English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۳:۱۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ضرورت تعیین تکلیف ۱۵۰ هزار حلقه چاه‌های غیر مجاز

ضرورت تعیین تکلیف ۱۵۰ هزار حلقه چاه‌های غیر مجاز
ساعدی گفت: ۱۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که وزارت نیرو باید از فعالیت این چاه‌های غیرمجاز جلوگیری کند.

صبا به نقل از باشگاه خبرنگاران، قاسم ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجاز اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، آماری  را در خصوص چاه‌های مجاز و غیرمجاز در کمیسیون انرژی و کشاورزی مطرح کردند، از این رو کمیسیون انرژی مجلس، وزارت نیرو را ملزم کرد تا با چاه‌های غیرمجاز برخورد کنند.

وی افزود: اگر بنابر موقعیت جغرافیایی و حسب ضرورت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو با همکاری یکدیگر چاه‌های غیرمجاز را مورد نیاز و ضروری تشخیص دهد، برای ادامه فعالیت آنها پروانه صادر می‌شود.

ساعدی ادامه داد: در صورتی که کارگروه مشترک، در برخی مناطق چاهی را غیرمجاز تشخیص داد، وزارت نیرو به سبب مدیریت منابع آبی باید از ادامه فعالیت چاه‌ها جلوگیری کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه افت نسبی سطح آب‌های زیرزمینی دلیلی برای استمرار فعالیت چاه‌های غیر مجاز نیست، بیان کرد: با وجود شرایط مساعد آبی، سطح منابع آب‌های زیرزمینی، آب رودخانه و سدها در بسیاری از نقاط مطلوب، نرمال و بیش از نرمال است؛ اما این امر دلیل نمی‌شود که بهره برداری از چاه‌های غیر مجاز ادامه یابد، چرا که ظرف یک تا ۲  سال آینده مجدد با کمبود منابع آبی روبه‌رو می‌شویم.

وی با بیان اینکه مدیریت آب باید مبتنی بر ضرورت‌ها و نیازهای جامعه صورت گیرد، گفت: برخی استان‌ها همچون استان‌های مرکزی استفاده بیشتری از منابع آب چاه دارند، به همین دلیل باید مدیریت صحیح و علمی تری از سوی وزارت نیرو در این مناطق صورت گیرد تا آب برحسب نیاز و ضرورت استفاده شود، چرا که طی خشکسالی سال‌های اخیر، سطح منابع آب‌های زیر زمینی در این استان به شدت پایین آمده بود که  هم اکنون بهبود سطح آب‌های زیرزمینی در پی بارش های اخیر دلیلی بر مصرف غیر ضرور و هدر رفت ثروت ملی نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز بسیار بالاست، اظهار کرد: با وجود شرایط مساعد آبی، اگر مدیریت دقیقی در برداشت چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از فعالیت چاه‌های غیرمجاز صورت نگیرد، بدون تردید در سال پیش رو باز هم با کمبود منابع آب روبه‌رو خواهیم شد.

وی ادامه داد: بنابر اعلام نظر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی  ۱۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که وزارت نیرو باید از فعالیت این چاه‌های غیرمجاز جلوگیری کند و چنانچه مدیریت صحیحی در این زمینه صورت نگیرد، وزارت نیرو خود باید پاسخگوی تبعات این امر در آینده باشد.

ساعدی در پایان نصب کنتورهای هوشمند بر سر چاه‌ها را امری ضروری دانست و گفت:  وزارت نیرو باید تمام بهره برداران را ملزم به نصب کنتورهای هوشمند کند تا میزان برداشت آب از چاه‌ها کنترل شود.

کد خبر: 6949580
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.