English
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به 800 مگاوات تا تابستان 98

افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به 800 مگاوات تا تابستان 98
معاون وزیر نیرو و رییس ساتبا از افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به 800 مگاوات تا پیک تابستان 98 خبر داد.


صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدمحمد صادق‌زاده" در ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران که امروز (دوشنبه) در سالن همایش‌های وزارت نیرو برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر 710 مگاوات نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در حال بهره‌برداری است، اظهار داشت: هم‌اکنون 60 تا 70 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مراحل پایانی است و تا پیک تابستان 98 به 800 مگاوات خواهیم رسید.
وی ادامه داد: 300 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نیز در حال احداث است که به تدریج تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه از سال 95 که سیاست‌های جدید خرید تضمینی برق گذاشته شد، بخش خصوصی وارد حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر شد، گفت: در آن مقطع حضور سرمایه‌گذاران در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر رونق گرفت و استفاده ویژه‌ای به جهت سرمایه‌گذاری خارجی و ورود فناوری‌های نوین روز جهان در این راستا انجام شد.
وی افزود: وزارت نیرو نیز باید وظایف خود در این خصوص را به خوبی انجام دهد و بوروکراسی را به حداقل برساند، کما اینکه هم اکنون نیز صدور پروانه‌های احداث در کمتر از یک هفته و خرید قرارداد تضمینی در حداقل زمان ممکن انجام می شود.
صادق زاده تصریح کرد: از مجموع 710 نیروگاه تجدیدپذیر که امروز در دست بهره برداری است هیچ گزارشی حکایت از مشکلات فناوری در این عرصه وجود ندارد و در سال های اول تا سوم (سال اول حدود 20 درصد، سال دوم حدود 40 درصد و سال سوم حدود 60 درصد) رشد اتفاق افتاد.
وی با اشاره به افزایش فشار تحریم ها از سال گذشته، گفت: با وجود تحریم ها رشد در بخش نیروگاه های تجدیدپذیر متوقف نشده و این درحالی است که رشد بیش از اندازه سابق نیز به دلیل مشکلات تامین مالی به مصلحت نبود.
رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) اظهار کرد: افزایش عوارض برق تا سقف 10 درصد و تخصیص درآمد عوارض برق از خزانه به صورت اختصاصی به سازمان ساتبا قوانین بسیار خوبی در این زمینه بود.
وی ادامه داد: از مبالغی که از عوارض برق در سال 96 صرف انرژی های تجدید پذیر شده بود، 230 میلیارد تومان از محل خزانه در اختیار سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر قرار گرفت و عملا تا  28 اسفند سال 97 هیچ بدهی به شرکت ها از بابت انرژی‌های تجدیدپذیر نداریم و تنها باید بدهی‌های سال 98 پرداخت شود.
صادق زاده گفت: در زمان کنونی به دنبال احداث پنج هزار مگاوات نیروگاه هستیم و باید به دنبال منابع مالی جدید باشیم.
وی استفاده از هزینه سوخت مصرف نشده، صادرات برق تجدیدپذیر، کاهش هزینه‌های تولید برق تجدیدپذیر با بهینه سازی طراخی و نصب نیروگاه ها و تامین تجهیزات نیروگاه‌ها در داخل کشور را از جمله راهکارهای ایجاد منابع مالی جدید در بخش انرژی های تجدیدپذیر عنوان کرد.
وی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه در سال 98 نقش دولت در توسعه انرژی‌های نو کم تر و نقش بخش خصوصی پررنگ‌تر شود، گفت: امیدواریم بیش از هر سال در توسعه انرژی های تجدیدپذیر توفیق داشته باشیم.

کد خبر: 78010
۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.