English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۳:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

الگوی مصرف آب شرب خانگی مشخص شد

الگوی مصرف آب شرب خانگی مشخص شد
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو گفت: اگر هر مشترک به ازای هر نفر بیش از ۱۵۰ لیتر آب شرب خانگی در روز مصرف کند، پرمصرف محسوب می شود.

صبا به نقل از خبرگزاری تسنیم، بنفشه زهرایی مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: در بخش آب شرب خانگی، سرانه‌های مصرف ما به صورت متوسط در کشور چیزی در حدود 150 لیتر برای هر نفر در روز است.

وی افزود: این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است و در اکثر شهرهای بزرگ، عدد سرانه مصرف آب خانگی به مراتب بیش از این است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: سال گذشته در قالب مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و امسال در قالب مصوبه‌ای که هیئت دولت برای تغییر تعرفه آب پرمصرف‌ها داشت، این سرانه به عنوان سرانه مطلوب مصرف متوسط کشوری تصویب شد و اکنون مبنای محاسبه تعرفه های فزاینده پرمصرف ها است که اخیرا اصلاحیه‌اش مجددا به تأیید هیئت دولت رسید.

وی ادامه داد: اگر هر مشترک به ازای هر نفر بیش از 150 لیتر آب شرب خانگی در روز مصرف کند، پرمصرف محسوب می شود.

زهرایی با بیان اینکه ما شهرهایی در کشور داریم که همین الان هم سرانه مصرفشان پایین تر از 150 لیتر است"، گفت: متوسط آب شرب خانگی در اکثر شهرهای بزرگ بیش از 150 لیتر به ازای هر نفر است که باید این رویه مصرف اصلاح شود.

مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو در خصوص استاندارد جهانی مصرف آب شرب خانگی گفت: اصولا تعیین استاندارد جهانی برای سرانه مصرف معنا ندارد؛ ما نشریه ای منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه داریم که در آن مبانی تعیین سرانه مصرف مشخص شده که به خیلی از مسائل از جمله فرهنگ و آداب و رسوم، بزرگی و کوچکی شهر از نظر اندازه جمعیتی و نوع فناوری هایی که آن جامعه به آن برای لوازم خانگی و لوازمی که آب مصرف می کند دسترسی دارد، وابسته است و باید به صورت بومی تعیین شود و در نشریه سازمان برنامه بودجه، این مبانی مشخص شده است.

وی افزود: در قرارداد جدیدی که در دفتر استانداردهای وزارت نیرو در حال پیگیری و انعقاد است، به‌روز آوری و بازنگری این نشریه با توجه به اینکه چندین سال از تدوین آن گذشته نیز در دستور کار است.

زهرایی خاطرنشان کرد: هم با توجه به شرایط بومی کشور و هم با توجه به مصرف آب خانگی در دیگر نگاه جهان، ما کشوری پرمصرف در بخش آب شرب خانگی هستیم؛ در بسیاری از شهرهای بزرگ کشورهای اروپایی که آب و هوای مرطوب تری هم از ایران دارند و کمتر با محدودیت های منابع آب هم مواجه اند، سرانه های مصرف خانگی اکثرا حدود 120 لیتر برای هر نفر در روز و یا کمتر از این میزان است.

کد خبر: 2022300
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.