرایط بودن، جهت عقد قرارداد به واحد ذیربط ارجاع می‌شود.
تقوایی پروژه‌های جاری دفتر تحقیقات از سال 96 را حدود 25 پروژه ملی ذکر کرد که طراحی و ساخت سیستم تست غیرمتمرکز- همزمان رله‌های پست‌های  DCS، طراحی و ساخت توربین بادی ملی دو مگاواتی، طراحی و ساخت نمونه نیمه صنعتی دستگاه چندمنظوره تست تجهیزات پست برق، طرح ملی شبکه هوشمند برق با همکاری سه دانشگاه بزرگ کشور، ارزیابی فنی و اقتصادی توسعه سیستم‌های ذخیره ساز انرژی در سیستم قدرت ایران، استقرار پایایی ملی برای شرکت های برق منطقه ای و شرکت توانیر، تبیین مفاهیم و ارزیابی تحلیلی تاب آوری شبکه های توزیع برق ایران، برنامه ریزی جامع انرژی کشور در افق 20 ساله و طرح جامع تدوین اسناد نظام نامه های تعامل با سایر دستگاه های اجرایی برای انجام مسوولیت های مشترک با هماهنگی استانداری ها در جهت پایدارسازی عرضه و تقاضای برق و... از اهم این پروژه ها محسوب می‌شود.
مدیر کل دفتر تحقیقات و توسعه فن آوری توانیر اولویت اول دفتر تحقیقات توانیر را حمایت از ساخت تجهیزات داخل کشور و مورد نیاز مصرف صنعت برق براساس استانداردهای معتبر عنوان کرد.

کد خبر: 76596
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ۲۲:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.