English
یکشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸, ۲۲:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بحران آب با دستور حل نمی شود

بحران آب با دستور حل نمی شود
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو با بیان اینکه بحران آب با دستور از بالا حل نمی شود، گفت: با ساختارسازی، سازه های آب بیشتری در کشور تولید نمی شود بلکه عمق فاجعه را زیادتر خواهد کرد.

صبا به نقل از ایرنا، محمد فاضلی روز دوشنبه در همایش ملی بزرگداشت آب در محل اتاق بازرگانی ایران افزود: ورود قدرت به مسائل مربوط به آب فاجعه به بارآورده است، باید برای حل مشکلات این بخش دست و پای قدرت را چید.
فاضلی ادامه داد: اکنون دوران تامین آب گذشته است و نمی توان آب بیشتری در کشور تولید کرد اگرچه مطالعه برای تامین آب از روش هایی مانند انتقال آب دریاها و باروری ابرها ادامه دارد.
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو گفت: مجموع آبی که می توان از روش های فوق تامین کرد به یک میلیارد مترمکعب خواهد رسید که با توجه به میزان مصرف، جوابگوی نیازها نیست.
وی تاکید کرد: نباید دنبال تحول عظیمی در بخش تامین آب کشور بود، بلکه باید به فکر اصلاح اساسی در ساز و کارهای مصرف بود تا مدیریت بهتری بر منابع موجود آب اعمال شود.
فاضلی گفت: این سازوکارها اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هستند و چاره ای جز اصلاح آنها نیست.
این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: باید با روش های درست، مسائل اقتصادی آب را اصلاح کرد اینکه تصور شود می توان تنها با نصیحت مردم را قانع کرد کافی نیست.
به گفته وی، تلاش برای اصلاح تعرفه آب بدون توجه به بخش کشاورزی و بازار کشاورزی و نیز بدون توجه به زندگی مردم ممکن نخواهد بود باید برای این موضوع همه ابعاد در نظر گرفته شود.
فاضلی ورود قدرت به بخش آب را زیانبار دانست و ادامه داد: باید برای محدود کردن قدرت در این بخش اقدام کرد و در عین حال با گفت و گو و تعامل مسائل را حل کرد.
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو خاطرنشان ساخت: اگر همه اصلاحات در ساز و کارها انجام شود اما فرهنگ و بینش مردم مورد غفلت قرار گیرد اتفاق خاصی در بخش بهینه سازی مصرف رخ نخواهد داد.
وی ادامه داد: بر همین اساس وزارت نیرو با ساخت فیلم و اطلاع رسانی همه جانبه مساله آب را تبدیل به یک مسئله اجتماعی ملی کرد اگرچه هنوز جای فعالیت بیشتری دارد.
فاضلی با بیان اینکه امروز مساله آب برای سیاستمداران روشن نیست و همچنان در یک تصور نادرست از منابع آبی به سر می برند گفت: باید برای حل این موضوع به گفت و گو پرداخت.
رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو افزود: مرکز امور اجتماعی وزارت نیرو با هدف استفاده از نظرات همه فعالان و دست اندرکاران بخش آب راه اندازی شده است و این مرکز یک محل ارتباط بین حکومت و مردم است و انتظار می رود همه صاحب نظران در این مرکز حضور یافته و به تبادل افکار بپردازند تا راهکارهای مناسبی برای حل چالش ها یافته شود.
چهارمین همایش ملی بزرگداشت آب با عنوان نوروز آب امروز به همت اتاق بازرگانی ایران و با برگزاری نمایشگاه عکسی از آثار هنرمندان در زمینه آب برگزار شد.
در پایان این همایش، مستند تالان برای توجه دادن همگان به مشکلات بخش آب به نمایش درآمد.

کد خبر: 83230925
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ۲۲:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.