English
سه شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸, ۰۸:۲۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی به مرحله اجرای پایلوت رسید

پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی به مرحله اجرای پایلوت رسید
وزیر نیرو گفت: در طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی، تهیه و اجرای یک پایلوت برای فرآیند نمک‌زدایی در دستور کار است که هنوز اجرای این پایلوت تکمیل نشده و طبیعتا باید اجرای این پایلوت را تکمیل کنیم تا بر اساس نتایچ آن، تصمیم‌گیری شود.  

صبا به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو اظهار داشت: کشور ما کشور خشک و نیمه‌خشکی است و دسترسی به منابع عظیم آب شور در شمال و جنوب کشور، یک امکان و فرصت برای کشور است تا با درنظرگرفتن ملاحظات و استفاده از فناوری موجود، روی این منابع غیرمتعارف برنامه‌ریزی کنیم.

وی افزود: منابع غیرمتعارفی مثل آب شور دریاهای شمال و جنوب کشور می تواند با رعایت ملاحظات لازم، با شیرین‌سازی به مصارف شرب و صنعت برسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه "مهمترین ملاحظات، ملاحظات زیست محیطی است"، گفت: همچنین ملاحظات اقتصادی و فنی از ملاحظات بسیار مهمی است که در تمامی پروژه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ما در برنامه داریم که آب شرب نوار ساحلی جنوب کشور را در سالهای آینده از فناوری شیرین‌سازی آب دریا تأمین کنیم که البته این موضوع به این بستگی دارد که ظرفیت‌های کافی فراهم شود؛ بحث قیمت تمام شده و همچنین ملاحظات زیست محیطی که برای فرآیندهای نمک‌زدایی وجود دارد، بسیار مهم است.

اردکانیان تصریح کرد: امروزه تکنولوژی‌هایی هست که به ما این امکان را می‌دهد که حتی نمک حاصل از این فرآیند نمک‌زدایی را به صورت جامد درآوریم و این‌گونه نباشد که وقتی آب شوری را از دریا برای شیرین‌سازی می‌گیریم، آب شورتری را به عنوان پساب وارد دریا کنیم که اجرای این طرح نیز تابع قیمت تمام شده و ملاحظات اقتصادی است.

وی افزود: وجود دو منبع وسیع آبی در شمال و جنوب کشور این اطمینان را به ما می دهد که فارغ از ملاحظات، کشور ما از حیث تأمین آب، کشوری بدون راه‌حل نیست؛  ما باید با اطمینان خاطر برای آینده های بلندمدت این کشور برنامه‌ریزی کنیم، سرمایه گذاری کنیم و دنبال طرح‌های توسعه باشیم و تکنولوژی امروز هم قطعا راهکارهای مناسب را در اختیار ما قرار خواهد داد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که ما بپذیریم که هیچ‌کار بدون مطالعه‌ای انجام ندهیم و مطالعه هر طرحی به صورت کامل صورت بگیرد؛ بدین معنا که امکان‌پذیری هر طرح و پروژه ای را پیش از اجرا بررسی کنیم.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "طبیعتاً انتهای هر مطالعه‌ای لزوما به پاسخ آری یا خیر منتهی نمی‌شود و هر دو امکان تحت پارامترهای مختلف وجود دارد"، گفت: اصلی که ما همه باید بر سر آن توافق کنیم این است که هیچ کار مطالعاتی متوقف نشود، چون توقف انجام یک مطالعه به این معناست که ما تسلیم شدیم که تصمیم‌هایمان را فارغ از محدوده نتیجه مطالعات بگیریم؛ چه تصمیمات در مسیر اجرای یک کار و چه تصمیمات در مسیر توقف یک کار باشد، که این علامت خوبی برای کشوری  که برنامه های توسعه وسیعی دارد نیست.

وی افزود: از اینرو در خصوص پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی ما درصدد تکمیل مراحل هستیم و علاوه بر مجوزهای زیست، بحث اتمام بررسی در خصوص فرایند نمک‌زدایی در دستور کار بوده و در حال انجام است.

وزیر نیرو تصریح کرد: همانطور که قبلا به مردم و افکار عمومی اطمینان دادیم، این مطلب را تکرار می کنم که دولت از انجام هیچ کار بدون مطالعه و یا با مطالعه ناقص حمایت نمی کند و متقابلاً تصمیم‌گیری‌هایش را در جهت پیشبرد انجام کارها موکول و منوط به تکمیل مطالعات می‌کند.

وی ادامه داد: در خصوص انتقال آب خزر به فلات مرکزی، ما یک پروژه مطالعاتی داشتیم که شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در حال اجرای آن بوده و آن هم تهیه و اجرای یک پایلوت برای فرآیند نمک‌زدایی است که هنوز اجرای این پایلوت تکمیل نشده و طبیعتا باید اجرای این پایلوت را تکمیل کنیم تا بر اساس نتایچ آن، تصمیم‌گیری شود.


کد خبر: 1981844
۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.