English
یکشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸, ۲۲:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ترک‌ها متقاضی انرژی ارزان ایران برای تولید مشترک هستند

ترک‌ها متقاضی انرژی ارزان ایران برای تولید مشترک هستند
معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه ترک‌ها متقاضی انرژی ارزان ایران برای تولید مشترک هستند، گفت: در صورتیکه بتوانیم با وزارت نیرو به جمع بندی برسیم، این شهرک مشترک راه‌اندازی خواهد شد.


صبا به نقل از تسنیم، محسن صالحی نیا امروز در نشستی خبری با بیان اینکه به هیچ کس در شهرک‌های صنعتی زمین واگذار نمی‌کنیم، اظهارداشت: ما حق بهره‌برداری به متقاضیان فعالیت در شهرک‌های صنعتی واگذار می‌کنیم به نحوی که ما به هیچ عنوان زمینی واگذار نخواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه زمانی زمین متعلق به یک فرد می‌شود که در آن سرمایه گذاری کرده و واحد تولیدی خود را به بهره برداری رسانده باشد، افزود: ما بنا نداریم زمین به کسی واگذار کنیم.

معاونت وزیر صنعت اضافه کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، حدود 43 هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده‌اند که نزدیک به 10 هزار واحد آن، معادل 23 درصد واحدها با رکود مواجه هستند؛ این درحالی است که 13 هزار واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی 50 درصد وجود داشته و پیشرفت فیزیکی حدود 13 هزار واحد دیگر نیز، بین 50 تا 60 درصد است.

صالحی نیا با بیان اینکه 30 تا 50 درصد واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی در حال بهره برداری است، گفت: در این میان، 30 تا 35 درصد واحدها پیشرفت فیزیکی 50 تا 70 درصدی دارند و پیشرفت بقیه واحدها نیز بالای 70 درصد است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اعلام اینکه باید تعریف دقیقی از رکود و واحدهای صنعتی راکد در شهرک‌های صنعتی ارائه داد، اظهارداشت: باید در نظر گرفت که آن دسته از واحدهایی که دارای فعالیت تولیدی در زمان مراجعه آمارگیران شرکت شهرک‌های صنعتی نیستند، در دسته صنایع راکد قرار می‌گیرند که البته با انجام فعل و انفعالاتی از جمله تأمین نقدینگی، استفاده از فناوری و نوآوری در ماشین آلات و تجهیزات، می‌توانند فعال شوند. اما همه مشکل این واحدها به تأمین نقدینگی ختم نمی‌شود.

وی در خصوص ساز و کار مالی اروپا نیز گفت: اگر این کانال مالی راه اندازی شود شاید بتواند در حوزه تأمین مالی صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز مؤثر واقع شود، اما این تمام داستان نیست، چراکه در مرحله کنونی فعلاً کالاهای نهایی مدنظر است ولی در صورت دوام این کانال مالی، می‌تواند در زنجیره تأمین مالی حوزه دانش فنی و مواد اولیه صنایع نقش مؤثرتر ایفا کند.

*ترک‌ها متقاضی انرژی ارزان ایران هستند

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه این نشست خبری در خصوص تمایل ترک‌ها برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک با سرمایه گذاران ایرانی، تصریح کرد: ترک‌ها متقاضی انرژی ارزان ایران برای تولید مشترک هستند که در صورتیکه بتوانیم با وزارت نیرو به جمع بندی برسیم، این شهرک مشترک راه اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مذاکراتی در این راستا با اتاق بازرگانی استانبول و وزارت صنعت ترکیه صورت گرفته و چندین نقطه برای احداث شهرک صنعتی مشترک به آنها پیشنهاد شده است، افزود: به وزارت صنعت این کشور در دو فاز دو برنامه پیشنهاد داده‌ایم که بر اساس آن دو برنامه در شهرک صنعتی واقع در استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی مطرح شده است. اما با توجه به تغییراتی که در ترکیه صورت گرفته منتظر اعلام نظر نهایی از سوی دولت این کشور هستیم.

وی ادامه داد: همچنین 15 نقطه را با محوریت مرکز در استان‌های مجاور به ترکیه معرفی کرده‌ایم که مطالعات آن نیز انجام شده و اتاق بازرگانی استانبول به دنبال آن است که بتواند از انرژی ارزان ایران برای تولید استفاده نماید. همچنین مذاکراتی با وزارت نیرو صورت گرفته تا بتوان در مورد تعرفه انرژی برای سرمایه گذاری ترک‌ها در ایران به جمع بندی برسیم.

کد خبر: 1962174
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ۲۲:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.