English
سه شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۸, ۰۸:۲۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

جزئیات سیلاب بزرگی که رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد

جزئیات سیلاب بزرگی که رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد
وقوع سیلاب ۸۵۰۰ مترمکعبی در شب سیزده‌بدر امسال، بزرگترین سیلاب دهه اخیر در ایران بود که با وجود سد عظیم کرخه، بدون خسارت مهار شد.

صبا به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری 3 طرح توسعه در جنوب تهران که صبح امروز برگزار شد در بخشی از سخنان خود به موضوع سیلاب‌های اخیر اشاره کرد و گفت: "هم با رحمت خداوند مواجه بودیم و هم با رنج و سختی بندگان خداوند مواجه بودیم؛ دیدیم که طرح‌های توسعه جان هزاران نفر را نجات داد".

وی افزود: "شما ببینید اگر سدهای خوزستان نبود ... اگر سدهای دز، کرخه، گتوند، کارون‌ها (کارون3 و کارون4) و شهید عباسپور نبود، امروز استان خوزستان چه‌وضعی پیدا می‌کرد؟ آن شب‌هایی که در شب‌های بارانی 12 فروردین 8500 مترمکعب سیلاب در ثانیه وارد کرخه می‌شد، اگر سد کرخه نبود، همه این 8500 مترمکعب در ثانیه به‌همراه سیلاب‌های دیگر مسیرها وارد خوزستان می‌شد، و آن وقت وضع خوزستان چگونه می‌شد؟".

این سخنان رئیس جمهوری مربوط به سیلاب عظیمی است که در ساعات پایانی دوازدهمین روز نوروز و در شب سیزده‌بدر رخ داد، زمانی که مردم در خواب ناز بودند تا در روز طبیعت بتوانند به تفریح و گشت و گذار کنار خانواده خود بپردازند. این سیلاب عظیم که از بالادست حوضه آبریز کرخه شروع شده بود، ناشی از به‌هم پیوستن چندین جریان همزمان سیلابی بود. بخشی از این جریان آبی با ورود به مخزن سد سیمره با افت انرژی مواجه شد و سیلابی که در صورت نبود سد سمیره در زمان رسیدن به مخزن سد کرخه دبی 10 هزار مترمکعبی داشت، با استهلاک در مخزن این سد، در نهایت به دبی 8500 مترمکعب در ثانیه رسید.

این سیلاب عظیم در شب سیزده بدر، با فضایی که از پیش در مخزن سد کرخه (با رهاسازی مستمر و مدیریت‌شده آب) ایجاد شده بود، در این سد بزرگ استان خوزستان به‌طور کامل مهار شد و در پایین‌دست این سد، هیچ کس از وقوع سیلابی عظیم که می‌توانست در صورت نبود سد کرخه، چندین شهر و روستای خوزستان را به‌طور کامل تخریب کند، باخبر نشد.

این سیلاب 8500مترمکعبی، بزرگترین سیلاب دهه اخیر در ایران بود که با وجود سد عظیم کرخه، بدون خسارت مهار شد. سد کرخه همان سدی است که برخی منتقدان ناآگاه سدسازی، در سالهای گذشته، خالی بودن آن در زمان خشکسالی را دلیلی بر بیهوده بودن ساخت این سد و حتی اشتباه مهندسان در ساخت آن می‌دانستند.

رئیس جمهوری امروز خطاب به چنین منتقدان کوته‌نظری گفت: "بسیاری از طرح‌ها هست که وقتی قضاوت می‌کنیم باید بلندمدت‌تر به آن بنگریم".

کد خبر: 1983168
۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.